Mokslo ir studijų įstatyme numatyta, kad studijų įmoką gali susigrąžinti iki 10 proc. gerai besimokančių studentų. Tačiau šiemet pirmieji metai, kai papildomai skyrus 1 mln. 200 tūkst. eurų šis skaičius beveik pasiektas – lėšų rasta 9,69 proc. studentų. Pretenduoti į už studijas sumokėtų lėšų kompensaciją gali kiekvienas gerai besimokantis bakalauro ir vientisųjų studijų valstybės nefinansuojamoje vietoje studijuojantis jaunuolis.
„Kiekviena aukštoji mokykla pagal savo nustatytą tvarką atrenka geriausiai besimokančius, bet patys mokėjo už mokslą ir juos pateikia valstybiniam studijų fondui. Pagal turimas lėšas mes juos atrenkame ir paskelbiame sąrašą“, – pasakojo Valstybinio studijų fondo direktorius Ernestas Jasaitis.
„2012 metais mokestis už studijas grąžintas 6,18 proc. studentų, mat surasti vyriausybei didelę sumą pinigų vienu metu yra sudėtinga. Visgi, sistemingai didindami skiriamus pinigus, dabar turime tokį rezultatą“, – sakė laikinoji Švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė.
Studijoms skirtos lėšos už praėjusį laikotarpį kompensuojamos kas dveji metai, kaip anksčiau vyko ir studentų rotacija pagal mokymosi rezultatus. Vėliau nutarta studentus rotuoti kasmet, o studijoms išleistų lėšų kompensavimo studentams tvarka liko tokia pati. Todėl nuo kitų mokslo metų kompensuoti studijas gerai besimokantiems studentams ketinama taip pat kasmet. Kompensaciją galės gauti ir magistrantai.
„Tai leis studentams lengviau tiek planuotis savo finansus, tiek nepaliks nežinioje tų studentų, kurie nesirotuoja, bet gerai mokosi ir jiems atrodo labai keista, kodėl negaliu gauti kompensacijos, o turiu laukti dvejus metus. Tas jau yra sutvarkyta ir turėtų būti taikoma nuo kitų metų kas metus. Plius yra pakeltos lubos, kad jeigu dabar pinigus už mokslą gali susigrąžinti 10 proc. studentų, tai bus iki 10 proc. nuo visų studentų konkrečioje studijų kryptyje“, – kalbėjo Lietuvos studentų sąjungos prezidentas Paulius Baltokas.
Kompensacijai gauti atrinkti studentai iki gruodžio vidurio turi suskubti susitvarkyti būtinus dokumentus, antraip už dvejų praėjusių mokslo metų studijų įmokas kompensacijos nesulauks.