Mokslo ir studijų įstatyme 76 str. yra nurodyta ir apibrėžta, kokios lėšos sudaro studijų kainą, į kurią, vadovaujantis įstatymu, yra įskaičiuojamos ir išlaidos skirtos prekėms ar paslaugoms susijusioms su studijomis pirkti. Norime pabrėžti, kad papildomas diplomų išdavimo mokestis aukštosiose mokyklose neturėtų būti taikomas, kadangi diplomo ir jo priedelio suteikimas ir įforminimas yra tiesiogiai su studijų proceso įgyvendinimu susijusios išlaidos.
LSAS pastebi, kad dažnai yra reikalaujama įsigyti privalomąją atributiką diplomų teikimo šventės metu, nepaisydamos Mokslo ir studijų įstatymo nuostatų, daugelis aukštųjų mokyklų reikalauja papildomo mokesčio už diplomo ir jo priedelio išdavimą, jų įrišimą, įforminimą. Papildomas diplomų išdavimo mokestis šiose įstaigose svyruoja nuo 20 iki 125 litų.
„Europos ministrų, atsakingų už aukštąjį mokslą 2003 m rugsėjo 19 d., konferencijoje buvo iškeltas tikslas, kad nuo 2005m. kiekvienam aukštosios mokyklos absolventui automatiškai ir nemokamai būtų išduodamas diplomo priedelis. Tad toks aukštųjų mokyklų elgesys, renkant nepagrįstas lėšas iš absolventų, pažeidžia ne tik LR Mokslo ir studijų įstatymą, bet taip pat ir prieštarauja Lisabonos pripažinimo konvencijos ir Berlyno komunikato nuostatoms. Pastebime, kad aukštosios mokyklos tokio pobūdžio absolventų apmokestinimą bando nuslėpti, tad teikiamu raštu sieksime, kad lėšos, kurios buvo surinktos, būtų grąžintos studentams“ – teigė LSAS prezidentas Vilius Morkūnas.
LSAS surinkta informacija, atskleidžia, kad šios aukštosios mokyklos taiko mokesčius už diplomo įteikimą: V. A. Graičiūno aukštoji vadybos mokykla, Klaipėdos verslo aukštoji mokykla, Kauno kolegija, Kauno technikos kolegija, Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegija, Šiaulių valstybinė kolegija, Vilniaus kolegija, Vilniaus technologijų ir dizaino kolegija, Vilniaus universitetas, Lietuvos edukologijos universitetas, Kazimiero Simonavičiaus universitetas, Balstogės universiteto filialas, Europos Humanitarinis Universitetas, LCC tarptautinis universitetas.