Kinijos komunistų partijos centrinis komitetas išrinko Xi Jinpingą generaliniu sekretoriumi dar vienai penkerių metų kadencijai, pranešė „Xinhua“, o tai Kiniją nuo dešimtmečius trukusio valdžios dalijimosi tarp šalies elito vėl nubloškia į vienvaldystę.
„Noriu nuoširdžiai padėkoti visai partijai už pasitikėjimą mumis“, – sakė Xi Jinpingas žurnalistams Pekino Didžiojoje liaudies salėje po to, kai buvo paskelbtas uždaras balsavimas.
Jis pažadėjo „uoliai atlikti savo pareigas, kad įrodytume, jog esame verti didžiulio mūsų partijos ir mūsų žmonių pasitikėjimo“.
Xi Jinpingas taip pat buvo vėl paskirtas Kinijos centrinės karinės komisijos vadovu.
Dabar 69-erių metų vyras neabejotinai taps Kinijos prezidentu trečiajai kadencijai, apie kurią bus oficialiai paskelbta kovo mėnesį per metines vyriausybės įstatymų leidžiamąsias sesijas kovo mėnesį.
Jo paskyrimas įvyko po savaitę trukusio 2,3 tūkst. partijos delegatų suvažiavimo, per kurį jie patvirtino Xi Jinpingo „centrinę poziciją“ vadovybėje ir pritarė plataus masto pertvarkymams, per kuriuos galios neteko buvę varžovai.
20-ajame suvažiavime buvo išrinktas naujas Centrinis komitetas, kurį sudaro apie 200 aukšto rango partijos pareigūnų, o sekmadienį jie susirinko išrinkti Xi Jinpingą ir kitus Nuolatinio komiteto – Kinijos politinės valdžios viršūnės – narius.
Buvo paskelbta, kad į septynių narių Politinio biuro Nuolatinį komitetą įtraukti kai kurie artimiausi Xi Jinpingo bendražygiai.
Buvęs partijos vadovas Šanchajuje Li Qiangas, Kinijos vadovo patikėtinis, buvo paaukštintas iki antrosios vietos komitete, todėl tikėtina, kad kitų metų kovo mėnesį vyksiančiose metinėse vyriausybės įstatymų leidžiamosiose sesijose jis bus paskirtas premjeru.
Naujame narių sąraše pirmą kartą per 25 metus nebus nė vienos moters.
Sun Chunlan, vienintelė moteris ankstesniame Politiniame biure, išėjo į pensiją, o kitos moterys nebuvo paskirtos.
Prieš dešimtmetį tapęs šalies vadovu Xi Jinpingas pasiekė tokią valdžios koncentraciją, kokios neturėjo nė vienas šiuolaikinis Kinijos valdovas, išskyrus Mao Zedongą.
2018 metais Xi Jinpingas panaikino dviejų prezidento kadencijų limitą, sudarydamas sau sąlygas valdyti neribotą laiką.
Jis taip pat pasirūpino, kad Kinija taptų antra pagal dydį pasaulio ekonomika, smarkiai padidintų savo kariuomenę ir imtųsi kur kas agresyvesnės pasaulinės laikysenos, kuri sulaukė didelio Jungtinių Valstijų pasipriešinimo.
Nepaisant beveik neribotos valdžios, per ateinančius penkerius metus Xi Jinpingo laukia didžiuliai iššūkiai, įskaitant skolų prislėgtos šalies ekonomikos valdymą ir didėjančią konkurenciją su JAV.
V.Putinas, Kim Jong Unas pasveikino Xi Jinpingą su trečiąją kadencija
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas sekmadienį nusiuntė „nuoširdžiausius sveikinimus“ Xi Jinpingui po to, kai jo kolega Kinijoje užsitikrino istorinę trečiąją Kinijos komunistų partijos vadovo kadenciją.
V.Putinas sakė, kad būtų „laimingas galėdamas tęsti mūsų konstruktyvų dialogą ir glaudų bendrą darbą, kuriuo siekiama stiprinti... strateginį mūsų šalių bendradarbiavimą“, sakoma Kremliaus pranešime, ir palinkėjo Xi Jinpingui klestėjimo ir „naujų laimėjimų“.
Prie sveikinimų prisidėjo ir Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas, nusiuntęs „nuoširdžiausius sveikinimus“ Kinijos prezidentui, sekmadienį pranešė Šiaurės Korėjos valstybinė žiniasklaida.
„Aš kartu su jumis kursiu gražesnę KLDR (Korėjos Liaudies Demokratinės Respublikos) ir Kinijos santykių ateitį, atitinkančią laikmečio poreikius“, – pranešė Korėjos centrinė naujienų agentūra, cituodama Kim Jong Uną.
Neįprastai greitas Pchenjano oficialiosios naujienų agentūros pranešimas pasirodė po to, kai Kinijos komunistų partijos centrinis komitetas išrinko Xi Jinpingą generaliniu sekretoriumi dar vienai penkerių metų kadencijai.
Kinija yra ilgametė Šiaurės Korėjos sąjungininkė ir ekonominė rėmėja, o jų santykiai užsimezgė per kruviną Korėjos karą, kai Mao Zedongas pasiuntė milijonus „savanorių“ kovoti su Jungtinių Valstijų vadovaujamomis Jungtinių Tautų pajėgomis.
Dėl augančių Pchenjano branduolinių ambicijų pastaraisiais metais jų santykiai svyravo, tačiau abi šalys stengiasi juos atkurti.