Išorinis vertinimas šešiems Lietuvos universitetams ir vienai kolegijai graso uždarymu

Švietimo ir mokslo ministerija trečiadienį ryte pristatė pirminius Lietuvoje veikiančių aukštųjų mokyklų (AM) išorinio vertinimo rezultatus. Juose galutinai įvertintos 7 iš 47 Lietuvoje veikiančių AM. Dar 10 mokslo įstaigų vertinamos šiuo metu. Galutinius vertinimo rezultatus ketinama skelbti metų pabaigoje, tačiau jau dabar aišku, kad ne visos mokyklos sulauks teigiamų įvertinimų.
Diplomai
Diplomai

Lietuvos kūno kultūros akademija (LKKA), Verslo ir vadybos akademija (VVA) bei Lietuvos edukologijos universitetas (LEU) jau šią liepą iš ministerijos sulauks įspėjimo, kad jų veikla bus akredituota tik ateinantiems trejiems metams. Po jų universitetai turės įrodyti, kad klaidas taisyti pasistengė iš peties ir yra verti išlikti. Antraip, pasak švietimo ir mokslo ministro Gintaro Steponavičiaus, dėl jų bus imamasi „teisinio sprendimo“. Tai reiškia, kad universitetai neteks akreditacijos ir bus priversti užsidaryti.

Dėl savo ateities po pirminio vertinimo šešerius metus ramūs gali jaustis ISM Vadybos ir ekonomikos universitetas, Klaipėdos universitetas, Alytaus ir Utenos kolegijos.

Dar dešimt šiuo metu vertinamų AM išvados bus įteiktos metų pabaigoje. Tačiau jau dabar aišku, kad neigiamų vertinimų sulauks ir akreditacijas tik trejų metų veiklai gaus Kazimiero Simonavičiaus universitetas, Šiaulių universitetas, Vilniaus universiteto Tarptautinio verslo mokykla bei Kolpingo kolegija.

Visos Lietuvoje veikiančios AM bus įvertintos iki 2014 m.

Mokyklos vertinti pasirinktos pagal regioninę padėtį ir dydį. Švietimo ir mokslo viceministrė Nerija Putinaitė aiškino, kad pradedant išorinį vertinimą mažesnės mokyklos specialiai buvo atsirinktos vertinti pirmos, kad ekspertai geriau įgustų atlikti procedūras.

Be dėmių – vos kelios

Aukštųjų mokyklų išorinis vertinimas susideda iš dviejų dalių – ekspertai atskirai įvertino aukštųjų mokyklų išteklius ir veiklą.

Pirmąją vertinimo dalį sudaro aukštosios mokyklos materialių ir žmogiškųjų išteklių vertinimas, kuriam buvo renkami kiekybiniai duomenys apie atliekamus mokslinius ir taikomuosius tyrimus, pedagoginio ir administracinio personalo sudėtį ir kvalifikaciją, priimamų studijuoti akademinį pasirengimą ir studentų skaičiaus kaitą, valstybės biudžeto lėšų naudojimo tikslingumą bei kita. Šį vertinimą atlieka Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centras (MOSTA).

Iš šiuo metu vertinamų AM neigiamų vertinimų dėl išteklių naudojimo sulaukė Verslo ir vadybos akademija, Kazimiero Simonavičiaus universitetas, Šiaulių universitetas, Vilniaus universiteto Tarptautinio verslo mokykla bei Kolpingo kolegija. 

Teigiamai išteklius valdančiomis įvardintos ISM Vadybos ir ekonomikos universitetas, Lietuvos kūno kultūros akademija, Klaipėdos universitetas, Lietuvos edukologijos universitetas, Aleksandro Stulginskio universitetas, LCC Traptautinis universitetas, Alytaus kolegija, Utenos kolegija, Žemaitijos kolegija, Vakarų Lietuvos verslo kolegija, A.Graičiūno aukštoji vadybos mokykla, Tarptautinė teisės ir verslo aukštoji mokykla.  

Antrąją vertinimo dalį sudarė užsienio ir Lietuvos ekspertų atliekamas aukštosios mokyklos veiklos kokybės vertinimas, apimantis įvairius aukštosios mokyklos veiklos aspektus, įskaitant ir jos studijų kokybės lygį. Šią vertinimo dalį organizuoja Studijų kokybės vertinimo centras (SKVC).

Pagal mokslo kokybę teigiamų vertinimų sulaukė  ISM Vadybos ir ekonomikos universitetas, Klaipėdos universitetas, Alytaus kolegija ir Utenos kolegija.

Neigiamai dėl strateginio valdymo įvertinta Lietuvos kūno kultūros akademija, SKVC neigiamai įvertino mokslo kokybę Verslo ir vadybos akademijoje ir Lietuvos edukologijos universitete.

Dešimtyje AM studijų kokybė vertinama šiuo metu.

Studentų į gatvę nemestų

Švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius, paklaustas, ką patartų daryti studentams, studijuojantiems ar stojantiems į neigiamų vertinimų sulaukusias AM, teigė, kad neigiami vertinimai nurodo daugiau administracinio valdymo klaidas, nesugebėjimą tvarkytis.

„Visos studijų programos yra akredituotos“, – pažymėjo jis.

Viceministrė Nerija Putinaitė pridūrė, kad net, jei po trejų metų kuriai nors AM ir teks užverti duris, studentai nebus palikti likimo valiai. Pasak jos, kaip ir studijų programos naikinimo metu, tokiu atveju būtų kuriama komisija, kuri spręstų, kaip elgtis, kad studentai gautų diplomus ir nenukentėtų. 

Pirmas vertinimas

Aukštųjų mokyklų išorinis vertinimas Lietuvoje vykdomas pirmą kartą. Iki mokslo ir studijų reformos buvo tikrinama tik atskirų studijų programų kokybė ir mokslinė veikla.

Sisteminiam AM visuomeniniam vertinimui ruoštasi nuo 2010 m.

„AM šis vertinimas gali būti nemažas iššūkis“, – mano Švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius. Kita vertus, jis pažymėjo, kad pirmieji vertinimo rezultatai nėra nei nuosprendis, nei galutinė išvada. Ministras sako, kad vertinimas neturi tikslo Lietuvos AM suskirstyti į geras ir blogas.

„Nė viena AM Lietuvoje negali pasakyti, kad veikia tobulai. Pasitempti reikia visiems“, – kalbėjo G.Steponavičius.
Vertinimo metu apžvelgta AM veikla 2008–2010 m. Ministro teigimu, kai kurie universitetai iškart po pirminio vertinimo ėmėsi taisyti spragas.

„Kai kurioms AM reikia stengtis keleriopai daugiau“, – atkreipė dėmesį, kad ne visos AM noriai suka kokybės keliu, G.Steponavičius.

Instituciniu vertinimu siekiama įvertinti bendrą aukštosios mokyklos veiklos kokybę ir valstybės lėšų naudojimo efektyvumą, sukurti prielaidas aukštosios mokyklos veiklai gerinti, apie vertinimo rezultatus informuoti visuomenę ir sprendimų priėmėjus. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis