„Parodykite arba atsikniskite“
Šį ketvirtadienį karas vyko 400-ąją dieną, bet vis dar atsiranda žmonių, tvirtinančių priešingai.
Tokių melagienų skleidėjai ypač suaktyvėjo minint plataus masto invazijos metines. Net JAV (ypač kraštutinių dešinių pažiūrų) ir kitų Vakarų valstybių gyventojai tvirtina, esą karas buvo sukurstytas užsienio valstybių arba žiniasklaidos ar net apskritai esąs inscenizuotas.
Taip pat skaitykite: Kovos ginklais ir dezinformacija metinės: apie ką daugiausiai melavo propaganda?
Didžiulio dėmesio sulaukė kaip tik per karo metines pasirodęs įrašas socialiniame tinkle „Twitter“, esą visas karas kažkokiu būdu buvo suklastotas. Jo autoriui – dešiniųjų pažiūrų komentatoriui Kyle’ui Beckeriui, kuris anksčiau dirbo „Fox News“, – pasirodė, kad mažoka vaizdinės medžiagos apie karą, kuris dokumentuotas bene geriausiai žmonijos istorijoje.
„Pavargau nuo filmuotos medžiagos apie karą Ukrainoje trūkumo, – kaip tik per karo metines rašė jis. – Dirbau kabelinės televizijos naujienų tarnyboje.
Esu „profas“. Jei kraujuoja, tai veda (šia fraze apibūdinamas žiniasklaidos polinkis labiau atspindėti konfliktus – red. past.). Kur yra filmuota medžiaga apie karą? Kur Pulitzerio premiją pelniusios nuotraukos? Tai atsiduoda sukčiavimu, ir Amerikos žmonėms tai jau atsibodo.
Pateikite dokumentinių įrodymų arba jau nutilkite (pavartota frazės „shut the fuck up“ – „po velnių, nutilkite“ – abreviatūra).
Nesiųsime savo sūnų ir dukterų mirti dėl korumpuotos nedemokratinės šalies politikos be dokumentinių įrodymų. Mums nerūpi jūsų rusiški baubai. Tai nėra JAV nacionalinio saugumo klausimas. Taigi apsiraminkite arba užsičiaupkite.“
Šis įrašas jau ištrintas, bet jį buvo suspėta peržiūrėti 5,3 mln. kartų. Emocingu K.Beckerio tekstu pasidalijo beveik 12 tūkst. žmonių, bemaž 50 tūkst. po juo paspaudė „patinka“.
Komentaruose jis aiškino matęs daugiau vaizdo medžiagos apie Antrąjį pasaulinį karą. „Parodykite filmuotą medžiagą apie „dešimtis tūkstančių“ žuvusių žmonių arba atsikniskite“, – piktinosi amerikietis ir patikslino norintis „patikrintų kovos veiksmų įrašų naujienų kanaluose, ne „Telegram“ skelbiamo mėšlo“.
1,6 mln. sekėjų turinčioje paskyroje pavadinimu „Catturd“ (angl. „Kačių mėšlas“), kurioje nuolat pasirodo buvusį JAV prezidentą Donaldą Trumpą palaikantys įrašai, paskelbė panašaus pobūdžio tekstą: „Kiekviename kare, pradedant Vietnamu, žurnalistai buvo stipriai integruoti į kariuomenę, o tiesioginių vaizdo įrašų yra tūkstančiai valandų.
Ukrainoje – nieko. Negavome jokios filmuotos medžiagos, jokių išsamių naujienų, jokių grafikų, kuriuose būtų paaiškinta, kaip vyksta karas, kas kontroliuoja kurią žemę ir pan.
Taip pat skaitykite: 8 mėnesiai po atakų prieš Irpinę: internautai sugalvojo, kad žurnalistas jas suvaidino
Viskas, ką gauname, tai Joe Bideno melagingos oro pavojaus sirenos ir kasdien po garsų aktorių ar politiką, laimingai šėliojančių po Kyjivą su Volodymyru Zelenskiu be šalmų ar kūno apsaugos priemonių, siūlančiu jam šimtus milijardų dolerių.“
Jau per pirmą parą įrašas buvo atsidarytas 2,8 mln. kartų, 45 tūkst. žmonių po juo paspaudė „patinka“, 13 tūkst. žmonių tekstu pasidalijo. Vienas iš pastarųjų – buvęs nacionalinio saugumo patarėjas Michaelas Flynnas.
Namą suremontavo per greitai?
Dar daugiau abejonių skelbiama dėl vieno ar kito konkretaus karo epizodo.
Pavyzdžiui, neseniai buvo prisimintas Vienoje vykusio protesto prieš neveiksmingą klimato politiką vaizdo įrašas ir imtas platinti kaip įrodymas, esą ukrainiečių žūtys nuo okupantų rankų tesanti vaidyba.
Taip pat skaitykite: Propagandai pritrūko idėjų: ir melagiena sena, ir klaidinantis kadras jau matytas
Tai – netiesa. Lavonmaišiuose ant grindinio gulintys žmonės tikrai vaidino, bet ne ukrainiečius, o mirusiuosius dėl klimato pokyčių.
Anksčiau tas pats įrašas jau buvo platinamas ne tik tokiame pačiame kontekste, bet ir kaip įrodymas, esą pandemija dėl COVID-19 buvo išgalvota – tąkart aktoriai tariamai vaidino šios ligos aukas.
Dar viena pastarojo meto melagiena – kad karas nevyksta, rodančios Kyjive esančio daugiaaukščio, kuris pernai buvo gerokai apgadintas per raketos ataką, bet jau visiškai atstatytas, nuotraukos. Gyvenamasis pastatas esą net nebuvo atakuotas, nes jo taip greitai suremontuoti per karą nebuvę įmanoma.
Taip pat skaitykite: Netiki, kad namą atakavo rusai ar apskritai vyksta karas: suremontavo per greitai
Šią istoriją ir žinią, kad karas apskritai yra išgalvotas, aktyviai platino Stew Petersas, kraštutinių dešiniųjų pažiūrų JAV tinklalaidininkas, sąmokslo teorijų ir melagienų apie COVID-19 skleidėjas.
Kaip žudynės, taip „vaidyba“
Kad karo nusikaltimai suvaidinti, yra bene populiariausia ir dažniausiai kartota, vis pritaikant prie situacijos, propagandinė istorija apie karą.
Ji pradėta pasakoti jau nuo invazijos pradžios, o, Bučoje pamačius, kad ją okupavę Rusijos kariai masiškai žudė civilius gyventojus, ėmė skambėti itin garsiai.
Kai kurie nužudytųjų kūnai gulėjo tiesiog šio miesto gatvėse. Netrukus pasirodė ropagandinių pranešimų, esą filmuotoje medžiagoje matyti, kaip žuvusieji juda, todėl vaizdai esą buvo suvaidinti.
Taip pat skaitykite: Rusija skelbia melagienas apie vaizdus iš Bučos: klaidingai teigia, kad žuvusysis judina ranką
Po kelių savaičių imta pasakoti, kad palaikus ant žemės išdėliojo kariai, ruošdami sceną filmavimui.
Taip pat skaitykite: Kariai žuvusius Bučos gyventojus tempė ne ruošdami filmavimui, o ieškodami minų
Tai irgi buvo melas – buvo įamžintas ne pasiruošimas filmavimui, o sprogmenų paieška, mat traukdamiesi okupantai kai kuriuos nužudytuosius užminavo.
Taip pat skaitykite: Kraupių Bučos skerdynių liudijimai: nuolat girdėjosi, kaip šaudomi žmonės
Šios interpretacijos buvo melagingos – gyventojai pasakojo girdėję, kaip šaudomi žmonės. Vėliau žurnalistai atkūrė detalią žudynių chronologiją.
Taip pat skaitykite: Siaubo dienos Bučoje: kaip Rusijos kariai vykdė taikių gyventojų „valymo“ operaciją
Taip pat buvo užfiksuoti civilių gyventojų šaudymo, kankinimo ir prievartavimo, taip pat plėšikavimo atvejai. Be to, okupantai surišdavo vaikus ir prievartaudavo mergaites.
Ukrainos prezidentas V.Zelenskis per Bučos išlaisvinimo metines paskelbė, kad okupantai joje nužudė kone pusantro tūkstančio gyventojų.
„Buča ir Bučos rajonas. 33 okupacijos dienos. Daugiau kaip 1 400 mirčių, įskaitant 37 vaikus.
Daugiau kaip 175 žmonės rasti masinėse kapavietėse ir kankinimų kamerose. 9 tūkst. rusų karo nusikaltimų“, – išvardijo jis savo kanale „Telegram“.
Panašios melagienos buvo kuriamos ir apie kitus karo nusikaltimus: tariamai suvaidinta masinė kapavietė Iziume ir ataka prieš prekybos centrą Kremenčuke, esą vaidino ir Mariupolyje sužeista nėščioji.
Įrodymų – kaip per jokį kitą karą
Kaip per jokį kitą iki šiol vykusį karą ar ginkluotą konfliktą, iš Ukrainos nuolat plaukia ne vien žinios apie žuvusius ar sužeistus žmones, įvairius sugriovimus, bet ir jas patvirtinantys vaizdai.
Nuotraukomis ir vaizdo įrašais, kuriuos padarė ne vien profesionalūs žurnalistai, bet ir įvykių liudytojai ar patys kariai, dalijamasi socialiniuose tinkluose, tinklaraščiuose, įvairiose interneto platformose.
Taip pat skaitykite: Ukrainiečiai vėl „vaidina“: naujai melagienai įkvėpė pirmosios pagalbos mokymai
Jei žiniasklaidos atstovai turi techninių galimybių, kartais – ir prievolę šiuos vaizdus paredaguoti (išmesti nereikšmingus kadrus, šokiruojančius vaizdus pridengti), paprasti žmonės dažnai situacijas rodo tokias, kokios jos yra. Tad internete pilna sužalotų ir žuvusių žmonių, apgriautų pastatų ir suniokotos karinės technikos vaizdų.
Taip pat skaitykite: Karo metai: 7 dažniausiai platinamos melagienos apie Ukrainą ir ukrainiečius
Filmuojantys mobilieji telefonai ir galimybė užfiksuotus vaizdus iškart paskelbti socialiniuose tinkluose leidžia stebėti, kas vyksta Ukrainoje, kone tiesiogiai.
Oficialios statistikos ir nuotraukų bei vaizdo įrašų autentiškumo karo metu dažnai negalima patikrinti. Bet ši informacija ir žiniasklaidos pranešimai, kurie gerokai dažniau būna paremti patikrintais duomenimis, neleidžia abejoti, kad plataus masto ginkluota invazija vyksta, o Ukraina ginasi.
Todėl teiginius, esą šioje šalyje karo nėra, nes trūksta jo realumą įrodančios vaizdo medžiagos, reikia vertinti kaip melagingus.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.