Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Fizikai ruošiasi jubiliejinei FiDi: Dinas Zauras vėl keliaus pas filologes

„1969 metų kovo 29 diena. Įsimink šią datą. Tai – pirma fiziko diena“, – šie žodžiai nuskambėjo Žemaičio auditorijoje, skelbiant pirmosios Fiziko Dienos pradžią. Ją organizavo tuometinis studentų profsąjungos pirmininkas Vitas Mačiulis. Šiemet startuoja 50-oji Jubiliejinė Vilniaus universiteto fizikų šventė – FiDi
FiDi Eisena su fizikų simboliu Dinu Zauru
FiDi Eisena su fizikų simboliu Dinu Zauru / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.
Temos: 2 Fizika FiDi

Kaip teigiama pranešime spaudai, ši šventė prasidėjo nuo nenumaldomo fizikų noro parodyti žmonėms, kad fiziką studijuojančiam jaunimui nepakanka „pasikapstyti“ savo kiemelyje, kad jie nori supažindinti visus su fizikos įdomybėmis. Dabar tai tapo tiek nuo Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto neatsiejama švente, tiek Vilniaus miesto kultūros dalimi.

Šiemet šventės organizatoriai išleidžia „Fidipedija“ – visų laikų VU fizikų gyvenimo ir FiDi įvykių elektroninis muziejus. Šventės metu bus galima įsigyti Planko poezijos knygą, Paltaroką – Lietuvos banko 1.5 € nominalo monetą ir Lietuvos pašto išleidžiamą FiDi pašto ženklą.

FiDi šventę sudaro 3 dalys: dieninė, eisena ir vakarinė.

Nuo pat ryto, 10val. Saulėtekyje, prie Fizikos fakulteto, Saulėtekio al. 9, prasideda dieninė dalis – įsikuria įžymusis „Fizlendas“. Tai – pramoginių įrenginių („atrakcionų“) parkas, kuriame, studentai, dirbę FiDi rūsyje dienomis ir naktimis, pristato savo darytus netradicinius atrakcionus, kuriais gali pasidžiaugti visi norintys.

Popiet, nuo 15val, su pagrindiniu šventės simboliu, dirbtiniu dinozauru Dinu Zauru prasideda eitynės. Šis fizikų kūrinys, visiškai paruoštas eisenai, sveria apie 16 tonų. Jis yra 20 metrų ilgio, 4,5 metrų aukščio. Pirmasis Dinas iš tiesų buvęs nesudėtingas. Jo gamyba pareikalavo tik savaitės darbo. Tai buvo ant GAZ 69 mašinos sumontuotas karkasas iš pusapskritimio formos lankų. Šiuo metu dabartinio dinozauro pagrindas – sunkvežimio GAZ 53 kėbulas. Visos kūno dalys yra valdomos pneumatine (suslėgto oro) sistema. Tinkamam Dino judėjimui užtikrinti jo viduje yra patalpinti net 7 azoto balionai.

Kad dinozauro judėjimas atrodytų kuo tikroviškesnis, pasitelkiama daug žinių, įgytų per mechanikos paskaitas. Beveik visas dinozauras yra surinktas iš senų detalių – to, ką pavyksta gauti studentams. Dino Zauro dalys gana įspūdingos, galva padaryta iš putplasčio, stiklo pluošto ir epoksidinių dervų. Akys mirksi ir net kvėpavimas drėgnas, mat šnervėse yra įmontuoti purkštukai. Kaklas – viena įspūdingiausių ir daugiausiai darbo pareikalavusių dalių, taip pat uodega ir kojos. Nors Dino Zauro viduje – didelis triukšmas, viskas kratosi ir krenta, karšta kaip pirty, važiuoja 8-9 žmonės. Tačiau tai – vienas smagiausių ir įsimintiniausių gyvenimo nuotykių.

Eisena vyksta iki Filologijos fakulteto. Šventės dalyviai sulipa į įvairias transporto priemones ir skanduodami, mojuodami vėliavomis keliauja pas filologes. Eitynių tikslas – atsiprašyti studenčių filologių už kadaise Dino Zauro padarytą skriaudą. Filologės pasitinka fizikus staigmena – įdomiu pasirodymu.

Šį kartą, FiDistai vėl pasiryžę nustebinti ir pralinksminti kiekvieną, kuris įžengs į vakarinę dalį. Tai – neatsiejama FiDi dalis, kurią sudarys 2 dalys: Pavakarinė nuo 16.00 val., į kurią yra kviečiami visų kartų fizikai, kurie gali atvykti su savo šeimomis, taip pat gali atvykti miestiečiai, prijaučiantys fizikai ar fiziko dienai. O paskui, nuo 20 val., tęsis vakarinė dalis. Vakarinės istorijoje galima atrasti įvairių pavadinimų – nuo Foje iki Sel bei dar daugelį girdėtų vardų. Šių metų grupes galite sužinoti puslapyje http://www.fidi.lt .

Susitinkame balandžio 7d.! Bilietai į vakarinę dalį čia: https://www.bilietai.lt/lit/renginiai/koncertai/fidi-50-vakarine-244098/?design=&shop_provider=org

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos