„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Problema, kurią moterys linkusios nutylėti – šlapimo nelaikymas

Apie šlapimo nelaikymą gydytojui išdrįsta pasisakyti tik kas antras pacientas. Moterys vis dar vengia prisipažinti turinčios šią bėdą, delsia kreiptis medikų pagalbos. Kodėl pagalba yra būtina? Kokios priemonės gali spręsti šlapimo nelaikymo problemą ir užtikrinti visapusį komfortą?
Nevilties apimta moteris / 123rf.com nuotr.
Nevilties apimta moteris / 123rf.com nuotr.

Į visus rūpimus klausimus, susijusius su šlapimo nelaikymo gydymu, problemos sprendimo priemonėmis bei prevencija atsako „Inkocentro“ direktorė, gydytoja Jurga Misevičienė.

– Kokio amžiaus moterys dažniausiai susiduria su šlapimo nelaikymo problema?

– Šlapimo nelaikymu gali skųstis tiek jaunesnio, tiek vyresnio amžiaus moterys, sulaukusios klimakterinio periodo, tiek senyvam amžiuje.

Kitaip tariant, ši problema gali tęstis merginai nuo paauglystės, atsirasti jaunai, negimdžiusiai moteriai, taip pat atsirasti kaip pasekmė po nėštumo ir gimdymo, pilnai neatsistačiusi šlapinimosi funkcijai.

Klaidingas įsitikinimas, jog šlapimo nelaikymas yra senos moters liga. Galima senti ir su visiška šlapimo pūslės kontrole.

– Ar moterys yra linkusios kreiptis į gydytojus? O gal gėdijasi ir stengiasi problemą išsispręsti pačios?

– Statistiškai gydytojui pasisako kas antras paklaustas žmogus. Didžioji dalis pacientų gėdijasi ir tvarkosi, kaip išmano. Jaunesnės moterys ieško informacijos internete.

Vyresnio amžiaus moterys problemą sprendžia priklausomai nuo to, ar yra didmiesčio, ar kaimo gyventojos. Teko matyti, kaip žmonės vaikšto į kelnaites susidėję skuduriukus, kitos maunasi po kelias kelnaites, trečios – vaikšto šlapiomis kelnėmis.

Klaidingas įsitikinimas, jog šlapimo nelaikymas yra senos moters liga

Dalis prekybos centruose perkasi įprastinei higienai skirtus įklotus. Labiau su problema susipažinusios moterys eina tiesiai į vaistinę ir ieško būtent specialių įklotų, skirtų šlapimo nelaikymui.

Kasdienės higienos įklotas nėra skirtas šlapimui sugerti, jis neatlieka savo funkcijos – neatlaiko šlapimo srovės, nepanaikina šlapimo kvapo, kas yra didžiausia problema žmogui, turinčiam šlapimo nelaikymą.

– Kokie yra pagrindiniai šios problemos sprendimo būdai, ligos gydymo metodai? O gal liga kai kuriais atvejais – neišgydoma?

– 80 proc. šlapimo nelaikymo atvejų galima gydyti ir išgydyti. Gydymo metodai yra keli: tai reabilitacinis gydymas – fizinės priemonės, mankšta, t.y. kėgelio pratimai, kurie stiprina dubens dugno raumenis, dėl ko tvirtėja dubens dugnas, tvarkosi šlapinimosi organų anatomija. Jeigu problema yra nedidelio laipsnio, puikiai pakanka tokios mankštos, kaip gydymo priemonės.

Jeigu nepadeda fizinės priemonės, tuomet, priklausomai nuo šlapimo nelaikymo tipo, galima skirti medikamentinį arba chirurginį gydymą.

Medikamentinis gydymas labiau yra būdingas esant skubos nelaikymui (esant dirgliai pūslei), o chirurginis gydymas labiau efektyvus, esant įtampos nelaikymui, kada šlapimas nesilaiko fizinio krūvio metu – kosinti, juokiantis, čiaudant, keičiant kūno padėtis, t.y. bet kokio fizinio krūvio metu moteris pastebi, kad išteka šlapimas.

Tai gali būti keli lašeliai, tik šaukštas ar net stiklinė, – nesvarbu, kiek ištekėjo, jeigu ištekėjo – tai bėda. Tačiau mankštą galima daryti esant tiek įtampos šlapimo nelaikymui, tiek turint dirglią pūslę (treniruoti pačią pūslę). Tokių treniruočių galima išmokti pas mus „Inkocentre“.

Turint dirglią pūslę galima leistis botulino injekcijas, kai į šlapimo pūslę yra daromos minimaliai invazinės procedūros, kurių dėka kuriam laikui sumažėja dirglios pūslės sindromas. Tiesa, tokias procedūras reikia kartoti periodiškai.

Kasdienės higienos įklotas nėra skirtas šlapimui sugerti, jis neatlieka savo funkcijos – neatlaiko šlapimo srovės, nepanaikina šlapimo kvapo

Taigi, gydymas yra, tik reikia nebijoti kreiptis į gydytoją ir pasisakyti apie šlapimo nelaikymą. Žinoma, yra atveju, kai šlapimo nelaikymas lydi visą gyvenimą.

Kartais tai būna tam tikros lėtinės ligos, tarkime, išsėtinės sklerozės, ar kokios nervų ligos pasekmė. Vyresniame amžiuje, po insultų, sergant cukriniu diabetu, onkologine liga, vartojant tam tikrus vaistus, net kaip tam tikrų ligų gydymo pasekmė, pvz, po spindulinio gydymo, kuomet suyra raukas.

Nežiūrint to žmogus tikrai gali sausai gyventi, naudodamas tam skirtas priemones, kurios puikiai sugeria ir naikina šlapimo kvapą, žmogus lieka sausas ir gali jaustis komfortiškai.

Priklausomai nuo šlapimo nelaikymo laipsnio galima rinktis įklotus, sauskelnes-kelnaites, kurios yra labai panašios į įprastinį apatinį trikotažą, sauskelnes, kurios puikiai sugeria, esant didelio laipsnio šlapimo nelaikymui.

Jeigu pacientė guli ant patalo, įvairias kosmetines odos priežiūros priemones ir slaugos priemones, tokias, kaip sauskelnės būtina naudoti tam, kad neatsirastų pragulos.

– Ar egzistuoja šlapimo nelaikymo prevencija?

– Taip. Prevencija egzistuoja įtampos šlapimo nelaikymui. Šis nelaikymo tipas yra labai dažnas – net 49 proc. moterų, turinčių šlapimo nelaikymą, skundžiasi būtent įtampos nelaikymu.

Nėštumas, gimdymas – labai dažni šios būklės provokatoriai. Pirminė prevencija, ką turėtų daryti kiekviena jauna mergina, tai Kėgelio pratimai, kurie puikiai tinka profilaktikos tikslu – padeda stiprinti dubens dugno raumenis tam, kad ateityje būtų galima išvengti įtampos šlapimo nelaikymo.

Pirminė prevencija, ką turėtų daryti kiekviena jauna mergina, tai Kėgelio pratimai

Nežiūrint to, kad galima apsisaugoti nuo šlapimo nelaikymo problemos, Kėgelio pratimai pagerina ir intymų gyvenimą.

Moteris, kuri planuoja pastojimą ir nėštumą, pradėjusi mankštinti dubens dugno raumenis lengviau gimdo vaiką, gimdymo takai tampa elastingesni, lengviau atsistato pogimdyminio periodo metu, mažesnės būna gimdymo traumos. Dėl šios priežasties juos tikrai patartina daryti kiekvienai moteriai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs