Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Ženevoje baigėsi Rusijos ir JAV konsultacijos dėl INF sutarties

Ženevoje antradienį baigėsi Rusijos ir Jungtinių Valstijų užsienio reikalų ministerijų atstovų konsultacijos dėl Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutarties, pranešė naujienų agentūros „Interfax“ korespondentas.
Rusijos ir JAV vėliavos
Rusijos ir JAV vėliavos / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Rusijai derybose atstovavo Užsienio reikalų viceministras Sergejus Riabkovas, o Jungtinėms Valstijoms – Valstybės departamento sekretoriaus pirmoji pavaduotoja Andrea Thompson.

Susitikimas įvyko Rusijos Jungtinių Tautų atstovybės pastate. Žiniasklaidos atstovai į jį nebuvo leidžiami.

Prieš derybas A.Thompson sakė, kad Ženevoje vyksiančiose konsultacijose su rusų delegacija amerikiečiai tikisi aptarti Rusijos sugrąžinimo prie Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutarties (INF) sąlygų laikymosi klausimą.

„Vadovauju JAV delegacijai Ženevoje ir tikiuosi, kad su rusų delegacija aptarsime, kaip Rusija planuoja sugrįžti prie visiško ir kontroliuojamo INF vykdymo“, – sakė A.Thompson. Ją citavo JAV Valstybės departamentas.

Tai buvo pirmos JAV ir Rusijos konsultacijos po spalio 20 dienos, kai JAV prezidentas Donaldas Trumpas paskelbė apie Vašingtono ketinimus trauktis iš INF sutarties, nes Maskva neva jos nesilaiko.

Vėliau, gruodžio 4 dieną, JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo paskelbė ultimatumą Rusijai, reikalaudamas, kad Maskva per 60 dienų modifikuotų arba sunaikintų savo raketų sistemą 9M729.

JAV ir NATO sako, kad ši sistema, dar žinoma kaip SSC-8, pažeidžia INF sutartį, draudžiančią Amerikai ir Rusijai turėti nuo žemės paleidžiamų raketų, galinčių nuskrieti 500–5 500 kilometrų.

Rusijai paskelbto ultimatumo terminas baigiasi vasario 2 dieną. Jeigu iki šios dienos Rusija neįvykdys JAV reikalavimo, M.Pompeo pagrasino, kad Vašingtonas suspenduos savo įsipareigojimus pagal INF sutartį.

Tuo metu Rusija neigia, kad kokios nors jos turimos raketų sistemos pažeidžia INF sutarties sąlygas, ir atsako kaltinimais pačioms Jungtinėms Valstijoms.

Pasak Rusijos, JAV pažeidinėja INF sutarties sąlygas, dislokuodamos Europos priešraketinės gynybos objektuose savo universalius raketų leidimo įrenginius MK41, galinčius leisti „Tomahawk“ tipo raketas, įveikiančias iki 2,4 tūkst. kilometrų atstumą.

INF susitarimą 1987 metais pasirašė tuometis JAV prezidentas Ronaldas Reaganas ir paskutinis Sovietų Sąjungos lyderis Michailas Gorbačiovas. Ši sutartis draudžia Amerikai ir Rusijai turėti nuo žemės paleidžiamų raketų, galinčių nuskrieti 500–5 500 kilometrų, ir jų paleidimo sistemų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos