Tai buvo įžūlus pažeidimas rezoliucijas, už kurią pati Rusija balsavo – kartu ir ženklas, kaip Vladimiras Putinas iš tikrųjų vertina diplomatinius susitarimus dėl Sirijos, kuriuos remia Baracko Obamos administracija, rašo „Washington Post“.
Vietos šaltinių teigimu, Rusijos lėktuvai subombardavo Idlibo miesto centre esantį turgų, taip pat – teismo rūmus. Gelbėtojai „Reuters“ sakė, kad jie patvirtino 43 civilių žūtį, dar dešimtys aukų – neidentifikuotos ir palaidotos po griuvėsiais. Miestą kontroliuoja sukilėliai – jis yra toli nuo teritorijų, kurias valdo „Islamo valtybė“ (IS).
Ne tik Saugumo Tarybos ambasadoriai turėtų gėdinti dėl šio šiurkštaus rezoliucijos pažeidimo. JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry praėjusį antradienį po susitikimo su V.Putinu sakė, kad Rusijos prezidentas atsižvelgs į J.Kerry priekaištus, jog antskrydžių taikiniais Sirijoje tampa ne IS teritorijos.
Galbūt V.Putinas pamiršo J.Kerry susirūpinimus vos J.Kerry išvyko iš Maskvos. Bet tikėtiniau – jis niekada net neketino pakeisti Rusijos politikos skelbiant karą prieš IS, tačiau iš tikrųjų visą dėmesį skiriant atakoms prieš tuos, kurie kovoja su Sirijos diktatoriumi Basharu al Assadu.
Kovodama B.al Assado karą Rusija perėmė ir jo taktiką – įskaitant ne tik sukilėlių, bet ir civilių taikinių bombardavimą bet kur toje teritorijoje, kurią valdo sukilėliai. Pasak neseniai paskelbtos JT ataskaitos, Rusijos karo lėktuvai šiaurės Sirijoje subombardavo dešimtis ligoninių ir kepyklų. Vėlgi – šie taikiniai buvo toli nuo IS teritorijų. Pagalbos darbuotojai mano, kad šie pastatai buvo pasirinkti specialiai.
Sekmadienį naujoje „Human Rights Watch“ ataskaitoje teigiama, kad Rusijos ir Sirijos pajėgos naudoja kasetinius ginklus civilinėse teritorijose, taip pažeisdamos JT rezoliuciją dėl Sirijos.
Kovodama B.al Assado karą Rusija perėmė ir jo taktiką – įskaitant ne tik sukilėlių, bet ir civilių taikinių bombardavimą.
Ataskaitoje taip pat rašoma, kad kasetinės bombos buvo panaudotos mažiausiai 20 kartų po to, kai Rusija ir Sirija pradėjo bendrus veiksmus rugsėjo 30 d. Turima informacija iš 9 vietų rodo, kad žuvo mažiausiai 35 civiliai, iš jų 17 – vaikai.
J.Kerry giriasi faktu, kad JT rezoliucija pirmą kartą numato politinio režimo pasikeitimo Sirijoje planą. Pagal jį per 18 mėnesių turėtų būti parašyta nauja konstitucija ir surengti nauji rinkimai. Ja kviečiama laikytis paliaubų – jeigu tai pavyktų, Sirijos civiliai galų gale bent šiek tiek jaustųsi saugesni, o visos pusės galėtų sutelkti dėmesį į kovą su IS.
Tačiau tam, kad rezoliucija turėtų kokią nors prasmę, Rusija ir Iranas turi būti pasirengę sutikti su jos sąlygomis dėl B.al Assado ir atsisakyti savo planų sunaikinti opozicijos grupuotes, kurias remia Vakarai.
Po sekmadienio įvykio „Washington Post“ rašo linkę sutikti su Rusijos užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo žodžiais apie JT rezoliuciją: „Nesu pernelyg optimistiškai nusiteikęs dėl to, kas pasiekta“.