Jauniausia Lietuvoje miesto tarybos narė E.Zarankaitė: „Politika tapo galimybe išreikšti save“

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute (VU TSPMI) pirmą politikos mokslų bakalauro kursą baigusi Eglė Zarankaitė yra jauniausia Lietuvoje miesto tarybos narė.
Eglė Zarankaitė
Eglė Zarankaitė / Partnerio nuotr.

Utenos rajono savivaldybės tarybos nare ji tapo 18 metų, kai 2018 m. Seimo priimtas įstatymo pakeitimas leido į savivaldybių tarybas kandidatuoti nuo pilnametystės amžiaus. Mergina šypsosi ir sako, kad iki tol moksleiviams politika tikriausiai nebuvo tokia aktuali ir įdomi, tačiau su šiuo pakeitimu jaunimui buvo sudarytos galimybės įsitraukti į politiką anksčiau ir Eglė tuo su džiaugsmu pasinaudojo.

Dar moksleivė dalyvavo rinkimuose į tarybą

Pasakodama apie politinės karjeros pasirinkimą Eglė prasitaria, kad nuo vaikystės nebuvo apsisprendusi, jog būtent tokį kelią pasirinks. Iš gausybės pomėgių ir užsiėmimų, kurių vienu metu lankė net dešimt, VU TSPMI studentė išsirinko kelis ir į juos investavo daugiausia savo laiko. Ji pasirinko muziką, sportą, Šaulių sąjungos veiklą ir politinę veiklą, nuvedusią į Utenos rajono savivaldybės tarybą.

Dar būdama moksleivė mergina dalyvavo projekte „Moksleiviai į Vyriausybę“. Būtent jis ir galimybė susipažinti, bendrauti su politikais, įsitraukti į Kultūros ministerijos veiklą Eglei padėjo suprasti, kad tai yra sritis, kurioje ji jaučiasi stipriai ir kurioje norėtų veikti. Galiausiai, gavusi kvietimą prisijungti prie vienos iš rinkimuose dalyvavusių partijų komandos ir kartu siekti Utenos rajono savivaldybės tarybos posto, tuomet dar moksleivė, kaip pati prasitaria, intensyviai svarstė atsiradusią galimybę ir priėmė sprendimą dalyvauti rinkimuose. Tiesa, su tokiu sprendimu ateina ir pasiryžimas ketverius metus likti Lietuvoje (nes būtent tiek trunka Tarybos nario kadencija) ir kas mėnesį dalyvauti Tarybos bei komitetų posėdžiuose, tačiau merginos tai neišgąsdino. „Jeigu gyvenime atsiranda tokia galimybė, kodėl nepabandžius? Nenorėčiau kada nors sėdėti ir gailėtis dėl to, ko nepadariau, todėl iššūkį priėmiau“, – tvirtina Eglė.

Amžius nebuvo tik privalumas

Rinkiminės kampanijos metu bendraudama su rinkėjais mergina teigė sulaukusi ir teigiamų, ir neigiamų reakcijų. Pasak E.Zarankaitės, jaunas žmogus turi įrodyti, kad jis turi tam tikros patirties ir žinių rimtose, sudėtingose srityse, pavyzdžiui, švietimo – šioje srityje Eglė teigia matanti save geriausiai. Rinkiminės kampanijos metu susitikimai su rinkėjais privertė nuolat prisiminti savo motyvaciją, kodėl dalyvauja rinkimuose, taip pat padėjo įgyti ir tam tikro atsparumo atsirandančioms trintims bei silpnumo akimirkoms. Vis dėlto mergina pastebėjo, kad į jaunus žmones kai kurie rinkėjai žiūri palankiai, norėdami pokyčių ir naujovių politiniuose sprendimuose.

E.Zarankaitės nuomone, jauni žmonės vis labiau įsitraukia į politiką: „Mums svarbu, kaip vyksta valdymas, ką mes renkame, kad patys galime dalyvauti valstybės valdyme netiesiogiai.“ Jaunų žmonių politikoje nėra daug, vos keli procentai savivaldybių tarybų sudėties, tačiau tai yra normalu. Mergina nemano, kad, Seimui priėmus įstatymo pakeitimą, savivaldybių tarybos turėtų būti užpildytos tik jaunais žmonėmis – jose esantys keli jauni tarybos nariai leidžia atnešti naujų idėjų, inicijuoti naujas diskusijas, tačiau kartu jie gali mokytis iš vyresnių ir politinės patirties jau turinčių kolegų. Būdama jauniausia savo rajono tarybos narė Eglė nesijaučia nepatogiai dirbdama kartu su vyresniais kolegomis, ji stengiasi drąsiai bendrauti ir klausti kolegų – taip semtis patirties ir augti.

Politikoje išreiškia save

Paklausta apie darbą taryboje ir galimybę jauniems žmonėms aktyviai įsitraukti į veiklą Eglė atsako, kad jaučia, jog vyresni kolegos ją išgirsta ir įsiklauso. Atstovaujantys daugiausia jaunimui tarybos nariai turi galimybę pateikti savo įžvalgų ir pasidalyti patirtimi, ypač švietimo ir jaunimo reikalų srityse. Nesulaukusi kolegų pritarimo kokiu nors klausimu, Eglė priima tokias situacijas kaip pamokas, kaip geriau formuluoti mintis ir argumentuoti savo poziciją, kurią drąsiai reiškia tarybos posėdžiuose: „Jeigu turiu, ką pasakyti, tiesiai šviesiai tai ir pasakau.“

Savo jėgas išbandžiusi įvairiose veiklose mergina politiką pasirinko dėl galimybės šioje srityje aprėpti daug veiklų vienu metu: čia yra daug sričių, kuriose galima nuolat gilinti savo žinias, reikia turėti platų suvokimą ir, svarbiausia, savo nuomonę. „Politika man tapo galimybe išreikšti save, galiu išpildyti savo norą vienu metu būti visur“, – apie pasirinktą politikos kelią sako E.Zarankaitė. Politikoje, pasak jos, niekada nenuobodu, situacijos nuolat keičiasi, o problemų sprendimų alternatyvų visuomet taip pat – ne viena.

Svarbiausia – atsakomybė kitiems

Paklausta apie jauno žmogaus savybes, kurių reikėtų renkantis politikos kelią, VU TSPMI studentė pirmiausia išskiria atsakomybės jausmą. Svarbu žinoti tam tikras taisykles, būti pasiruošusiam – atsakomybė visuomet turi lydėti jauną žmogų, visų pirma – atsakomybė kitiems žmonėms, Eglės atveju – jos rinkėjams. E.Zarankaitė mini, kad kelyje į politiką prireikia ir drąsos, ne tik žengiant pirmuosius žingsnius, bet ir nuolat bendraujant su vyresniais kolegomis, mokantis, kaip elgtis naujose situacijose ir einant naujas pareigas. Atkaklumas, užsibrėžtų tikslų siekimas, energingumas ir motyvacija leidžia jaunam žmogui tapti idėjų generatoriumi, daryti įtaką priimant politinius sprendimus. Galiausiai jauniems žmonėms Eglė siūlo pirmiausia susidėlioti prioritetus ir jais nenukrypstant sekti.

Tai daryti VU TSPMI studentei padeda gana griežta darbotvarkė, mat mergina neretai turi leisti laiką Utenoje, tačiau kartu ir studijuoja politikos mokslus VU TSPMI Vilniuje. Didelių problemų suderinti šias veiklas Eglė sako neturinti, nors pirmąjį bakalauro studijų semestrą kartkartėmis teko susitarti su dėstytojais dėl paskaitų praleidimo ir atsiskaitymo už jas. „Tenka išdrįsti nueiti pas dėstytojus ir atsiprašyti dėl nedalyvavimo užsiėmimuose, nes kitu atveju nespėčiau į posėdžius.“ Vėlesniame studijų etape mergina susidėliojo užsiėmimus taip, kad nepraleistų nei paskaitų, nei tarybos bei komitetų posėdžių: „Nesu mėgėja praleisti savo veiklų: jeigu turiu galimybę studijuoti ir dalyvauti posėdžiuose, nematau prasmės jos neišnaudoti, nes kas man iš to?“ Pasak Eglės, turint pakankamai motyvacijos ir noro, pavyksta suderinti viską – tarybos dokumentų arba seminarų tekstus perskaityti galima ir kelionėje autobusu.

Ieškoti niekada nevėlu

Šios VU TSPMI studentės veiklos dera tarpusavyje – studijų teorinė dalis padeda papildyti praktiškai įgaunamą patirtį ir atvirkščiai. Mergina pasakoja, kad kai kurie studijuoti dalykai padeda geriau suvokti bendrą situaciją, tendencijas. Studentei įsiminė filosofijos disciplina, kuri leidžia sutapatinti prieš šimtus metų išsakytas filosofų mintis su dabartine situacija: kai kurių filosofų mintys, atrodo, atitinka dabarties aktualijas.

Jaunam žmogui, ieškančiam savo kelio, E.Zarankaitė pirmiausia siūlo veikti, daryti ir domėtis, išbandyti įvairias sritis, nebijoti gilintis į kelias sritis – ieškoti niekada nėra per vėlu. Atradus sau malonią sritį, sukeliančią geras emocijas, Eglė pataria išsirinkti konkretesnius užsiėmimus toje srityje, pavyzdžiui, politikoje rasti savo mėgstamus klausimus ir sritis. O galiausiai pasirinkus – nepamiršti investuoti savo laiko, drąsiai imtis iniciatyvos ir neturėti minčių, kad kažkas nepasiekiama. Jaunam žmogui tai – pirmieji „savęs peržengimo“ kartai, o jų, Eglė įsitikinusi, gyvenime bus gerokai daugiau, nei galime įsivaizduoti, tačiau visa tai atneš patirtį ir padės atsispirti bei pakilti dar aukščiau.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis