Socialiniame tinkle „Facebook“ daugybės vartotojų dėmesio ir peržiūrų sulaukė vaizdo įrašo ištrauka, kardinaliai priešingai pakeistu kontekstu.
„Ukrainiečiai veja savo kariuomenę, kad eitų kautis į kovos lauką, o ne slėptųsi už gyventojų nugarų“, – melagingai skelbia prierašas prie vaizdo įrašo.
„TikTok“ programėlėje išplatintas vaizdo įrašas patalpintas „Facebook“ tinkle ne visas, o tik iškirpta dalis. Jame užfiksuoti gyventojai, rusų kalba šaukiantys „važiuokite į laukus, jums nėra ką veikti mieste“, „lauk iš miesto, jūsų čia niekas nekvietė“, „jūs slepiatės už ukrainiečių, už taikių gyventojų. Čia miestas, čia ginkluotų nėra“.
48 sekundžių trukmės įrašas iškirptas taip, kad nebūtų aišku, kurios šalies kariuomenę iš miesto veja civiliai.
Iš „TikTok“ programėlės parsisiunčiamuose vaizdo įrašuose automatiškai paliekami vandens ženklai – paskyros, išplatinusios įrašą pavadinimas.
Vartotojas „sanyok04_04“ savo paskyroje patalpinęs net kelis vaizdo įrašus, filmuotus to paties gyventojų protesto metu.
Viename jų aiškiai matyti, kad civiliai nešini Ukrainos vėliavomis išeina pasitikti į miestą įvažiavusių karių su šarvuota technika.
Aidint šūvių garsams, vyro balsas už kadro komentuoja situaciją: „Kariai šaudo į taikius gyventojus. Dabar visi klausykite, mes beginkliai. Štai kaip Rusija pasitinka taikius Kotovsko miesto gyventojus. Rusakalbio miesto, kuris nori būti ukrainietišku“.
Susirinkę gyventojai, perrėkdami šūvių garsus, ėmė skanduoti „Kotovskas – Ukraina“.
Dar viename šio vartotojo vaizdo įraše matoma, kaip gyventojai sprunka iš susirinkimo vietos. Balsas už kadro komentuoja, kad Rusijos kariai ėmė šaudyti.
Kotovskas (dabartinis Podilskas) – miestas Odesos srityje. Nuo 1935 iki 2016 metų buvo vadinamas Kotovsku.
59-ąją Rusijos karo prieš Ukrainą dieną suintensyvėjo Rusijos kariuomenės puolimas Ukrainos rytuose. Smūgių sulaukė ir Odesa.
Šiame Ukrainos uostamiestyje surengta raketų ataka. Rusija atakas prieš Odesą pradėjo iš Kaspijos jūros.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle.