„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2022 12 01

Seimo Antikorupcijos komisija prašo STT leisti susipažinti ir išslaptinti informaciją apie A.Stončaitį

Seimo Antikorupcijos komisija ketvirtadienį raštu kreipėsi į Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT) prašydama leisti susipažinti ir išslaptinti turimą informaciją apie komisijos pirmininką, frakcijos „Vardan Lietuva“ atstovą Algirdą Stončaitį. Apie turimą kriminalinės žvalgybos informaciją STT yra informavusi Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetą. Šią įslaptintą informaciją STT buvo pateikusi ir Valstybės saugumo departamentui (VSD), atlikusiam A.Stončaičio patikrinimą dėl leidimo dirbti su slapta informacija.
Algirdas Stončaitis
Algirdas Stončaitis / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

„Nesant galimybės pateikti visą, prašome pateikti tik su A.Stončaičiu susijusią informaciją. Taip pat prašome spręsti dėl minėtos kriminalinės žvalgybos informacijos (visos ar dalies) išslaptinimo“, – rašoma komisijos pirmininko pavaduotojo konservatoriaus Bronislovo Matelio pasirašytame rašte STT.

Dėl tokios užklausos, anot B.Matelio, bendrai sutarė visi trečiadienį posėdyje dalyvavę komisijos nariai.

Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Rūta Kaziliūnaitė, Bronislovas Matelis
Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Rūta Kaziliūnaitė, Bronislovas Matelis

VSD vadovas Darius Jauniškis trečiadienį po uždaro Seimo Antikorupcijos komisijos posėdžio sakė negalįs komentuoti, kokią informaciją VSD buvo pateikusi Specialiųjų tyrimų tarnyba apie A.Stončaitį.

VIDEO: STT ir VSD vadovybės bei B.Matelio komentarai po uždaro Seimo Antikorupcijos komisijos posėdžio

„Leidimas A.Stončaičiui buvo išduotas. Informacija buvo įvertinta pagal visus įstatymus ir buvo priimtas toks sprendimas, kad jam yra išduota“, – sakė D.Jauniškis.

STT direktoriaus pavaduotoja Rita Kaziliūnaitė po posėdžio trečiadienį žurnalistams teigė negalinti atskleisti STT teiktos informacijos apie A.Stončaitį pobūdžio.

Anot jos, tarnybos bendradarbiaudamos dalinasi informacija, kuri gali būti reikšminga kitoms institucijoms priimant sprendimus.

„Tą visuomet darome su kitomis institucijomis, kuomet manome, kad jų kompetencijoje esantiems sprendimams priimti mūsų informacija gali būti naudinga ir tyrimo situacija leidžia tą bendradarbiavimą, mes bendradarbiaujam“, – sakė R.Kaziliūnaitė.

Seimo Antikorupcijos komisijos vicepirmininkas B.Matelis po uždaro posėdžio trečiadienį žurnalistams sakė, kad VSD ir STT vadovybė patvirtino, kad kažkokia informacija apie A.Stončaitį buvo teikta, tačiau konkretus jos turinys įslaptintas ir neatskleidžiamas.

„Mes žinom ir buvo patvirtinta, kad kažkokia informacija buvo pateikta ir mes visi tą suprantame, kad jei VSD kvietėsi Stončaitį pateikti papildomus paaiškinimus, tai ne kiekvieną kviečiasi. Tai, vadinasi, kad kažkas yra, bet kas yra ir kurioj lentynėlėj, mes nežinom ir mums to nepateikė“, – kalbėjo B.Matelis.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Laurynas Kasčiūnas 15min ketvirtadienį teigė taip pat STT raštu buvęs informuotas tik tiek, kad kažkokia kriminalinės žvalgybos informacija disponuojama, tačiau jos turinys neatskleidžiamas.

Anot jo, Seimo NSGK yra gavęs visų tarnybų, į kurias buvo kreiptasi dėl A.Stončaičio, atsakymus, tačiau iniciatyva toliau aiškintis situaciją vengiant dubliavimosi patikėta Seimo Antikorupcijos komisijai.

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen 15min sakė, jog gavus visus tarnybų atsakymus bus svarstoma, ar kreiptis dėl papildomo A.Stončaičio patikrinimo.

Klausimai dėl poligrafo

15min anksčiau skelbė, kad kai kurių šaltinių liudijimu, net kelios tarnybos galėjo turėti informacijos dėl nederamų tuometinio Vyriausybės kanclerio, šiuo metu vadovaujančio Seimo Antikorupcijos komisijai, A.Stončaičio ryšius ir veiksmus.

Jis buvo kviečiamas papildomam pokalbiui į VSD ir pokalbio metu jam buvo siūlyta pasitikrinti melo detektoriumi, bet jis atsisakė. Pats A.Stončaitis tokią informaciją neigė.

VSD patvirtino, kad A.Stončaitis buvo kviečiamas pokalbiui, tačiau sprendimo dėl tyrimo poligrafu priimta nebuvo.

Lietuvos policijos nuotr./Melo detektorius
Lietuvos policijos nuotr./Melo detektorius

Pagal Poligrafo naudojimo įstatymą tokį sprendimą priima VSD vadovas, tačiau tam būtinas ir įstaigos, kurioje dirba tikrinamas asmuo, vadovo prašymas.

VSD direktorius D.Jauniškis trečiadienį atsakydamas į žurnalistų klausimus pripažino, jog sprendimas dėl A.Stončaičio patikrinimo vadinamuoju melo detektoriumi nebūtų įmanomas negavus tuometinio premjero Sauliaus Skvernelio prašymo.

D.Jauniškis patikino su S.Skverneliu minėta tema nekalbėjęs, jo nurodymų ar prašymų dėl A.Stončaičio negavęs.

Anot VSD direktoriaus, atliekant tuometinio Vyriausybės kanclerio Algirdo Stončaičio patikrinimą, dėl poligrafo naudojimo jo atžvilgiu galbūt svarstė A.Stončaitį apklausęs pareigūnas.

„Svarstyta galbūt buvo pareigūno, kuris apklausė. Gal tokių minčių ir buvo“, – sakė D.Jauniškis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau