Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Klinikinės rotaviruso istorijos: į reanimaciją patenka ir kūdikiai

„Rotavirusu gali susirgti bet kokio amžiaus žmonės, tačiau dažniausiai serga vaikai nuo 6-ių mėnesių iki 2–3 metų. Šia liga perserga beveik visi vaikai iki 5-erių metų amžiaus. Tačiau vieniems liga praeina nepastebimai, o kiti serga taip, kad į reanimaciją yra paguldomi net keletui dienų“, – pasakoja vaikų gastroenterologas doc. Vaidotas Urbonas.
Lašelinė
Lašelinė / 123rf.com nuotr.

Gydytojo teigimu, rotavirusu užsikrėsti labai lengva, o nuo jo apsisaugoti yra labai sunku. Užtenka minimalios dozės (prisilietimo prie durų rankenos ar skambučio) ir žmogus gali susirgti.

Sunkiausiai ligą perneša kūdikiai, vyresnio amžiaus žmonės ir sergantys gretutinėmis ligomis. Kaip atrodo hospitalizacija, susirgus rotavirusu? Kokius ekstremaliausius klinikinius atvejus gali papasakoti mūsų šalies gydytojai?

Apie klinikinius rotaviruso atvejus 15min.lt kalbasi su Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filialo Vaikų ligoninės vaikų gastroenterologu doc. Vaidotu Urbonu.

– Kaip atrodo klinikiniai rotaviruso atvejai? Kokio amžiaus buvo jauniausias vaikas, paguldytas į ligoninę? Kokia buvo jo būklė?

– Jauniausias vaikas, kuris į mūsų ligoninę buvo atvežtas dėl gausaus, vandeningo viduriavimo (kai vandeniu purškia apie 10–15 kartų per parą), buvo 7-ių parų naujagimis.

Kai jį atvežė, jis temperatūros neturėjo, nevėmė, bet dėl gausaus viduriavimo buvo netekęs vandens ir druskų ir tapęs vangesnis. Po atliktų išmatų tyrimų buvo rasta rotavirusinė infekcija. Pirminis kilęs klausimas – nuo ko užsikrėtė naujagimis?

Streso buvo labai daug, o ypač mamai, kuri ką tik po gimdymo vėl turėjo važiuoti į ligoninę

Pasirodo, namuose vyresnė sesuo (3-ejų metų amžiaus) kelias paras viduriavo ir vėmė, bet jos bendra būklė buvo nebloga, todėl šeima į gydytojus nesikreipė. Kadangi sirgo ne pirmą, o antrą kartą, liga praėjo lengviau. Tačiau naujagimis ligoninėje pragulėjo net 5-ias paras.

Nors tai nebuvo labai sunkus atvejis (tėvai greitai atvažiavo, naujagimiui greitai suteikta pagalba), tačiau streso buvo labai daug, o ypač mamai, kuri ką tik po gimdymo vėl turėjo važiuoti į ligoninę.

– Papasakokite, kaip atrodo patys sunkiausi atvejai: kiek intensyviai vaikas vemia, viduriuoja? Ar ilgai tenka gulėti ligoninėje?

– Kalbant apie sunkesnius atvejus, į mūsų ligoninę buvo atvežtas 9 mėnesių berniukas, kuriam liga buvo prasidėjusi prieš 12 val. – vaikas vėmė 5 kartus, o vandeningai viduriavo net 13 kartų. Galiausiai, pradėjo karščiuoti iki 38 laipsnių.

Tiesa, jo tėvai žinojo, ką daryti, ir vaikui mėgino sugirdyti geriamosios rehidracijos tirpalą, tačiau jis viską išvemdavo. Tai yra dažna problema ir ne visuomet įmanoma vaikui sugirdyti skysčių.

Kadangi kūdikis negalėjo gerti, nuolat vėmė, tėvai atvyko į ligoninę. Atvykus jo būklė jau buvo sunki – galūnės šaltos, pats vaikas – vangus, mieguistas, įdubusiomis akimis, sausomis lūpomis...

Tėvams stresas (motina verkia), o vaikas verkė jau be ašarų, kas rodė labai didelį dehidracijos laipsnį.

Mama neprisiminė, kada vaikas paskutinį kartą šlapinosi (tai svarbu, kadangi organizme esant pakankamai vandens ir gerai veikiant inkstams, kūdikis dažnai šlapinasi). Jo širdis daužėsi, buvo padažnėjęs kvėpavimas.

Šiam kūdikiui buvo nustatyta sunkaus laipsnio dehidracija ir jis tiesiai iš priėmimo skyriaus keliavo į reanimacijos skyrių.

Atlikus tyrimus, buvo rastas rotaviruso antigenas. Visi skysčiai jam buvo lašinti į veną, tačiau vaikui sunkiai gerėjo. Jis viduriavo beveik kas valandą, karščiavo...

Daliai žmonių, kurie perserga žarnyno infekcijomis, ypač bakterinėmis, atsiranda dirgliosios žarnos sindromas

Reanimacijoje vaikas praleido 3 paras ir tik 4 parą, pagerėjus būklei, buvo perkeltas į kitą skyrių, kai jau viduriavo tik 8 kartus per parą.

Po 6 parų ligoninėje ir ganėtinai didelio streso tėvai išvažiavo į namus. Per tą laiką kūdikis neteko 0,5 kg svorio, o tai yra labai nemažai 9 mėnesiui vaikui.

Nežinau, kokia tolimesnė šio vaiko raida, tačiau galiu pasakyti, kad daliai žmonių, kurie perserga žarnyno infekcijomis, ypač bakterinėmis, atsiranda dirgliosios žarnos sindromas, kada sutrinka žarnyno veikla – ilgą laiką viduriuojama, skauda pilvą ir t.t.

Sunkiau rotavirusine infekcija serga ir tie vaikai, kurie serga gretutinėmis ligomis. Savo praktikoje esu gydęs beveik 3 metų amžiaus mergaitę, kuri sirgo bronchine astma ir rotavirusu užsikrėtė nuo vyresnio brolio.

Brolis paviduriavo vieną kartą ir jam viskas tuo ir pasibaigė. O mergaitė susirgo stipriai, kadangi dėl bronchinės astmos buvo sumažėjęs jos imunitetas ir ji jautriau reagavo į infekciją.

Sunkiau rotavirusine infekcija serga ir tie vaikai, kurie serga gretutinėmis ligomis

Mergaitė pradėjo viduriuoti iki 8 kartų per parą, netgi su stipriais skausmais, taip pat vėmė, stipriai karščiavo. Pas mus į priėmimą atvyko jau ganėtinai sunkios būklės.

Kadangi mergaitė nesugebėjo nei pati gerti, nei švirkštu galėjome sugirdyti skysčių, jai dviem paroms buvo skirta lašinė infuzija.

Ji viduriavo 8 kartus per parą 10 parų, o karščiavimas tęsėsi 3 paras. Kadangi vaikas sirgo astma, negalėjome lašinti daug skysčių, nes pradėdavo dusti.

Mergaitė po mėnesio buvo atvykusi pasitikrinti, nes ji vis dar viduriavo iki 6 kartų per parą ir jai pūtė pilvą. Padarę tyrimą mes išmatose vis dar radome rotavirusą.

Paprastai rotavirusas išnyksta po savaitės arba po dviejų, tačiau esant imuniteto sutrikimams, kartais aptinkamas net ir po 2 mėnesių.

Vaikams su imuninės sistemos sutrikimais paprastos infekcijos eiga gali būti sunkesnė nei jų bendraamžiams. Todėl ir reikia pasirūpinti skiepais.

Rubriką remia:

„Glaxosmithkline Lietuva“
 

LT/ROT/0014/15

Parengta bendradarbiaujant su projekto partneriu

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos