COVID-19 pandemija pristabdė universitetų studentų mainus

Lietuvos universitetai stebi užsienio studentų skaičiaus augimą, tačiau atvykstančių studijuoti pagal mainų programas – žymiai mažiau. Tai – tiesioginė COVID-19 pasekmė.
Studentai
Studentai / „Scanpix“ nuotr.

Užsieniečių, studijuojančių bakalauro ir magistro programas Vilniaus universitete (VU), skaičius šįmet išaugo daugiau kaip trečdaliu.

VU: finansavimas kol kas nėra sumažėjęs

„Vilniaus universitete tiek lietuvių, tiek tarptautinių studentų skaičiai kaip tik šiemet augo ir šiuo metu turime 1261 nuolatinių studijų (full-time) užsienio studentą, kai 2019 m. tuo pačiu metu jų buvo 924“, – 15min nurodė VU Viešosios komunikacijos poskyrio vadovė Rima Juciutė.

Tačiau pagal „Erasmus“ ir kitas mainų programas studijuojančiųjų skaičiai krito: praėjusiais metais jų buvo 461, šįmet – 272.

VU finansinių nuostolių dėl to kol kas nepatyrė. Jei tokių ir bus, viliamasi, kad nedidelių.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./ Vilniaus universitetas
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./ Vilniaus universitetas

„Sumažėjus „Erasmus“ studentų, šiai programai skiriamas finansavimas kol kas nėra sumažėjęs. Dėl pandemijos ar jos įtakos visus turimus pasirašytus mobilumo kontraktus galima buvo pratęsti, todėl grąžinimai dėl neįvykusių mobilumų bus ateityje. O jei pavyks greitai atsigauti ir vėl vykdyti studentų mobilumo programas, grąžinimai bus minimalūs“, – teigė R.Juciutė.

MRU: partneriai atšaukė planuotus studentų mainus

Bendrai užsienio studentų, siekiančių bakalauro ir magistro laipsnių, skaičius augo ir Mykolo Romerio universitete (MRU).

„Bendras priimtų studijuoti užsienio studentų skaičius (pirmos ir antros pakopos) 2019 metais, palyginti su 2018-ais, didėjo 8 proc. Šiemet, palyginti su 2019 metais, taip pat fiksuotas priimtų studentų 10 proc. augimas“, – teigė MRU išorinės komunikacijos vadovas Vaidotas Norkus.

Pasak jo, universitetas reagavo į COVID-19 pandemiją ir užsieniečiams, mokslo metus pradėjusiems šį rudenį, leido studijuoti iš namų.

Užsieniečiai 2020 metų rudens semestrą galėjo neatvykti ir studijuoti nuotoliniu būdu iš savo šalies.

„Kadangi universitete jau pavasarį buvo užtikrintas sklandus nuotolinių studijų procesas, atsižvelgus į COVID-19 situaciją buvo priimtas sprendimas, kad užsieniečiai 2020 metų rudens semestrą galėjo neatvykti ir studijuoti nuotoliniu būdu iš savo šalies“, – tikino V.Norkus.

O studijos pagal mainų programas šįmet nebuvo tokios paklausios.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Mykolo Romerio universitetas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Mykolo Romerio universitetas

„Tarptautinių mainų dalyvių, atvykstančiųjų dalinėms studijoms vienam semestrui, skaičius sumažėjo maždaug per pusę ir tai tiesioginė COVID-19 pasekmė. Kiekvienų metų rudenį įprastai į MRU atvykdavo apie 200 mainų programų (tokių kaip „Erasmus+“ arba universiteto dvišalių sutarčių partnerių) studentų“, – pasakojo aukštosios mokyklos atstovas.

„Mainų programų studentus dalyvauti mainuose atrenka siunčiantis universitetas ir nominuoja priimančiajam, tai yra MRU. Nors nominacijų sulaukėme įprasto skaičiaus, bet vasaros laikotarpiu daugybės šalių, ypač Azijos regiono, tokių kaip Pietų Korėja, Japonija, Kinija, taip pat JAV, Kanada partneriai tiesiog atšaukė planuotus studentų mainus, daug universitetų Europoje suspendavo studentų mobilumą rudens semestrui arba perkėlė pavasariui (šiuo metu kai kurie jau paskelbė ir apie pavasario mainų stabdymą).

Vis dėlto rudens semestrui į Lietuvą atvyko, privalomai izoliavosi ir MRU studijuoja 88 mainų programų dalyviai“, – nurodė V.Norkus.

Nuostolių, dėl to, kad šįmet studijuojančiųjų pagal mainų programas – mažiau, universitetas, pasak jo, nepatyrė. Tokie esą gali būti nebent ilgojoje perspektyvoje.

„Už studijas atvykstantys mainų dalyviai nemoka priimantiems universitetams. Studentai studijų įmokas moka savo siunčiančiam universitetui.

Tačiau mainų programų dalyviai šaliai atneša finansinę naudą gyvendami Lietuvoje. Universitetui pridėtinę vertę kuria tarptautinių studentų buvimas auditorijose, dalyvavimas studijų procese, nes tai yra ir tarptautinių partnerysčių stiprinimo būdas.

Vyksta nuolatinis bendravimas su universitetais, kurie atsiuntė studentus mainams. Pozityvi studentų patirtis lemia, kad vėliau atvyks kiti mainų programų dalyviai, galbūt pasirinks tolesnes studijas arba darbą Lietuvoje, o vietiniai studentai susidomės galimybėmis išvykti dalinėms studijoms į užsienio universitetą“, – teigė V.Norkus.

KTU: tarptautinių studentų daugiau nei pernai

Tarptautinių studentų skaičiaus pokyčius pastebėjo ir Kauno technologijos universitetas (KTU). Aukštosios mokyklos atstovas žiniasklaidai Mantas Lapinskas teigė, kad šįmet studentų iš užsienio mažiau, bet atvykstančiųjų pagal mainų programas „skaičiai buvo labai geri“. Kokie jie, atstovas spaudai nenurodė.

Christian Spicker/ imago-images.de nuotr./„Erasmus“
Christian Spicker/ imago-images.de nuotr./„Erasmus“

„Šiais metais priėmėme mažiau tarptautinių studentų palyginti su praeitais metais, nes dalis pakviestųjų, neturėdami galimybės atvykti dėl valstybės sienų uždarymo ir kitų kelionių apribojimų, atsiradusių dėl pandemijos, perkėlė paraiškas į ateinantį pavasario ar kitų metų rudens priėmimą.

Džiugu, kad atvykstančiųjų „Erasmus+“ (mainų) studentų skaičiai buvo labai geri, taigi šie studentai drąsiai keliavo ir buvo nusiteikę atvykti į Lietuvą“, – dėstė M.Lapinskas.

Jis pasakojo, jog iš svečių šalių atvykę jaunuoliai studijas galėjo pradėti nuotoliniu būdu. Taip pat esą galėjo mokytis ir tie, kurie izoliavosi KTU poilsio namuose Palangoje.

„Užtikrinome, kad visiems studentams būtų suteiktos transportavimo, maitinimo paslaugos, užtikrinta jų apsauga nuo COVID-19“, – teigė KTU atstovas.

„Žvelgiant į tendencijas, bendras visų tarptautinių studentų skaičius universitete šiais metais nežymiai, bet yra didesnis nei pernai“, – apibendrino jis.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Aukštųjų mokyklų mugė
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Aukštųjų mokyklų mugė

Iš užsienio į Lietuvą atvykę studentai čia gali kurti pridėtinę naudą, teigė M.Lapinskas.

„Postūmį tobulinti ir koreguoti studijų kokybę universitete suteikia atvykę studentai, kurie studijų metu dažnai susidomi ir galimybe gauti profesinės patirties, atlikti praktiką Lietuvos įmonėse, o kai kurie iš jų mūsų šalyje pasilieka ir ilgesniam laikui“, – dėstė jis.

Tad peršasi išvada: kai studentų mažiau, ir jų indėlis šalyje ne toks pastebimas.

COVID-19 pandemija sutrikdė įprastą mokymąsi: mokslo metai aukštosiose mokyklose prasidėjo vėliau – rugsėjo 14-ąją, iš karto rekomenduota studijas vykdyti nuotoliniu būdu. Operacijų vadovas mokslo ir studijų institucijas įpareigojo į Lietuvą iš užsienio atvykstantiems studentams sudaryti sąlygas izoliuotis, jei tai būtina.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų