Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2019 12 11 /09:06

Atnaujinamos derybos dėl mokytojų etatinio modelio

Trečiadienį į pirmąjį posėdį renkasi Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) iniciatyva Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) sudaryta etatinio modelio tobulinimo darbo grupė, kurią sudaro ministerijos kviesti atstovai. Posėdyje, kaip teigiama LŠDPS išplatintame pranešime, bus ieškoma būdų, kaip patobulinti etatinio apmokėjimo modelį. Posėdis vyks ŠMSM Kolegijų salėje.
Andrius Navickas
Andrius Navickas / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

„Pernai skubotai įvesta nauja darbo apmokėjimo sistema mokytojų bendruomenėje sukėlė didžiulę sumaištį. Pasikeitus pedagogų darbų vertinimo struktūrai, skaičiavimo metodikai, ši neapgalvota ir neišbaigta apmokėjimo sistema sutrikdė ugdymo procesą mokyklose, stresą išgyveno tiek mokyklų vadovai, tiek mokytojai.

Etatinio apmokėjimo sistema beveik nepaliko galimybės mokytojams turėti pilno etato, darbų ženkliai padidėjo, o atlyginimai arba liko tokie patys, arba sumažėjo. Ši neteisinga sistema papiktino mokytojų bendruomenę, todėl 2018 m. gruodį šalį sudrebino streikai, įvairios pilietinės akcijos. Šiemet LŠDPS kreipėsi į STT dėl etatinio apmokėjimo sistemos skaidrumo įvertinimo. Išvados buvo vienareikšmiškos – šis apmokėjimo modelis turi spragų, kurios sudaro galimybes korupcijai, diskriminavimui ir protegavimui“, – spaudai išplatintame pranešime nurodo LŠDPS pirmininkas Andrius Navickas.

Jis teigia, kad, jeigu iki 2020 metų vasario 1 dienos nebus atsižvelgta į švietimo bendruomenės pastabas bei STT išvadas, jeigu nepavyks rasti būdų, kaip pakeisti etatinio modelio apmokėjimo sistemą, padaryti ją aiškią ir skaidrią, bus ieškoma būdų, kaip sustabdyti šią netinkamą sistemą.

Kaip vieną iš kraštutinių priemonių LŠDPS vadovas Andrius Navickas nurodo mokytojų streiką.

Kaip praneša ŠMSM, ministerijoje susirinkusi darbo grupė pakoreguos etatinio darbo užmokesčio modelį, ištaisys pastebėtus trūkumus ar praktikoje nepasiteisinusius dalykus.

„Mūsų tikslas – peržiūrėti ir atnaujinti etatinio modelio metodiką, kad jis taptų aiškesnis ir paprastesnis. Norime kuo geriau atliepti mokyklų, mokytojų ir vadovų poreikius, todėl analizuosime siūlymus, tarsimės su mokytojų profesinių sąjungų, mokyklų vadovų atstovais, siekdami sumažinti perteklinį popierizmą, norėdami paskatinti didesnį mokyklų bendruomenių tarpusavio pasitikėjimą“, – sako viceministrė Jolanta Urbanovič, vadovaujanti šiai darbo grupei.

Į darbo grupę įeina visų švietimo darbuotojų profesinių sąjungų, mokyklų vadovų asociacijų atstovai, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos darbuotojai ir kt.

Naują darbo grupę ministras Algirdas Monkevičius yra patvirtinęs šių metų lapkričio mėn.

Mokytojų etatinis darbo užmokesčio modelis, kaip praneša ministerija, dviem etapais buvo pradėtas įvesti nuo 2018 m. rugsėjo. Šiemet kovo 1 d. ministras Algirdas Monkevičius pasirašė teisės aktus, įteisinančius etatinio mokytojų darbo užmokesčio modelio tobulinimus, kurie įsigaliojo nuo rugsėjo.

Patobulintame etatinio apmokėjimo modelyje buvo pakeista etato sandara – atsisakyta trijų kategorijų darbo valandų, apsiribota dviem kategorijomis – tai valandos, skiriamos pamokoms ir pasiruošimui, mokinių darbams vertinti, vadovauti klasei, bei valandos, skiriamos veikloms mokyklų bendruomenei ir kvalifikacijai tobulinti. Kitas svarbus pakeitimas – pagal klasės dydį diferencijuojamos valandos, skiriamos vadovauti klasei.

Pamokoms pasiruošti ir mokinių darbams vertinti skirtos valandos taip pat diferencijuojamos pagal mokomuosius dalykus ir klasės dydį – didesnė klasė, daugiau ir laiko pasirengimui, mokinių darbų taisymui. Taip pat buvo apibrėžtos privalomos ir neprivalomos valandos, skiriamos mokyklos bendruomenei, atsirado tikslesnės nuostatos dėl darbo grafiko sudarymo, mokytojų poilsio, nuotolinio darbo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs