Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Ką apie sveikatos draudimą svarbu žinoti šiemet mokyklas ir studijas baigiantiems jaunuoliams

Įpusėjus brandos egzaminams mokyklose ir atsiskaitymų sesijoms universitetuose bei kolegijose, Vilniaus teritorinė ligonių kasa atkreipia šiemet mokyklas ir nuolatines studijas baigiančių jaunuolių dėmesį į privalomąjį sveikatos draudimą. Jie valstybės lėšomis apdrausti iki šių metų rugpjūčio 31 dienos (imtinai).
123rf nuotr./Ateities galimybės
123rf nuotr./Studijos

Lietuvos Respublikos bendrojo lavinimo, profesinių ir aukštųjų mokyklų moksleiviai ir studentai, studijuojantys pagal nuolatinės studijų formos studijų programas, yra draudžiami valstybės lėšomis. Jaunuoliai, baigiantys mokyklas ar studijas vasarą, privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) valstybės lėšomis yra apdrausti iki rugpjūčio 31 d. (imtinai). Jei studijos baigiamos ar nutraukiamos kitu laiku, pavyzdžiui, žiemą arba pavasarį, draudimas galioja iki to mėnesio, kurį buvo baigti mokslai, pabaigos.

„Jei jaunuoliai nuo rugsėjo mėnesio nesimokys pagal nuolatinės studijų formos studijų programas, nevykdys jokios darbinės veiklos ir nebus draudžiami valstybės lėšomis dėl kitų priežasčių – jie nepateks į PSD draudžiamųjų kategorijas ir jau rugsėjį turės pradėti už save kas mėnesį mokėti PSD įmokas“, – sako Vilniaus teritorinės ligonių kasos Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja Lina Vitkauskienė.

Už įsidarbinusius asmenis PSD įmokas mokės darbdavys. Nusprendusiesiems užsiimti individualia veikla arba individualia veikla pagal verslo liudijimą reikės apsidrausti savarankiškai, sumokant draudimo įmokas nustatyta tvarka.

Šiemet dar nebaigę mokslų arba nuolatinių studijų jaunuoliai valstybės lėšomis PSD bus apdrausti ir kitais mokslo metais. Apie juos duomenis teritorinės ligonių kasos gauna iš moksleivių ir studentų registro, todėl į teritorines ligonių kasas dėl draustumo patvirtinimo jiems kreiptis nereikia.

„Labai svarbu, kad šią vasarą baigiantys mokslus esami ir būsimi studentai atkreiptų dėmesį į savo draustumą privalomuoju sveikatos draudimu. Įsidėmėkite, kad esate apdrausti iki rugpjūčio 31 dienos. O prasidėjus rudeniui – pasidomėkite galiojančia tvarka ir nepamirškite pasirūpinti savo privalomuoju sveikatos draudimu“, – pabrėžia Lietuvos studentų sąjungos prezidentas Mažvydas Savickas.

Išvykstantiesiems studijuoti į užsienį

Išvykstantiesiems studijuoti į Europos Sąjungos (ES) valstybių narių aukštąsias mokyklas pagal nuolatinės studijų formos studijų programas sveikatos draudimas Lietuvoje patvirtinamas tik tada, kai teritorinei ligonių kasai pateikiama mokymo įstaigos akademinė pažyma (originalas) ir asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas. Studentai PSD draudžiami vieniems mokslo metams, todėl pažymą iš ES ar Norvegijos, Islandijos, Lichtenšteino ir Šveicarijos aukštųjų mokyklų turi pristatyti kiekvienais mokslo metais.

Teritorinėms ligonių kasoms būtina pateikti oficialią (ant firminio aukštosios mokyklos blanko) akademinę pažymą, patvirtinančią, kad jaunuolis studijuoja aukštojoje mokykloje. Kvietimus studijuoti užsienio šalyse gavę studentai dažnai vietoj akademinės pažymos pateikia minėtą oficialų kvietimą studijuoti, tačiau reikia turėti omenyje, kad tai nėra studijuojančiojo statusą patvirtinantis įrodymas. Universiteto kvietimas nėra garantas, kad pakviestasis studijuoti tikrai ten mokysis.

Pateikti iš Lietuvos aukštosios mokyklos gautą pažymą, patvirtinančią teisę į sveikatos draudimą valstybės lėšomis, reikia ir vykstantiesiems studijuoti į ES šalis pagal studijų mainų programas.

„Primename, kad savarankiškai apsidrausti rugsėjo mėnesį PSD reikės jaunuoliams, kuriems mokslo metai prasidės vėliau, pavyzdžiui, spalio mėnesį, nes kitaip jų draustumas nutrūks“, – sako L.Vitkauskienė.

Vilniaus teritorinė ligonių kasa atkreipia dėmesį, kad jaunuoliai, ketinantys studijuoti už Europos ribų, valstybės lėšomis nėra draudžiami ir savo draudimu turi pasirūpinti patys.

Europos sveikatos draudimo kortelė

Studentai, išvykstantys studijuoti į ES šalių universitetus, turėtų iš anksto pasirūpinti Europos sveikatos draudimo kortele (ESDK), kuri garantuos, kad jie gaus būtinąją medicinos pagalbą ir jiems nereikės dėl sveikatos sutrikimų nutraukti studijų ir grįžti namo. Medicininė pagalba teikiama pagal tos šalies, kurioje studijuos, teisės aktus. Ar pagalba būtina ir kokia ji turėtų būti, spręs gydytojas.

Norintieji įsigyti ESDK turi kreiptis į teritorinę ligonių kasą (pagal gyvenamąją vietą) ir pateikti užpildytą prašymą kartu su asmens tapatybę patvirtinančiu dokumentu.

ESDK išduoti gali sutrukdyti tai, kad būsimi studentai paskuba deklaruoti savo išvykimą iš Lietuvos, todėl praranda nuolatinio Lietuvos gyventojo statusą ir netenka teisės būti apdrausti PSD valstybės lėšomis, negali gauti nemokamų gydymo paslaugų. Studijuojantiesiems ES nereikia deklaruoti savo išvykimo. Jei deklaruosite išvykimą, sveikatos draudimu reikės pasirūpinti toje šalyje, kurioje ketinate studijuoti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos