Zimbabvė atmeta galimybę po sprogimo mitinge atidėti rinkimus

Zimbabvės prezidento atstovas sekmadienį atmetė galimybę po sprogimo valstybės vadovo kampanijos mitinge atidėti rinkimus arba paskelbti šalyje nepaprastąją padėtį.
Emmersonas Mnangagwa
Emmersonas Mnangagwa / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Šeštadienio sprogimą per valdančiosios partijos ZANU-PF mitingą valstybinė žiniasklaida vadina pasikėsinimu nužudyti prezidentą Emmersoną Mnangagwą.

Atstovas George'as Charamba valstybiniam laikraščiui „Sunday Mail“ sakė, kad istoriniai liepos 30-osios rinkimai vyks kaip suplanuota, nepaisant sprogimo, nugriaudėjusio E.Mnangagwai vos baigus sakyti kalbą stadione Bulavajuje.

Per sprogimą buvo sužeistas mažiausiai 41 žmogus, tarp jų – abu viceprezidentai, sekmadienį pranešė šalies sveikatos apsaugos ministras.

Pats E.Mnangagwa tik per plauką nenukentėjo. Socialiniuose tinkluose paskelbtuose vaizdo įrašuose matyti, kaip dūmuose skendintis prezidentas lipa laiptais nuo pakylos antrojo pagal dydį šalies miesto stadione.

E.Mnangagwa sako, kad išpuolio, per kurį buvo sužeisti viceprezidentai Kembo Mohadi ir Constantino Chiwenga, taikinys buvo jis.

„Įrenginys „sprogo už kelių colių nuo manęs, bet mano laikas dar neatėjo,“ – šeštadienio vakarą valstybinei televizijai pareiškė prezidentas.

„Tai mano mirtini priešai, tokių bandymų buvo daug“, – sakė E.Mnangagwa.

„Tai ne pirmas pasikėsinimas į mano gyvybę. Aš prie to pripratęs. Šešis kartus buvo įsilaužta į mano kabinetą. Daugybę kartų mano kabinetuose buvo padėta cianido“, – pridūrė jis.

Pasak sveikatos apsaugos ministro Davido Parirenyatwos, kai kurie sužeistieji prarado galūnes, kai kam reikės „rimtos operacijos“. Jis pridūrė, kad nukentėjusiųjų dar gali padaugėti.

Tačiau prezidentas nekerštaus, minėtam laikraščiui sakė G.Charamba ir pridūrė: „Kol tyrėjai netars žodžio ir nepateiks įrodymų areštui ir (baudžiamajam) persekiojimui, niekas neturėtų priskirti motyvų ar kaltės.“

Netrukus po atakos E.Mnangagwa valstybiniam transliuotojui sakė, kad ataką tikriausiai įvykdė žmonės „ne iš Bulavajo“, bet plačiau nekomentavo.

Zimbabvės pagrindinis opozicijos lyderis Nelsonas Chamisa pasmerkė ataką.

Tai buvo pirmasis mitingas, ZANU-PF surengtas mieste, kuriame nuo seno yra įsitvirtinusi opozicija. Vis dėlto komentatoriai mano, kad išpuolį galėjo išprovokuoti vidiniai nesutarimai valdančioje partijoje.

Liepos 30-osios prezidento rinkimai bus pirmieji nuo to laiko, kai praėjusių metų pabaigoje iš posto buvo nuverstas ilgametis Zimbabvės lyderis Robertas Mugabe.

75-erių E. Mnangagwai šie rinkimai bus labai svarbūs – po perversmo valstybės vairą perėmė būtent jis, bet iki šiol politikas per rinkimus dar negavo mandato valdyti šalį.

Jis pažadėjo surengti laisvus ir sąžiningus rinkimus ir gerinti Zimbabvės santykius su kitomis valstybėmis.

Ankstesnius rinkimus Zimbabvėje temdė sukčiavimas, bauginimas ir smurtas. Antai 2008-aisiais žuvo daugybė opozicijos rėmėjų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų