Tąsyk saugumo pajėgos šturmavo dvi nuversto prezidento Mohamedo Mursi šalininkų stovyklas Rabat al Adavijos ir Nahdos aikštėse sostinėje Kaire.
Pasak HRW, ta operacija buvo „vienos iš didžiausių demonstrantų žudynių, įvykdytų per vieną dieną naujausiais laikais“.
HRW ataskaitoje sakoma, kad jos atliktas tyrimas ir pokalbiai su daugiau negu 200 įvykių liudininkų atskleidė, jog saugumo pajėgos naudojo „per didelę jėgą“, vaikydamos protestuotojus.
Pasak HRW, ta operacija buvo „vienos iš didžiausių demonstrantų žudynių, įvykdytų per vieną dieną naujausiais laikais“.
„Tie nužudymai yra ne vien sunkūs tarptautinių žmogaus teisių pažeidimai – jie tikriausiai prilygsta nusikaltimams žmoniškumui“, sakoma dokumente, kurį HRW paskelbė minint šių žudynių pirmąsias metines.
HRW nurodė, kad jos ataskaitoje įvardijami aukščiausi saugumo pareigūnai ir pagrindiniai sprendimus priimantys lyderiai, kurių veiksmai „turėtų būti ištirti ... įskaitant vidaus reikalų ministrą Mohamedą Ibrahimą, tuometį gynybos ministrą Abdel Fattahą al Sisi ir Medhatą Menshawy“, vadovavusį susidorojimui Rabat al Adavijos aišktėje.
Vien Rabat al Adavijos aikštėje žuvo 817 demonstrantų, pabrėžė HRW.
Tuo tarpu vienas naujienų agentūros AFP korespondentas, kuris per tuos įvykius buvo Rabat al Adavijos aikštėje, sakė, kad per kelias valandas trukusius susirėmimus saugumo pajėgos nukovė daugiau negu 100 protestuotojų.
Policija nurodė, kad Rabat al Adavijos aikštėje taip pat žuvo aštuoni policininkai. Tą dieną per neramumus Egipte žuvo iš viso 42 policijos pareigūnai.
M.Mursi, pirmasis laisvai išrinktas Egipto prezidentas, buvo nuverstas po to, kai milijonai žmonių išėjo į gatves reikalauti jo atsistatydinimo, praėjus pirmiesiems šalies vadovo kadencijos metams.
Nuo tų neramumų per vėlesnius susirėmimus gatvėse žuvo daugiau nei 1,4 tūkst. žmonių, o dar per 15 tūkst. buvo suimti, įskaitant M.Mursi ir jį į valdžią iškėlusios Musulmonų brolijos pagrindinius lyderius. Daugiau negu 200 žmonių buvo nuteisti myriop, paskubomis išnagrinėjus jų bylas.
Pernai rugpjūtį valdžia ėmėsi griežtų veiksmų, kai tūkstančiai M.Mursi šalininkų, demonstravusių palaikymą keliomis savaitėmis anksčiau nuverstam lyderiui, atsisakė užbaigti sėdimuosius protestus, nors tuomečiai vyriausybės pareigūnai, paskirti armijos vado A.F.al Sisi, dabar tapusio šalies prezidentu, ne kartą juos perspėjo išsiskirstyti.
M.Mursi, pirmasis laisvai išrinktas Egipto prezidentas, buvo nuverstas po to, kai milijonai žmonių išėjo į gatves reikalauti jo atsistatydinimo, praėjus pirmiesiems šalies vadovo kadencijos metams. Demonstrantai kaltino islamiškų pažiūrų lyderį monopolizuojant valdžią ir žlugdant šalies ekonomiką.
A.F. al Sisi pakeitė M.Mursi, tapęs antruoju demokratiškai išrinktu Egipto prezidentu, kai triuškinamai laimėjo gegužę vykusius rinkimus.