„Žolės“ legalizavimo laukiantys kanadiečiai mato ir grėsmę, ir verslo galimybes

Jau šių metų spalį kanadiečiai ir šalies svečiai galės legaliai vartoti marihuaną rekreaciniais tikslais. Vieni naujovėse įžvelgia plačias verslo galimybes, kiti baiminasi, kad Kanados gatves užplūs „apsirūkę“ turistai, rašo „The New York Times“.
Kanapių produktų parduotuvė
Kanapių produktų parduotuvė / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Įmonės „Canopy Growth“ vadovas Adamas Greenblattas tikisi, kad „po penkerių metų žmonės kokteilių vakarėliuose gers kanapių gėrimus tarsi gerą vyną“.

Verslo studijas Konkordijos universitete baigęs 21 metų amžiaus Matteo Rossantas taip pat galvoja apie verslą: norėtų pardavinėti klevų sirupą, ledinukus ir želė desertus, pagamintus su kanapėmis.

Tačiau buvęs radijo laidų vedėjas, 81 metų amžiaus Remi Letendre'as nerimauja, kad, dėl legalaus marihuanos pardavimo ir vartojimo, tokie miestai kaip Torontas ir Monrealis bus užpildyti apsvaigusių paauglių ir iš JAV atvykusių marihuanos turistų.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Kanapės
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Kanapės

Trečiadienį žmonės visoje Kanadoje diskutavo apie marihuaną rekreaciniais tikslais legalizavusį įstatymą: tai – vienas didžiausių pokyčių Kanados kultūroje per pastaruosius dešimtmečius.

Bandoma apsaugoti jaunimą

Liberalų vyriausybės premjeras Justinas Trudeau tikino, kad legalizacija reikalinga siekiant panaikinti nelegalią kanapių pramonę, kurios vertės siekia apie 7 mlrd. dolerių (6,07 mlrd. eurų) per metus. Anot premjero, pokyčiai būtini ir norint apsaugoti jaunimą nuo nelegalių narkotikų keliamos grėsmės.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Justinas Trudeau
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Justinas Trudeau

J.Trudeau teigimu, naujasis įstatymas įsigalios spalio 17 dieną – taip provincijoms suteikiama laiko pasiruošti prekybai.

Tiesa, legalizacijos šalininkai susidūrė su netikėtu iššūkiu: klientais, nerimaujančiais, kad vyriausybės „palaimintas“ marihuanos vartojimas nebebus toks jaudinantis.

Vis dėlto greitai planuojamos išleisti knygos „Maža žalia kanapės knyga: išgyvenimo gidas“ autorius Tristanas Peloquinas spėja, kad marihuanos rūkymo veteranai galiausiai susitaikys su naujovėmis.

„Žolės rūkymas ilgą laiką buvo maištinga, prieš vyriausybę nukreipta veikla, – sakė jis. – Tačiau dalis nelegalios žolės turi pesticidų, o rūkaliai galiausiai vis tiek norės kokybiško produkto.“

T.Peloquinas: „Žolės rūkymas ilgą laiką buvo maištinga, prieš vyriausybę nukreipta veikla. Tačiau dalis nelegalios žolės turi pesticidų, o rūkaliai galiausiai vis tiek norės kokybiško produkto.“

Įmonė „Quebec Cannabis Company“, tapusi Kvebeko provincijos monopolija, šiais mėnesiais ieškojo būdų pardavinėti marihuaną nepažeidžiant apribojimų.

Kompanijos atstovas spaudai Mathieu Gaudreault'as teigė, kad klientai galės bent jau užuosti uždarose pakuotėse pardavinėjamą marihuaną, „tarsi uostytų kvepalus“.

Į parduotuves užėję klientai bus paprašyti pateikti dokumentą, įrodantį, kad jie yra mažiausiai 18 metų amžiaus. Sukakus 18-ai Kvebeke galima teisėtai įsigyti alkoholio.

Oficialiose parduotuvėse vienas gramas „žolės“ kainuos apie 6 dolerius (5,2 eurus). Be to, fizinėse parduotuvėse ir internete bus pardavinėjami įvairūs skirtingo stiprumo kanapių produktai.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Kanapių produktų parduotuvė
AFP/„Scanpix“ nuotr./Kanapių produktų parduotuvė

Šimtai nelegalių parduotuvių

Nors greitai kanadiečiai pirmą kartą per pastaruosius 95 metus galės nebaudžiami rūkyti ir pardavinėti marihuaną rekreaciniais tikslais, visoje šalyje jau veikia šimtai nelegalių parduotuvių.

Jos puikiai iliustruoja iššūkius, su kuriais nuo spalio susidurs vyriausybė ir teisėsauga.

Viena iš daugybės nelegaliu parduotuvių „Trees Station“ Toronte veikia jau dvejus metus, čia pardavinėjama daugiau kaip 30 skirtingų marihuanos rūšių įvairiausiais vardais, pavyzdžiui, „Rožinė Pelenė“ (angl. „Pink Cinderella“) ar „Organiškas Šarlotės voratinklis“ (angl. „Organic Charlotte’s Web“).

Kanapės čia siūlomos ir tablečių bei ekstrakto pavidalu. Klientai gali nusipirkti THC lūpų balzamo ar raminančių kanapių miltelių šunims. Verslas sekasi gerai, įsigaliojus naujam įstatymui savininkai neketina užsidaryti: priešingai, planuoja atidaryti dar dvi naujas parduotuves.

„Tęsime tai, kai darome dabar“, – sakė parduotuvės vadovas Nathanas Murdockas.

Parduotuvė pristato save kaip pardavinėjančią marihuaną medicinos tikslais. Jos išorėje kabo žalias kryžius, taip pat ženklas, įspėjantis, kad pirkėjai privalo pateikti tapatybę patvirtinantį dokumentą.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Kanapių produktų parduotuvė
AFP/„Scanpix“ nuotr./Kanapių produktų parduotuvė

Nors Kanadoje medicininė marihuana buvo legalizuota dar 2001 m., šiandien pacientai ją turi užsisakyti paštu iš vyriausybės licencijuotų gamintojų. Klesti šimtai juodajai rinkai priklausančių kanapių parduotuvių.

Trečiadienio popietę 21 metų amžiaus muzikantė Eartha Masek-Kelly, kaip ir kas antrą dieną pastaruosius metus, nusipirko apie 7 gramus žolės. Ji padeda sumažinti nerimą ir palengvina depresiją.

E.Masek-Kelly: „Kam skirti resursus, kad būtų uždaromi nepriklausomi pardavėjai, kurie tiesiog padeda žmonėms?“

„Kam skirti resursus, kad būtų uždaromi nepriklausomi pardavėjai, kurie tiesiog padeda žmonėms?“ – retoriškai klausė ji.

Iššūkiai teisėsaugai

Siekiant suvaldyti nelegalias kanapių parduotuves, Ontarijo valstijoje buvo priimti griežti įstatymai, leidžiantys jas uždaryti. Tačiau, vos vienos nelegalios parduotuvės užsidaro, iškart išdygsta kitos.

Seržantė Lesley Hildred iš Toronto policijos teigė, kad pareigūnai iš vienos uždarytų nelegalių parduotuvių išėmė duris – kad ši greitu metu vėl neatsidarytų.

„Tai užima daug policijos laiko. Mes negalime visą laiką vien įgyvendinti šio įstatymo. Turiu ir kitos veiklos“, – „The New York Times“ sakė L.Hildred.

Anot T.Peloquino, kai kurie medicininės marihuanos augintojai kanapių perteklių perparduoda nelegaliems prekeiviams, siūlantiems įsigyti marihuanos internete.

T.Peloquino: „Jau egzistuoja didžiulė pilkoji rinka, apie kurią žino policija. Bet jei jie ką nors suima ir asmuo įrodo esąs vyriausybės įgaliotas prekeivis, sunku įrodyti kriminalinius ketinimus. Todėl labai sunku visa tai pažaboti.“

„Jau egzistuoja didžiulė pilkoji rinka, apie kurią žino policija, – sakė jis. – Bet jei jie ką nors suima ir asmuo įrodo esąs vyriausybės įgaliotas prekeivis, sunku įrodyti kriminalinius ketinimus. Todėl labai sunku visa tai pažaboti.“

Opozicinės Konservatorių partijos narys, parlamentaras Gerardas Deltellas tikino, kad vyriausybė paskubėjo legalizuoti marihuaną – kai kurių provincijų teisėsauga dar nespėjo tam pasiruošti. Parlamento narys spėja, kad nusikalstamos grupuotės ir toliau išlaikys įtaką.

„Šokiruoja, kad Kanados vyriausybė nori tapti tautos narkotikų prekeive“, – pridūrė jis.

Savo ruožtu buvęs radijo laidų vedėjas R.Letendre'as piešia, ko gero, niūriausią įmanomą legalizacijos scenarijų. „Jauni žmonės iš viso pasaulio atvyks rūkyti žolės į Monrealį – tapsime pasaulio žolės rūkalių sostine“, – sakė jis.

Tačiau daugybė kitų žmonių legalizaciją mato kaip puikią verslo galimybę.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Kanapės prie Kanados vėliavos
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Kanapės prie Kanados vėliavos

21 m. amžiaus M.Rossantas kuria marihuanos gyvenimo būdo žurnalą pavadinimu „Maples“ (liet. „Klevai“). Jis nori gaminti įvairius klevų kilmės produktus su kanapėmis – tikisi, kad legalizavus marihuaną išaugs paklausa.

„Tokiam jaunam verslininkui kaip man patekti į žolės pramonę lengviau nei į technologijų sektorių, – sakė jis. – Be to, mes, Y karta (angl. millenials), turime žinių apie žolės rinką – visi mes rūkėme žolę.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų