Australijos humoristiniame netikrų naujienų tinklalapyje doublebaytoday.com sukurta ir išplatinta satyrinė žinutė nukeliavo iki Lietuvos.
Atsirado patikėjusių, kad vakcinų gamintojai galėtų griebtis visko, kad tik galėtų „slapta vakcinuoti“ atsisakančius tą daryti savanoriškai – net išleisti vakcinas populiaraus narkotiko pavidalu.
Satyra liko nesuprasta
„Vakcina „AstraZeneca“ nuo šiol prieinama miltelių pavidalu, taip siekiant skatinti vakcinaciją Rytų priemiesčiuose“, – skelbia humoristinė netikrų naujienų portalo antraštė, kuria patikėjo daugybė socialinių tinklų vartotojų.
Satyrinė publikacija iliustruota nuotrauka, kurioje vaizduojama moteris nuo stalo per šiaudelį į nosį tariamai traukianti baltos spalvos miltelius.
„Sekantis etapas, greičiausiai bus klizma su ištirpintu Zenekos skysčiu jame, nes mažieji čipai suleidžiami švirkštais nepasiteisino, nes per mažas ir procesorius ir „hardas“. Per sėdimąją bus galimybė instaliuoti didesnių gabaritų aparatūrą būsimajam biorobotui...su kuo visus (ir save) sveikinu...“, – pasidalijęs publikacija socialiniuose tinkluose komentavo vienas skiepų priešininkas (kalba netaisyta).
Kritiškai vertinti informaciją
Patikrinti, kad skleidžiama žinutė nėra reali naujiena – nesunku.
Tarp populiaraus satyrinių naujienų tinklalapio doublebaytoday.com sukurtų „naujienų“ galima atrasti ir daugiau absurdiškų „perliukų“, leidžiančių suprasti, kad čia platinamos naujienos tėra pokštai.
„Kariuomenė buvo priversta nutraukti TV realybės šou po to, kai viengungis įtraukė 23 moteris į savo šeimos ūkio burbulą“, – skelbia viena antraštė.
„Socialinis tinklas „Facebook“ pradeda tyrimą, siekdamas išsiaiškinti, dėl ko tiek daug „boomer’ių“ patiki satyrinėmis naujienomis“, – dar vienas šiame puslapyje platinamos „naujienos“ pavyzdys.
Interneto puslapio apačioje nurodoma, kad „Double Bay Today“ yra Australijos satyrinių naujienų svetainė, įkurta 2018 metais.
Taip pat svetainės atsakomybės apribojimo pareiškime (angl. disclaimer) skelbiama, kad svetaine neatsako už galimą žalą, kylančią dėl joje skelbiamos informacijos vartojimo ar jos sklaidos.
Klydo ir anksčiau
Tai – ne pirmas kartas, kuomet socialinių tinklų vartotojai, nepatikrinę informacijos, aklai patiki skelbiama žinute.
Šių metų kovą „Facebook“ tinkle ėmė sklisti kvietimas į Belgijos festivalį „La Boum“, kuris neva turėjo vykti balandžio 1 d. didžiausiame Briuselio parke Bois de la Cambre.
Kvietimas nesukėlė abejonių, nors tuo metu Belgijoje lauke buvo leidžiama susitikti ne daugiau kaip 4 žmonėms.
Įtarimų nesukėlė ir tai, kad tariamo festivalio data buvo numatyta balandžio 1-ąją.
Kad šis festivalis tėra melagiena sufleravo deklaruojamas jo mastas – buvo žadama, kad jame bus aštuonios scenos, šimtai didžėjų ir „nulis koronaviruso taisyklių“.
Apie tai, kad festivalis netikras, įspėjo ir policija. Briuselio Ixelles rajono policija tiek savo tinklalapyje, tiek socialiniuose tinkluose paskelbė, kad renginys yra ne tik organizuojamas be leidimo, bet ir apskritai netikras.
Maždaug 20 tūkst. žmonių socialiniame tinkle „Facebook“ buvo patvirtinę, kad dalyvaus festivalyje.
Savo tapatybių taip ir neatskleidę „La Boum“ organizatoriai net kelis kartus paskelbė, kad jų reklamuojamas renginys yra Melagių dienai skirtas pokštas.
Nepaisant to ir karantino draudimų, į „Bois de la Cambre“ suplūdo bent 1,5–2 tūkst. žmonių.
Daugelis jų buvo be kaukių ir nesilaikė atstumo.
Iš pradžių jaunų žmonių minia šoko ir kitaip linksminosi. Bet maždaug 17 val. policija ėmė reikalauti, kad susirinkusieji išsiskirstytų.
Tam pakluso ne visi, mat į parką atėjo ne tik išsiilgusieji pramogų, bet ir norintieji paprotestuoti prieš karantino politiką.
Minioje pasigirdo keli šūksniai „Laisvė!“, pareigūnų link ėmė skrieti įvairūs sunkūs daiktai.
Įvykiams pasisukus taip, pareigūnai buvo priversti pasitelkti raitąją policiją, vandens patrankas, ašarines ir pipirines dujas, droną.
Kitą dieną paskelbta, kad, bandant išsklaidyti minią, buvo sužeisti 26 pareigūnai, 7 policijos žirgai ir 8 demonstrantai. Nors sunkių sužeidimų išvengta, kai kurie žmonės atsidūrė ligoninėje.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.