Serigne‘as Tacko Mbengue, studijuojantis Rytų Londone esančiame Niuhamo koledže, yra socialinių LGBT (lesbiečių, gėjų, biseksualų ir transeksualų) judėjimų aktyvistas. Į Jungtinę Karalystę atvyko 2008-aisiais, bėgdamas nuo persekiojimo iš homofobiškų paskatų. Vis dėlto būdamas 26-erių jis vis dar susiduria su tuo, kad abejojama jo lytine orientacija – šalies Vidaus reikalų ministerija netiki, kad jis yra gėjus.
Aš iš tiesų gėjus. Nesirengiu grįžti į Senegalą. Jei ten grįšiu, būsiu lavonas. Sakė Mbengue.
Apie 40 vaikino šalininkų Londone neseniai susirinko į teismo posėdį, kuriame vaikinas turėjo būti išklausytas, tačiau jis buvo atidėtas jau antrą kartą per tris mėnesius. Posėdį atidėti nuspręsta dėl naujų įrodymų, susijusių su psichologiniais ir emociniais randais, likusiais po dviejų atakų, kurias vaikinas dėl savo lytinės orientacijos patyrė Senegale.
Ši valstybė Vakarų Afrikoje išlieka pavojinga vieta homoseksualams – čia pagauti netradicinės orientacijos žmonės baudžiami iki penkerių metų kalėjimo.
„Aš iš tiesų gėjus. Nesirengiu grįžti į Senegalą. Jei ten grįšiu, būsiu lavonas“, – sakė Mbengue.
Vaikino advokatas Hani Zubedei sako, kad jie turi visus reikalingus įrodymus, tarp jų – patikimi liudytojai ir medicinos išrašai, rodantys kad jis buvo kankinamas.
Vis dėlto, anot teisininko, šalies Vidaus reikalų ministerija jo ginamuoju abejoja. Jie neišduos jam statusą patvirtinančio dokumento – jis suteiktų jam juridinę teisę legaliai gyventi ir dirbti Jungtinėje Karalystėje – iki tol, kol vaikinas įrodys savo lytinę orientaciją.
Mbengue yra žinomas gėjų aktyvistas ir LGBT atstovas. Jis taip pat Judėjimo už teisingumą aktyvistas. Tai studentų vadovaujamas judėjimas už pilietines teises.
Viena iš Judėjimo už teisingumą savanorių ir lyderių Antonia Bright Mbengue pažįsta dvejus metus.
„Jis drąsus, sektinas pavyzdys. Jis daro didelę įtaką esantiems aplink jį. Jis įkvėpė drąsos žmonėms anksčiau bijojusiems jungtis prie judėjimo“, – teigė A.Bright.
Prieš pat Kalėdas vaikinas buvo užpultas Londone. Grupelė vyrų iš Senegalo iš jo tyčiojosi ir jį sumušė.
Jei jis gali būti atakuojamas Didžiojoje Britanijoje, tai kaip jis gali būti saugus Senegale? Klausė A.Bright.
„Jei jis gali būti atakuojamas Didžiojoje Britanijoje, tai kaip jis gali būti saugus Senegale?“, – klausė A.Bright.
Šiuo metu vaikinas gyvena Rytų Londono priemiestyje – Barkinge. Jis gimė Senegalo Casamaso regione. Vaikinas nuo mažens bandė kovoti su savo homoseksualumu. Paauglystėje tėvas jį buvo išsiuntęs į Mouridų broliją (Mouride brotherhood – angl.).
Broliją jis po kelių metų paliko ir su teta persikėlė į Dakarą mokytis suvirintojo amato, kuris, anot jo tėvo, buvo vyriškas. Vis dėlto, kai teta sužinojo, kad vaikinas yra gėjus, jam teko palikti jos namus.
Mbengue liko visiškai vienas – jo šeima mirė bandydama pabėgti iš gimtojo miesto – ir kelis metus kovojo už išlikimą. Jis net galvojo apie savižudybę. Galiausiai jis paliko Senegalą.
„Jei būčiau ten pasilikęs bent keliems mėnesiams ilgiau, kas žino, ką galėjau padaryti“, – sako vaikinas.
Pagal Baudžiamojo kodekso 319,3 straipsnį homoseksualumo apraiškos Senegale yra draudžiamos. Nusikaltimais laikomi „nepadorus aktas“ ir „aktas prieš gamtą“. 2008-aisiais devyni vyrai Mbao mieste buvo sulaikyti už ŽIV ir AIDS prevencijos mokymus.
„Mano šalis netiki, kad žmonės gali būti gėjais. Jie tiesiog kopijuoja Vakarų šalis, tvirtindami, kad tai – liga“, – sako Mbengue.