Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2021 07 03

Sėdami paniką griebiasi išgalvotų citatų: Hermannas Göringas niekada to nesakė

Socialiniuose tinkluose platinamas įrašas, kuriame cituojami neva nacių nusikaltėlio Hermanno Göringo pasakyti žodžiai apie masių įbauginimą, yra manipuliacija. Iš tiesų panaši citata nuskambėjo ne Niurnbergo proceso metu, nacių nusikaltėlis, kalbėdamas apie piliečių įtraukimą į šalies politiką, turėjo omenyje įsitraukimą į karo veiksmus.
Niurnbergo proceso teisiamieji
Niurnbergo proceso teisiamieji / wikimedia.org nuotr.

Dalis koronavirusą neigiančių socialinių tinklų vartotojų pastaruoju metu neretai griebiasi pandemijos suvaržymų ir nacių darytų nusikaltimų lyginimo – būtent tokiomis kalbomis ir siekiama sėti paniką.

Klaidingai H.Göringui priskiriama citata, skelbianti neva „vienintelis dalykas, reikalingas norint žmogų paversti vergu, – jį įbauginti“ iš tiesų niekada neskambėjo Niurnbergo tribunole.

Pavyko apgauti daugybę žmonių

Nepaisant to, socialiniuose tinkluose ši netikra citata praėjusių metų lapkritį sulaukė milžiniško populiarumo, buvo išversta net į kelias kalbas.

„Iš Niurnbergo bylos (1945 m.) H.Goeringas, paklaustas: „Kaip įtikinote vokiečių žmones visa tai priimti?“ Jis atsakė: „Tai buvo lengva ir neturėjo nieko bendra su nacizmu, tai buvo susiję su žmogaus prigimtimi. Nacių režimas, komunizmas, socializmas, monarchija ar demokratija. Vienintelis dalykas, kurį reikia padaryti, kad žmonės taptų vergais, yra juos išgąsdinti. Jei galite sugalvoti būdą, kaip išgąsdinti žmones, galite su jais daryti tai, ko norite“, – taip neva yra kalbėjęs H.Goeringas Niurnbergo tribunolo metu. (Kalba netaisyta).

Šis įrašas iliustruotas nuotrauka, kurioje H.Göringas užfiksuotas liudijantis Niurnbergo proceso metu 1945 metais.

„Facebook“ nuotr./Socialiniuose tinkluose platinama melagiena
„Facebook“ nuotr./Socialiniuose tinkluose platinama melagiena

Socialinių tinklų paieškos įrankio „Crowdtangle“ duomenimis, ši klaidingai nacių nusikaltėliui priskiriama citata vėliau buvo išversta į prancūzų ir lenkų kalbas, ja buvo aktyviai dalijamasi protestuojant prieš koronaviruso pandemijos suvaržymus.

H.Göringas – nacistinės Vokietijos politinis ir karinis veikėjas. Nuo 1935 metų – vyriausiasis Vokietijos oro pajėgų vadas, nuo 1938 metų – reichsmaršalas.

Jis buvo vienas iš 22 didžiausių karo nusikaltėlių, nuteistų Tarptautiniame karo tribunole Niurnberge.

Tribunolas pripažino H.Göringą kaltu dėl visų jam inkriminuotų nusikaltimų ir nuteisė jį mirties bausme, tačiau jis nusižudė prieš pat jos vykdymą.

Vokietijos Bundesarchyvo/Wikimedia.org nuotr./Ernstas Franzas Sedgwickas Hanfstaenglis (kairėje) su Adolfu Hitleriu ir Hermannu Göringu (1932 m.)
Vokietijos Bundesarchyvo/Wikimedia.org nuotr./Ernstas Franzas Sedgwickas Hanfstaenglis (kairėje) su Adolfu Hitleriu ir Hermannu Göringu (1932 m.)

Išgalvotas liudijimas

Niurnbergo procesas vyko nuo 1945 metų lapkričio iki 1946-ųjų spalio.

Iš viso įvyko 403 vieši teismo posėdžiai, proceso stenogramos, darytos ir rusų kalba, sudarė 39 tomus.

Suskaitmeninti garso įrašai iš nacių lyderių teismo proceso Niurnbergo karo nusikaltimų tribunole visuomenei buvo pateikti 2019 metais.

Tačiau tarp H.Göringo liudijimų nebuvo nieko panašaus į socialiniuose tinkluose jam primetamą citatą.

H.Göringo liudijimų Niurnberge nuorašus čia pateikia JAV Cornello universiteto teisės mokyklos Niurnbergo tyrimų kolekcija, Harvardo teisės mokyklos Niurnbergo tyrimų projektas čia ir Jeilio teisės mokyklos „Avalon“ projektas štai čia.

„Scanpix“ nuotr./Niurnbergo procesas
„Scanpix“ nuotr./Niurnbergo procesas

Kalbėjo su psichologu

Ši H.Göringo citata artima jo pasisakymams, publikuotiems JAV psichologo Gustavo Marko Gilberto knygoje „Niurnbergo dienoraštis“ (angl. „Nuremberg Diary“).

Natūralu, kad paprasti žmonės nenori karo. Nei Rusijoje, nei Anglijoje, nei Amerikoje, nei Vokietijoje. Tai suprantama. Bet juk šalies vadovai nustato politiką, o žmones į ją įtraukti visuomet paprasta – nesvarbu, ar tai būtų demokratija, ar fašistinė diktatūra, ar parlamentas, ar komunistinė diktatūra“, – G.M.Gilberto knygoje rašoma, kad H.Göringas jam taip kalbėjo 1946 metų balandį savo kameroje.

Į tai psichologas atsakė, kad demokratinėje visuomenėje piliečiai turi balso teisę ir yra svertų, galinčių daryti įtaką valdžios sprendimams.

„Scanpix“ nuotr./Hermannas Göringas (kairėje)
„Scanpix“ nuotr./Hermannas Göringas (kairėje)

Tuomet H.Göringas jam pareiškė:

„Taip, visa tai yra gerai, tačiau turėdami balsą ar neturėdami žmonės visuomet gali būti patraukti į valdžios žaidimus. Tai labai paprasta. Viskas, ko reikia, – įtikinti juos, kad jie yra puolami, apkaltinti pacifistus patriotizmo stoka ir akcentuoti, kad valstybei iškilo pavojus. Tai vienodai gerai veikia visose šalyse.“

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos