Spalio 23-iosios rytą Simono Daukanto aikštėje įvyko palaikymo akcija Rasai Račienei, LGBT+ bendruomenei priklausančio vaiko mamai, kuri laiške prezidentui buvo pažadėjusi čia stovėti ir apie save priminti tol, kol šis jai darbotvarkėje atras laiko ir pasikalbės apie niekur nedingstančias LGBT+ bendruomenės problemas.
G.Nausėda pakvietė R.Račienę į susitikimą.
Tačiau palaikymo akciją „Mamos už mamas“ prie prezidentūros organizavusiai D.Filmanavičiūtei skirta bauda.
15min tą patvirtino Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vedėja Julija Samorokovskaja.
Anot J.Samorokovskajos, D.Filmanavičiūtei, kaip renginio organizatorei, bauda skirta dėl to, kad nebuvo išlaikytas reikalaujamas atstumas nuo valstybinės įstaigos, o taip pat laiku nepateikti dokumentai atsakingoms institucijoms derinimui dėl akcijos surengimo.
Susirinkimų įstatymas numato, kad susirinkimo organizatoriai ne vėliau kaip prieš 5 darbo dienas iki numatytos susirinkimo dienos privalo pateikti savivaldybės administracijos direktoriui ar jį pavaduojančiam asmeniui rašytinį pranešimą apie organizuojamą susirinkimą, kuriame dalyvaus daugiau kaip 15 žmonių.
Taip pat įstatyme nurodyta, kad susirinkimai ar pavienio asmens akcija prie Seimo, prezidento kanceliarijos, Vyriausybės ir teismų pastatų gali būti organizuojami ne arčiau kaip 75 metrai.
D.Filmanavičiūtei skirta bauda dėl abiejų šių reikalavimų nesilaikymo.
Kaip 15min paaiškino J.Samorokovskaja, LGBT bendruomenės palaikymo akcijos metu policija gavo pranešimą iš privataus asmens, kad S.Daukanto aikštėje renkasi žmonės.
„Atvykę policijos pareigūnai užfiksavo LR susirinkimų įstatymo pažeidimus – žmonės vaikščiojo aikštėje, numatyto 75 metrų atstumo nesilaikė“, – pateiktame atsakyme įvykio aplinkybes paaiškino J.Samorokovskaja.
Pasiteiravus, ar tam, kad būtų užfiksuotas pažeidimas, prezidentūra pateikė vaizdo stebėjimo kamerų įrašus, J.Samorokovskaja teigė, kad iš prezidentūros jokios medžiagos negauta.
Ankstesnių protestų dalyviai baudų nesulaukė
Lapkričio 16 dieną prie prezidentūros protestui rinkosi „Basomis mamomis“ pasivadinęs moterų judėjimas.
Taip norėta išreikšti nepritarimą, kad nuo gruodžio pabaigos galimybių paso bus reikalaujama ir iš vaikų nuo 12 metų amžiaus.
S.Daukanto aikštėje susirinkusios kelios mamos savo poziciją išreiškė plakatais ir pliušiniais žaislais.
Kaip rašo portalas lrytas.lt, mamos be batų ilgai neužsibuvo, mat netrukus jas pasitiko prezidento vyriausioji patarėja Irena Segalovičienė, kuri jas pasikvietė pokalbio į prezidentūrą.
Šalies vadovo atstovas spaudai Ridas Jasiulionis lrytas.lt portalui patvirtino, kad įvyko basų mamų ir I.Segalovičienės pokalbis, aptartas galimybių paso taikymas.
Tačiau įstatymų pažeidimų nebuvo. Tą 15min patvirtino J.Samorokovskaja.
„Susirinkimų įstatymo pažeidimų fiksuota nebuvo. Nubaustų asmenų nebuvo“, – komentavo policijos atstovė.
Ji patikslino, kad „Basų mamų“ protestas nebuvo laikomas pažeidimu.
Trečiadienį, lapkričio 24 dieną, „Basos mamos" prie prezidentūros surengė dar vieną protesto akciją.
Kaip pasinaudoti landa įstatyme?
Įstatymo pažeidimų prie prezidentūros policija nefiksavo ir anksčiau.
Vasaros pradžioje tris dienas prie Seimo protestavę „Didžiojo šeimos gynimo maršo“ organizatoriai ir juos palaikantys asmenys birželio 17 dieną patraukė prie prezidentūros.
Vilniaus miesto savivaldybė neišdavė mitinguotojams leidimo organizuoti šį protestą.
Tačiau šie, pakeliui į prezidentūrą spėjo į savivaldybę išsiųsti informacinius laiškus, kad ketina rengti protestus, kuriuose bus ne daugiau 15 žmonių.
„Ten situacija buvo išties įdomi. Derinimo jokio nebuvo, leidimo neišduota, tačiau buvo pateikta keliasdešimt prašymų piketams iki 15 asmenų.
O įstatymas, šiuo atveju, nereglamentuoja tos tvarkos, kad būtų draudžiama dalyvauti daugiau nei vienai grupei iki 15 asmenų“, – komentavo J.Samorokovskaja.
„Jie tiesiog parašė, kad čia grupelė po 15 žmonių, ten grupelė po 15 žmonių, kad visumoje jų buvo apie 150, tiesiog jie išsiskirstė. Tai buvo galimybė piktnaudžiauti, jiems leidžiama įstatymo“, – kalbėjo policijos atstovė.
Kaip 15min informavo J.Samorokovskaja, tądien susirinkimų įstatymo pažeidimų fiksuota taip pat nebuvo.
Atstumo laikymąsi vertina liberaliai
Kaip 15min pateiktame komentare pažymėjo Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vedėja, siekiant netrukdyti eismui, policijos pareigūnai ne visuomet reikalauja išlaikyti 75 metrų atstumą iki prezidentūros.
„Atkreipiame dėmesį, kad 75 metrų atstumo riba nuo prezidentūros yra Liejyklos g. dalyje, todėl, kad būtų išvengta eismo trikdžių bei siekiant apsaugoti įvairių susirinkimų renginių dalyvius, neprieštaraujame, kad žmonėms būtų šiek tiek (apie vieną, du metrus) arčiau prezidentūros“, – pabrėžė J.Samorokovskaja.