Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Gabios VDU studentės: egzaminai eina ir praeina – svarbu neprarasti savo individualumo

„Žmonės vis dar įsivaizduoja, jog ekonomika dažnai yra tik skaičiai, finansai ar matematika. Tačiau tai yra labai platus mokslas. Studijų metu mokomės ne tik apie tai, kaip žmonės priima sprendimus, bet, pavyzdžiui, ir kokie psichologiniai aspektai tai lemia. Iš tikrųjų, ekonomikoje atradau save – jos daugialypiškumas mane itin žavi“, – pasakoja Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) ekonomikos studijų pirmakursė Emilė Saulytė.
Ugnė Valeikaitė (antra iš dešinės)
Ugnė Valeikaitė (antra iš dešinės) / Jono Petronio nuotr.

Ji – viena laimingųjų, gavusių VDU Studijų stipendijų fondo talentams ugdyti skirtą stipendiją. Stipendija skiriama aukščiausiais mokymosi rezultatais mokyklas baigusiems šalies abiturientams, taip sudarant sąlygas studijuoti ir siekti papildomų žinių. Kartu su E.Saulyte šią stipendiją gavusios ir kitos VDU pirmakursės tikina – baigiamieji mokyklos egzaminai nulemia tikrai ne viską, tačiau yra puiki paspirtis siekti savo svajonių specialybės.

Laisvė rinktis ir planuoti savo veiklas

Galimybė rinktis gretutines studijas, papildomi studijų dalykai, užsienio kalbų gausa, tarptautinių mainų galimybės, laisvė pačiam susidėlioti savo paskaitų tvarkaraštį, modernios erdvės – tik dalis universiteto privalumų, kuriuos įvardija kalbintos studentės.

Kaip savo studijų pasirinkimą apibūdina E.Saulytė, studijuoti ekonomiką ją pastūmėjo meilę šiai sričiai išugdžiusi mokytoja bei dalyvavimas VDU projekte „Moksleivi, pabūk studentu”. „Projekto metu visą savaitę lankytos paskaitos Ekonomikos ir verslo fakultete, universiteto atmosfera, modernios erdvės, tai, kaip dėstytojai myli savo darbą, būtent ir padėjo apsispręsti dėl studijų VDU. Tai buvo mano pirmas ir vienintelis pasirinkimas. Kadangi žinojau, jog turiu aukštą stojamąjį balą, buvau tikra, jog įstosiu. Ir savo sprendimo tikrai nesigailiu”, – tikina ekonomikos studijų pirmakursė, universiteto suteikiamą įvairialypį išsilavinimą ir atsakingą dėstytojų požiūrį į darbą įvardinanti kaip labiausiai ją žavinčius aspektus.

Asmeninio archyvo nuotr./Emilė Saulytė
Asmeninio archyvo nuotr./Emilė Saulytė

Dėstytojai moko ne tik tų dalykų, kurie yra programoje, bet ir apskritai suteikia platesnį kontekstą, studijų medžiagą nuolat sugretindami su čia ir dabar vykstančiais įvykiais pasaulyje. Ekonomikoje tai yra itin svarbu, o kartu ir labai įdomu”, – pasakoja studentė.

Tuo metu sociologiją ir antropologiją studijuojanti Morta Liubauskaitė teigia savo studijų sritį pasirinkusi gana atsitiktinai. „Pastebėjau, jog nemažai dalykų, apie kuriuos skaitydavau ar paminėdavau savo šeimai kaip mane dominančius, linko į antropologijos pusę. Supratau, jog tai mane intriguoja ir norėčiau į juos pasigilinti išsamiau. Ir išties – šis mokslas mane kiekvieną kartą kažkuo nustebina ir kaskart padeda atrasti kažką naujo. Jaučiuosi kaip vaikas, kuriam viskas yra šviežia ir įdomu”, – pripažįsta VDU pirmakursė, rimtai mąsčiusi ir apie istorijos studijas.

Asmeninio archyvo nuotr./Morta Liubauskaitė
Asmeninio archyvo nuotr./Morta Liubauskaitė

Tačiau šios studijos neliko užmarštyje – pasinaudojusi VDU suteikiama galimybe papildomai pasirinkti gretutines studijas, M.Liubauskaitė džiaugiasi galėdama į istorijos mokslą gilintis papildomai. „Šaunu, jog Lietuvoje yra universitetas, suteikiantis tokią unikalią galimybę turėti gretutines studijas bei per pirmuosius studijų metus mokytis įvairių, kitų studijų sričių dalykų. Tai prisideda prie žmogaus visapusiškumo ir neuroplastiškumo ugdymo. Net jeigu iš pradžių taip ir neatrodo, visi šie studijų dalykai yra vienas su kitu susiję. Manau, labai svarbu ką tik baigus mokyklą dar neskubėti paleisti visų disciplinų, kurias mokeisi prieš tai. Tą dalyką, kurį mokeisi mokykloje, būdamas universitete suvoki visai kitaip”, – įsitikinusi studentė.

Tarptautinės politikos ir vystymo studijas pasirinkusi Ugnė Valeikaitė savo pasirinkimą grindžia ne tik tuo, jog studijų programa apima net keletą sričių bei yra dėstoma anglų kalba, bet kaip vieną pagrindinių universiteto išskirtinumų įvardina platų mainų studijų programų pasirinkimą bei galimybes mokytis įvairių užsienio kalbų.

„Universiteto dėstytojai yra labai išsilavinę ir labai daug veiklų turintys žmonės, kurie nuolat keliauja, turi patirties dirbant įvairiose tarptautinėse organizacijose. Pavyzdžiui, šiuo metu turiu dėstytoją, kuri yra dirbusi NATO, taip pat LR Užsienio reikalų ministerijoje. Tokie žmonės, kurie gali ne tik papasakoti teorinę medžiagą, bet ir pasidalinti savo patirtimi, be galo žavi”, – teigia pirmąjį studijų kursą įpusėjusi studentė, aktyviai besidominti Lotynų Amerikos padėtimi tarptautinėje politikoje.

„Mano įsitikinimu, Lotynų Amerikos istorija, kultūra, žmonių mentalitetas, gebėjimas juos suprasti yra labai svarbūs faktoriai tarptautinėje politikoje. Kadangi viena iš mano pasirenkamųjų kalbų yra ispanų, pamaniau, kad išvykti į Meksiką ir taip praplėsti savo žinias apie šį regioną būtų labai geras sprendimas”, – apie universiteto siūlomas tarptautines galimybes užsimena U.Valeikaitė, kuri jau kitą studijų semestrą planuoja pradėti ITESO universitete Meksikoje.

Stipendija – ne tik finansinė nauda, bet ir paskata siekti tikslų

Prisimindamos savo kelią į universitetą bei gautą stipendiją, skiriamą abiturientams, bent vieną egzaminą išlaikiusiems aukščiausiais balais, VDU pirmakursės įsitikinusios – tokių aukštų rezultatų joms pasiekti padėjo nuoseklus darbas.

Šimtukais anglų ir lietuvių kalbos egzaminus išlaikiusi, šiuo metu ekonomiką studijuojanti E.Saulytė už pasiektus rezultatus jaučiasi dėkinga savo mokytojoms.

„Manau, mokytojas šiame kelyje yra labai svarbus. Jei mokytojas įskiepijo meilę tam dalykui ir skiria moksleiviams daug dėmesio, tai labai prisideda prie jų sėkmės egzamino metu. Ruošdamasi anglų kalbos egzaminui, per daug papildomai nesimokiau, nes buvau užtikrinta tuo, ką mokytoja įdiegė. Tuo metu, ruošiantis lietuvių kalbos egzaminui, turi labai daug mokytis pats savarankiškai, to neišvengsi. Skaičiau daug kūrinių, mokykloje rašėme daug rašinių. Mokytoja labai stropiai dirbo su kiekvienu iš mūsų. Mano patarimas abiturientams būtų – kol dar turite laiko, jei kažko nesuprantate, nebijokite to klausti mokytojų bei nueikite į konsultaciją. Tas vienas dalykas, kuris galbūt dabar yra neaiškus, gali išgelbėti egzamino metu, o viena praleista pamoka – kainuoti kelis taškus egzamine”, – abiturientams pataria VDU pirmakursė.

Tuo metu šimtuką iš anglų kalbos egzamino gavusi U. Valeikaitė prie sėkmingų egzaminų rezultatų, kurie ne tik atvedė ją į Tarptautinės politikos ir vystymo studijas VDU, bet ir padėjo gauti skatinamąją stipendiją, priskiria ir savanorystę. Mergina net 6 mėnesius dalyvavo intensyvioje savanorystės programoje Jaunimo savanoriškoje tarnyboje. „Už šią veiklą prie bendro stojamojo balo man prisidėjo 0,25 taško. Tačiau pasiruošti ir turėti tokius gerus rezultatus ir, galiausiai, gauti stipendiją padėjo mano gimnazija, kurioje mokiausi, aplinka – motyvuoti moksleiviai bei visuomet padėti, dažnai mus, moksleivius, ir paspausti, pasiruošę mokytojai“, – atvirauja VDU studentė.

Pasak U.Valeikaitės, būtent galimybė gauti stipendiją paskatino ją VDU rinktis pirmuoju prioritetu. „Kadangi turėjau aukštą konkursinį balą ir buvau beveik tikra, jog įstosiu, tiesiog reikėjo apsispręsti, kurį universitetą rinktis. Pagalvojau, jog stipendija būtų puikus paskatinimas sau tiek už jau įdėtas pastangas mokantis mokykloje, tiek ir tolesnį savo tikslų siekimą universitete. Ji taip pat padėjo padengti apgyvendinimo ir asmenines išlaidas“, – teigia studentė, šiuo metu mokslus universitete derinanti su papildomais darbais, kurie, merginos teigimu, ne tik padeda ugdyti discipliną, susidėlioti prioritetus, bet ir geriau pritapti naujame mieste.

Stipendijos suteikiama finansine nauda džiaugiasi ir kitos VDU pirmakursės. Ekonomiką studijuojanti E.Saulytė pasakoja apie užplūdusį palengvėjimą sužinojus, jog gauta stipendija leis visą laiką skirti mokymuisi ir nereikės sukti galvos dėl pajamų. „Manau, laikas, kurį galėjau skirti mokymuisi ir lėmė aukštą pirmojo semestro pažymių vidurkį, o pačia ekonomiką pamilau dar labiau“, – prisipažįsta mergina. Į sociologijos ir antropologijos mokslą besigilinanti M.Liubauskaitė atvira – gauta pinigų suma išties šokiravo, tačiau šiuo metu studentė vis dar laukia geresnės idėjos, kur ją išleisti.

Egzaminai lemia ne viską

Dar visai neseniai pačios besiruošusios baigiamiesiems brandos egzaminams, VDU studentės abiturientus drąsina nebijoti ir nesureikšminti egzamino dienos bei tikina – įstosite ten, kur norėsite. „Egzamino dieną tikrai gali visko nutikti – galbūt blogai jausitės, bet tikrai nereikia savęs dėl to graužti. Kad ir kaip blogai jautiesi prieš egzaminą ar po jo, žinai, kad padarei viską, ką gali geriausia. Svarbu pasitikėti savimi ir susikaupti“, – pataria ekonomiką studijuojanti E.Saulytė.

Egzaminams ruoštis nuosekliai ir nuolat sau priminti, kad tai nėra svarbiausias dalykas gyvenime – taip mano sociologijos ir antropologijos pirmakursė M.Liubauskaitė. „Brandos egzaminai labai greitai praeina ir galų gale nebeprisimeni, kodėl reikėjo taip jaudintis ir kas ten buvo tokio baisaus”, – abiturientus drąsina studentė.

Tarptautinės politikos ir vystymo studijas pasirinkusi U. Valeikaitė įsitikinusi – svarbiausia – klausyti savo širdies ir rinktis tokias studijas, kurios jums atrodo įdomios ir kokioje srityje norėsite dirbti ateityje. „Patarčiau mažiau klausyti aplinkinių nuomonės, nebent jie tikrai gali užvesti jus ant kelio ir geriau supranta, ko jūs norite, nei galbūt patys galite aiškiai išdėstyti. Egzaminai nulemia tikrai ne viską, tačiau jų rezultatai padeda įstoti į universitetus, gauti stipendijas ar kitas privilegijas“ – teigia mergina ir priduria, jog prie kelio į sėkmę prisideda ne tik susitelkimas siekti tikslų, bet ir gebėjimas išlaikyti savo individualumą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau