2021 08 29

Vaikų ir jaunimo centro pertvarka Vilniuje glumina bendruomenę: jaučiasi vejami lauk

Didžiausios sostinėje neformaliojo švietimo įstaigos – Lietuvos vaikų ir jaunimo centro (LVJC) – pertvarka kursto aistras. Savivaldybė svarsto centro patalpose steigti 200 vietų mokyklą ir tikina, kad pastate „tilps visi“. Tačiau tuo abejoja būrelių pedagogai ir moksleivių tėvai – prieš tokius planus jau surinkta beveik 600 parašų. Klausimų kelia ir ketinimai į privataus operatoriaus rankas perleisti LVJC baseiną.
Lietuvos vaikų ir jaunimo centras
Lietuvos vaikų ir jaunimo centras / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Apie planuojamą LVJC pertvarką 15min papasakojo susirūpinę centro bendruomenės atstovai.

Bendruomenė skendi nežinioje

Rugpjūtį vaikų, lankančių LVJC būrelius „Ugnelė“, „Gama“, „Kivi“, taip pat baseiną, tėvai surinko beveik 600 parašų reikalaudami savivaldybės tarybos atsakyti į jiems kylančius klausimus, tarp kurių – kodėl šiems būreliams esą nebelieka vietos naujojoje LVJC vizijoje.

„Niekas mums nieko nesako ir nieko nederina, nes, maždaug, dar nėra niekas nuspręsta.

Mums taip ir atsako į visus klausimus –„niekas nenuspręsta“. Bet juk kai bus nuspręsta, bus vėlu“, – paklausta, ar pertvarkos sprendimai buvo derinti su LVJC bendruomene, kalbėjo tėvų atstovė Gitana Kreišmonienė.

Shutterstock nuotr./Robotika
Shutterstock nuotr./Robotika

Gandais priverstoje gyventi bendruomenėje žinoma tik tai, kad dar birželį „kažkas iš savivaldybės“ nusprendė, kad LVJC baseiną reikėtų atiduoti valdyti privačiam operatoriui, o dalyje pastato įsteigti mokyklą.

„Išeina, kad būreliams nelieka vietos, bet visi apie tai tyli“, – kalbėjo tėvų atstovė.

Pasak G.Kreišmonienės, jau šiuo metu yra būrelių, į kuriuos tėvams sunku užrašyti vaikus dėl vietų trūkumo, tad svarstymai, kad visi tilptų, jei dalyje pastato būtų įkurdinta mokykla, gerokai perdėti.

„Mokyklai jau užprogramuota per mažai vietos“, – sakė G.Kreišmonienė.

Pasijuto vejami lauk

Šokių būrelį LVJC vedanti Ligita Didžiulienė sakė nesuprantanti, kaip, savivaldybės manymu, esami centro kolektyvai turėtų „pasislinkti“, kad į patalpas tilptų dar mokykla ir planuojamos į LVJC perkelti visuomeninės organizacijos.

„Mes, kolektyvai, netenkame vietos šokti. Nes tvarkaraštis yra sudarytas taip, kad visi rūmai yra užpildyti, visos salės išnaudojamos“, – apie dabartinę padėtį kalbėjo vadovė.

Ji pasakojo, kad centro bendruomenė skeptiškai vertina galimybę tankinti pamainų laiką ir taip įtalpinti mokyklą.

„Kodėl mes, tiek metų dirbantys čia, turime kažkur išeiti ar šokti tokiose salėse, kurios neatitinka higienos reikalavimų?“, – klausė L.Didžiulienė.

123rf.com/Vaikai
123rf.com/Vaikai

Pedagogė patvirtino, kad iš savivaldybės gauta per mažai atsakymų, kaip turėtų atrodyti LVJC po įgyvendintos pertvarkos.

„Mus tik patikino praėjusių metų birželį, kad visi pedagogai tikrai išsaugos darbą. Tačiau turėti darbą ir turėti kokybišką darbą – du skirtingi dalykai.

Negaliu suprasti, kodėl šitiek metų kokybiškai dirbantį centrą, kuris turi daugybę lankytojų, reikia pertvarkyti ir daryti kažką kitaip?“, – kėlė klausimus L.Didžiulienė.

Shutterstock nuotr./Būrelis
Shutterstock nuotr./Būrelis

Daugiau klausimų, nei atsakymų

Sostinės savivaldybės posėdyje trečiadienį svarstytas LVJC klausimas nepaliko abejingų: idėją pristačiusi savivaldybės Jaunimo skyriaus vedėja Gita Kondrotaitė aiškino, kad šia pertvarka bus siekiama plėtoti kokybiškas viešąsias paslaugas vaikams bei jaunimui Vilniaus mieste.

Tarybos narys Vydūnas Sadauskas išsakė pastabą, kad kol kas šis projektas kelia daugiau klausimų, nei atsakymų.

„Neatlikta jokia rimta analizė. Neaišku, kodėl tas tikslas yra vykdomas ir kokią jis duos pridėtinę vertę

Manyčiau, kad labai neaiškus ir suveltas aiškinamasis raštas – jame parašyta, kad LVJC vykdo neformaliojo ugdymo veiklą, o naujai steigiama viešoji įstaiga padės vykdyti tą pačią neformaliąją veiklą.

Jeigu kalbama apie visų vaikų perkėlimą, tai koks tikslas iš esmės yra šį chaosą daryti ir būtent tokiu keliu eiti?“, – posėdžio metu teiravosi tarybos narys.

Neatlikta jokia rimta analizė. Neaišku, kodėl tas tikslas yra vykdomas ir kokią jis duos pridėtinę vertę.

Trūksta mokyklos

G.Kondrotaitė atsakė, kad jau metus dirbanti darbo grupė tyrė, ko labiausiai reikia Vilniui, ir buvo nuspręsta, kad tarp reikalingiausių dalykų – pradinės mokyklos filialas.

Jį siūloma kurti LVJC patalpose.

Patalpų įrengimas ir jų pritaikymas dvylikai pradinių klasių savivaldybei kainuotų apie 6 mln. eurų.

G.Kondrotaitės manymu, įsteigus viešąją įstaigą ir įgyvendinus LVJC pertvarką, centras galėtų užsidirbti pinigų iš įvairių tarptautinių projektų, rengti neformalaus ugdymo pedagogus, atsirastų atvira erdvė jaunimo organizacijoms.

Apie tai, kad, savivaldybės manymu, šioje vietoje trūksta mokyklos 15min patvirtino ir savivaldybės Rinkodaros ir komunikacijos skyriaus visuomenės informavimo specialistas Irmantas Kuzas.

„LVJC patalpose mokykla planuojama, bet tik 2023-aisiais. Ne paslaptis, kad Vilniaus gyventojai susiduria su mokyklų trūkumu mieste.

Šiuo metu komitetuose svarstoma LVJC suteikti VŠĮ statusą. Vilniaus miesto taryba sprendimą priims kitame Tarybos posėdyje – rugsėjo 15 d.

Rekonstrukcija ne tik pagerins LVJC turimas, bet ir įveiklins šiuo metu neeksploatuojamas patalpas“, – rašoma savivaldybės atstovo pateiktame komentare.

Shutterstock nuotr./Būrelis
Shutterstock nuotr./Būrelis

Valdininkė taip pat paminėjo, kad į LVJC patalpas galėtų persikelti VšĮ „Saugus miestas“ – organizacija veiklą vykdytų pamaina iki 14 valandos.

Abejones pertvarkos būtinybe išreiškė ir buvęs sostinės meras Artūras Zuokas.

„Visi puikiai suprantame, kad jei atidarome pradinę mokyklą, pagal higienos sąlygas, jai reikalingas plotas. Ypač, esant neapibrėžtai kovidinei situacijai, o dabar būtų sumaišomi visiškai skirtingi srautai.

Tai realiai mes neturėsime naujos geros įstaigos ir geriau veikiančią sugriausime“, – kalbėjo A.Zuokas.

A.Zuoko skaičiavimais, įkūrus pradinę mokyklą, apie tūkstantis vaikų, lankančių neformaliojo ugdymo būrelius LVJC, atsidurtų gatvėje.

Vilniaus miesto savivaldybės inform. /LVJC patalpose planuojama steigti pradinę mokyklą
Vilniaus miesto savivaldybės inform. /LVJC patalpose planuojama steigti pradinę mokyklą

Įstaiga nauja – vadovas senas

Nepaisant visų praeities nesklandumų, naujai steigiamos įstaigos vadovu siūloma skirti šiuo metu LVJC direktoriaus pareigas einantį Valdą Jankauską.

Jis LVJC vadovauja nuo pat 1990 metų.

Jam naujojoje įstaigoje numatytas 2865,63 eurų atlyginimas (įskaitant mokesčius).

2018 metais V.Jankauskas pakliuvo etikos sargų akiratin, nes pats pasirašė įsakymą, kuriuo save paskyrė viešosios įstaigos „Jaunimo slėnis“ valdybos pirmininku ir pats sau nustatė 1210 eurų atlygio dydį per mėnesį.

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) tuomet nusprendė, kad V.Jankauskas pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo reikalavimus vengti interesų konflikto, o jam kilus - nusišalinti.

Etikos sargai nurodėir tai, kad V. Jankausko einamos LVJC ir „Jaunimo slėnio“ valdybos pirmininko pareigos yra nesuderinamos, nes tokiu būdu jis taptu tiesioginiu savo viršininku.

Mindaugo Eidimto / 15min nuotr./Valdas Jankauskas
Mindaugo Eidimto / 15min nuotr./Valdas Jankauskas

VTEK viešai skelbiamais duomenimis, LVJC direktorius iki šiol nenurodo dukros Linos Jankauskaitės kaip asmens, dėl kurio gali kilti interesų konfliktas.

Tačiau VTEK tame problemų nemato.

L.Jankauskaitės vadovaujamai viešajai įstaigai „Bamblys“ LVJC nuomoja patalpas, kuriose veikia vaikų darželis.

LVJC dirba ir V.Jankausko žmona.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis