Ką slepia meilūs žodžiai: WSJ įvertino, kokie iš tikrųjų yra D.Trumpo ir V.Putino santykiai

Rusijos vadovo Vladimiro Putino ir naujai išrinkto JAV prezidento Donaldo Trumpo mandagumas nebūtinai reiškia, kad Rusijos ir Jungtinių Valstijų santykiai pagerėjo. Taip rašo „The Wall Street Journal“ (WSJ), analizuodamas D.Trumpo ir V.Putino santykius.
Donaldas Trumpas ir Vladimiras Putinas
Donaldas Trumpas ir Vladimiras Putinas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Publikacijos autoriai pažymi, kad D.Trumpas save pozicionuoja kaip puikų derybininką, galintį pasinaudoti gerais santykiais su V.Putinu, kad būtų nutrauktas karas Ukrainoje, sumažintas įtampos tarp Rusijos ir JAV laipsnis ir pertvarkyta pasaulio politika. Tačiau žurnalistai pažymi, kad toks viską galinčio padaryti žmogaus įvaizdis prieštarauja tiek naujai geopolitinei tikrovei, tiek abiejų lyderių veiklos rezultatams.

WSJ rašo, kad nuo pat Sovietų Sąjungos žlugimo dar niekada nebuvo kilę didesnių pavojų.

Per pirmąją D.Trumpo kadenciją nuotaikos tarp Vašingtono ir Maskvos tik blogėjo, tačiau dabar D.Trumpas ir V.Putinas grįžo į šiltą viešą retoriką. Pavyzdžiui, Maskva pasveikino respublikoną JAV prezidento rinkimuose, o D.Trumpas ne kartą liaupsino V.Putiną per savo rinkimų kampaniją.

Tačiau šis draugiškumas slepia didelę įtampą, mano WSJ. Straipsnio autoriai atkreipia dėmesį, kad Rusijos kariai žengia gilyn į Ukrainą, užimdami teritoriją, kurią Rusija ketina išlaikyti pagal bet kokį taikos susitarimą. JAV pareigūnai pabrėžia, kad Maskva tiki, jog laimi karą, todėl bet kokios derybos tampa neįmanomos.

Ekspertai taip pat įsitikinę, kad V.Putinas nėra pasirengęs daryti nuolaidų ir kad jis turi pakankamai išteklių tęsti karą.

Vis dėlto, pažymi WSJ, V.Putinas turi pagrindo baimintis D.Trumpo politinių tikslų, kurie gali sumažinti Rusijos karines pastangas.

Kongreso nario Mike'o Waltzo paskyrimas D.Trumpo administracijos patarėju nacionalinio saugumo klausimais „gali būti dvigubas smūgis V.Putinui“. Viena vertus, jis kritikavo JAV pagalbos Ukrainai dydį ir ragino Europą daryti daugiau; kita vertus, M.Waltzas įspėjo, kad Vašingtonas gali panaikinti apribojimus Ukrainai naudoti vakarietiškus tolimojo nuotolio ginklus.

„Tai potencialiai leistų Kyjivui smogti giliau į Rusijos teritoriją, jei V.Putinas nesėstų prie derybų stalo“, – aiškino WSJ.

Tuo tarpu Rusijos vadovas jau leido suprasti, kokiomis sąlygomis yra pasirengęs derėtis. V.Putinas nori didžiulių teritorinių nuolaidų, garantijų, kad Ukraina netaps NATO nare, ir sankcijų sušvelninimo.

15min primena, kad šią savaitę D.Trumpas patvirtino, jog savo būsimoje administracijoje nacionalinio saugumo patarėju paskirs Floridos kongresmeną Mike'ą Waltzą, ir paskelbė apie būsimą Pietų Dakotos gubernatorės Kristi Noem paskyrimą vadovauti Krašto saugumo departamentui

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų