Žmonių sumažinti 90 proc.? Ne, mokslininkė tokio drastiško plano nesiūlė

Socialiniuose tinkluose platinamas vaizdo įrašas, kuriame britų primatologė Jane Goodall tariamai pasisako už populiacijos mažinimą, nes esą būtent žmonių skaičius yra visų pagrindinių pasaulio problemų priežastis. Tai nėra tiesa – mokslininkės teiginiai buvo pacituoti klaidingai, tokių siūlymų ji visai nepateikė.
Taikinys
Taikinys / 123RF.com nuotr.

Komentavo ir Elonas Muskas

Vienas „Facebook“ vartotojas pasidalino vaizdo įrašu su ištrauka iš primatologės J.Goodall kalbos Pasaulio ekonomikos forume (PEF).

Vyras prie vaizdo įrašo lietuviškai paaiškino, apie ką kalbėjo mokslininkė.

Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Primatologės Jane Goodall žodžiai buvo ištraukti iš konteksto – ji nesakė, kad žmonija turėtų naikinama
Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Primatologės Jane Goodall žodžiai buvo ištraukti iš konteksto – ji nesakė, kad žmonija turėtų naikinama

„Britų taikos ambasadorė Jungtinėse Tautose Džeinė Gudal (Jane Goodall) Pasaulio ekonomikos forumo metu padarė prielaidą, kad visos žmonijos problemos būtų išspręstos, jei pasaulio gyventojų skaičius sumažėtų 90 proc.“

Tuo pačiu vaizdo įrašu dalijamasi ne tik „Facebook“ (čia, čia), bet ir „Instagram“ (čia, čia), „Twitter“ (čia, čia).

Dauguma šių įrašų skelbiami su prierašu, kuriame tariamai cituojama J.Goodall: „Mes galime išspręsti visas pasaulio problemas, jei sumažintume pasaulio populiaciją iki to, kokia ji buvo prieš 500 metų.“

Vienas „Twitter“ vartotojas taip pat parašė: „Daktarė Jane Goodall padarė daug puikių darbų dėl gorilų Afrikoje. Deja, ji norėtų išnaikinti 80 proc. Žemės populiacijos, kad padarytų dar daugiau didžių dalykų.“

Kitas asmuo savo paskyroje „Twitter“ nepritarė tariamam mokslininkės pasisakymui. Jis teigė, kad moteris visiškai klysta ir romantizuoja prieš daug laiko egzistavusį pasaulį. Internautas tokią pasaulėžiūrą pavadino anticivilizacine ir nukreipta prieš mokslo pažangą.

Ekrano nuotr. iš www-media.aap.com.au/Į klaidingai interpretuotus primatologės Jane Goodall žodžius dėmesį buvo atkreipęs ir Elonas Muscas
Ekrano nuotr. iš www-media.aap.com.au/Į klaidingai interpretuotus primatologės Jane Goodall žodžius dėmesį buvo atkreipęs ir Elonas Muscas

Kai kurie žmonės pasidalijo ir ekrano kopija, kurioje matomas „Twitter“ savininko Elono Musko atsakymas į vieną iš tokių įrašų.

„Ši filosofija yra žmonijos mirtis“, – rašė E.Muskas.

Kalbėjo apie miškų išsaugojimą

J.Goodall kalba šiuose įrašuose cituojama neteisingai. Jos citata paimta iš 2020 m. sausį Šveicarijoje vykusios PEF konferencijos, kurioje mokslininkė kalbėjo apie Amazonės miškų ateitį. Mokslininkė savo kalboje neminėjo „sumažinimo“ ir nekalbėjo apie depopuliaciją.

Šiame vaizdo įraše maždaug ties 28 min. girdėti, kaip žurnalistė paklausia moters apie projektą „Trilijonas medžių“, kurio pagrindinis tikslas yra apsaugoti ir atkurti atogrąžų miškus.

J.Goodall, atsakydama į šį klausimą, kalba apie esamų medžių apsaugos, skurdo, netvaraus gyvenimo būdo, korupcijos ir gyventojų skaičiaus augimo problemas. Atsakyme nuskamba ir frazė, pradėjusi cirkuliuoti internete.

„Negalime slėptis nuo žmonių populiacijos augimo. Nes, žinote, jis yra daugelio kitų problemų pagrindas. Visi šie kiti dalykai, apie kuriuos kalbame, nebūtų problema, jei gyventojų skaičius būtų toks, koks buvo prieš 500 metų.“

Taigi akivaizdu, kad daugumoje internete pasirodžiusių įrašų pateikiami iš platesnio atsakymo iškirpti ir taip iškraipyti J.Goodall žodžiai. Nors ji pripažino, kad daugelis pasaulio aplinkosaugos problemų būtų išspręstos, jei gyventojų Žemėje būtų tiek, kiek prieš 500 metų, ji neskatino depopuliacijos.

Mokslininkė jau ne vieną dešimtmetį kalba apie populiacijos augimo poveikį aplinkai (čia, čia, čia).

Šis konteksto stokojantis vaizdo klipas sutampa su naratyvu apie PEF įkūrėją Klausą Schwabą ir jo siekį sumažinti gyventojų skaičių planetoje (čia, čia, čia).

Klipas su ta pačia J.Goodall fraze jau buvo panaudotas, kai internete buvo pasirodę teorijų, esą šis komentaras patvirtina, kad COVID-19 pandemija buvo planuojama.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis