Kas yra infotronika?
Kaip pasakoja Kauno kolegijos specialistai, sukūrę infotronikos studijų programą, čia susijungia informatikos inžinerija, elektronika ir mechatronika. Tai robotų ir kibernetikos pasaulis, kuris padeda paprastam vartotojui gyventi išmanioje aplinkoje.
„Infotronikos studijos skirtos asmenims, siekiantiems tapti robotikos ir kibernetikos specialistais, ir yra neatsiejamos nuo ypač sparčios pažangos, grįstos naujomis IT ir telekomunikacijų technologijomis, – teigia Dalė Lukšaitė, Kauno kolegijos Kompiuterinių technologijų katedros vedėja. Ji tęsia mintį, kad specialistai rengiami orientuojantis ir į pramonės gamybą, tad galbūt sukurtais ir pagamintais kolegijos absolventų produktais ateityje naudosis daugybė žmonių.
Šios srities specialistai siūlo prisiminti pavyzdį – išmanųjį namą. Tokiame name gali automatiškai išsijungti ar įsijungti apšvietimas, gali veikti integruota klimato kontrolės sistema, pati reguliuojanti tinkamą temperatūrą ir oro drėgnį, pagal esančių patalpoje žmonių skaičių, jame gali egzistuoti užraktų ir apsaugos sistema, leidžianti tam tikras patalpas atrakinti tik šeimininkams.
Jame gali būti netgi atskira automatizuota funkcija, nustatytomis valandomis atidaranti naminiams gyvūnams skirtą angą, pro kurią namų augintinis išbėgtų pasilakstyti. Tam, kad automatizuotas namas veiktų sklandžiai ir būtų valdomas netgi ir mobiliuoju telefonu, planšetiniu kompiuteriu, kad visos šios sistemos būtų darniai suintegruotos, turi pasidarbuoti infotronikos specialistai.
Perspektyvos – netolimoje ateityje
Jungtinėse Amerikos Valstijose, Vokietijoje, Nyderlanduose ir kitose pažangiose šalyse būtent infotronikos sritis sparčiai plečiasi jau kelintus metus, todėl prognozuojama, kad Lietuvoje tokio pobūdžio specialistų poreikis tiktai augs.
Specialistų poreikio augimą patvirtina ir su infotronikos sritimi susijusios mūsų šalies įmonės. „Studijų programa netruko patraukti reikšmingų rinkos dalyvių – UAB „ELFA Distrelec“, UAB „Acme Baltija“, UAB „Ventmatika“, UAB „Santaviltė“, AB „FL Technics“ dėmesį, o kai kurie jų jau dabar planuoja pateikti darbo pasiūlymus Kauno kolegijos absolventams,“ – pabrėžia Kauno kolegijos Kompiuterinių technologijų katedros lektorius Danielius Adomaitis.
Studijų programos sumanytojai akcentuoja, kad Kauno kolegijoje realizuojamos į praktiką orientuotos studijos, tad naujai įžengę į darbo rinką absolventai jau gebės kurti ir valdyti robotikos, mobiliąsias ir belaidžio ryšio bei atsinaujinančių energijos šaltinių valdymo sistemas.
Studentams – tobulėjimo galimybės
Kauno kolegija, pasinaudodama Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis, atnaujino praktinio mokymo aplinką – laboratorijų įrangai skirta apie 5 mln. litų. Moderniose erdvėse Automatinio valdymo ir Kompiuterinių tinklų administravimo studentai bei dėstytojai jau tobulina praktinius įgūdžius, naudodamiesi įgyta įranga, bei laukia prisijungiančių infotronikos entuziastų.
Dėstytojai akcentuoja, kad išmaniųjų robotų gamybai naudojama mokomoji laboratorinė ir programinė įranga ne tik gilina studentų technologines žinias, bet ir skatina kūrybiškumą. Kauno kolegijoje brėžiamos integralių projektų ateities vizijos. Ateityje programuotojai, konstravimo specialistai galės bendradarbiauti kartu su dizaineriais ir kurti patrauklius išmaniuosius produktus.
Kauno kolegijoje nuolatinės infotronikos studijos trunka 3,5 metų, o ištęstinės – 5 metus. Baigusiems studijas suteikiamas elektronikos ir elektros inžinerijos krypties, robotikos ir kibernetikos šakos profesinio bakalauro laipsnis. Šiais metais į dar naują studijų programą ketinama priimti 35 stojančiuosius, įveikusius bendrojo priėmimo konkursą.