Lietuviškai mokyklai Naujojoje Vilnioje – 60 metų

Prieš 60 metų Naujojoje Vilnioje įkurta lietuviška mokykla ir lietuvybės židinys kelis kartus keitė savo pavadinimą, iš septynmetės virto vidurine, o nuo 2004-ųjų ji išaugo į Barboros Radvilaitės progimnaziją bei Laisvės gimnaziją.
B.Radvilaitės progimnazijoje
B.Radvilaitės progimnazijoje / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Šiandien B.Radvilaitės progimnazija švenčią gražią sukaktį. Vakarop mokykloje lankėsi įvairūs svečiai – politikai, buvę jos vadovai bei mokytojai, tačiau mums įdomiausia buvo pasižvalgyti, kaip iš arti atrodo bendruomenės šventė.

Kad moksleiviai čia jaučiasi laimingi galima spėti ir iš fakto, kad daugelis šią mokyklą baigusių, vėliau atveda čia mokytis savo vaikus ir net anūkus.

Visa mokykla virto Renesanso laikų dirbtuvėmis: buvo išbandomi tų laikų muzikos instrumentai, kuriami senoviniai papuošalai, kepami skanumynai, sudarinėjamas Radvilų giminės genealoginis medis, rašomi laiškai...

Mokykloje visada mokėsi įvairių tautybių moksleiviai, tačiau dabar vis daugiau įvairių nelietuvių tėvų nori, kad ir jų vaikai mokytųsi lietuviškai ir būtent šioje mokykloje.

Šiuo metu B.Radvilaitės progimnazijoje mokosi 741 mokinys, ir daugiau nei pusė iš jų yra iš mišrių arba kitakalbių šeimų.

Todėl visų klasių moksleiviai lietuvių kalbos mokomi klasę dalijant į 2 grupes – taip lengviau ir moksleiviams, ir mokytojams. Baigę progimnaziją visi vaikai puikiai kalba, rašo ir skaito lietuviškai.

Kol mokyklos direktorė Inga Vargalienė mus su fotografu vedžiojo po šventiškai papuoštus kabinetus bei koridorius, vaikai buvo įnikę į įvairiausias veiklas. Beje, integruotos pamokos čia įprastas dalykas ir toks mokymas kasmet vis labiau plečiamas – organizuojamos tradicinių ir netradicinių integruotų pamokų dienos.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Inga Vargalienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Inga Vargalienė

Būtent taip vaikai minėjo ir savo progimnazijos jubiliejų – visa mokykla virto Renesanso laikų dirbtuvėmis: buvo išbandomi tų laikų muzikos instrumentai, kuriami senoviniai papuošalai, kepami skanumynai, sudarinėjamas Radvilų giminės genealoginis medis, rašomi laiškai...

Įdomu, ar nekyla konfliktų, patyčių tokioje daugiakalbėje bendruomenėje?

Mokyklos direktorės pavaduotoja ugdymui mokytoja Rasa Kėrienė sako: „Visi vaikai čia labai puikiai integruojasi, tai gali paliudyti ir labai seniai dirbantys kolegos. Žinoma, kiekvienoje mokykloje galima fiksuoti atskirų patyčių atvejų, to matyt išvengti neįmanoma, bet mes labai daug dirbame, dalyvaujame įvairiose prevencinėse programose, stengiamės, kad to nebūtų. Bet aš manau, kad svarbiausia net ne kokia nors programa, o mokytojo ir mokinio santykis, bendra mokykloje kuriama atmosfera. Stengiamės, kad čia būtų gera visai bendruomenei.“

Kad vaikai ne tik gerai mokytųsi, bet tai darytų noriai, žinotų, kokį mokymosi būdą pasirinkti, penktokai turi kiekvieną savaitę po vieną privalomą Mokymo mokytis pamoką. Jos metu kūrybiškai, bet profesionaliai moksleiviai supažindinami su būdais, kaip geriausiai įsisavinti žinias.

Šios progimnazijos moksleiviai gali pasigirti ne tik istorijos, bet ir informacinių technologijų žiniomis. Mokykla bendradarbiaudama su asociacija INFOBALT nuo iki 2019–2020 m. m. siekia sukurti į informacinį technologinį ugdymą orientuotą mokymą, todėl jau pirmokai susipažįsta su informacinėmis technologijomis, 3–4 klasių mokiniams skiriama privaloma, 5–8 klasių mokiniams – papildoma 1 savaitinė informacinių technologijų pamoka. Tiek pradinukai, tiek vyresni mokiniai turi galimybę papildomai mokytis programavimo pagrindų ir net atskirų programavimo kalbų.

Gerumo, supratingumo vaikai mokomi atkreipiant jų dėmesį į vargingus ir vienišus žmones. Šiemet skurdžiai gyvenantys Naujosios Vilnios senoliai sulauks ne tik šventinių sveikinimų, bet ir dovanų kalėdiniam stalui, kuriomis pasirūpins mokyklos bendruomenė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai