Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2019 12 03 /16:42

Ministras apie VU nedarbą: „Visi turi teisę reikšti savo poziciją“

„Visi turi teisę reikšti savo poziciją, naudotis pilietinės laisvės suteiktomis galimybėmis“, – teigia švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius, reaguodamas į Vilniaus universiteto (VU) paskelbtą protestą – ketvirtadienį ir penktadienį aukštoji mokykla nedirbs. Apie tai, kad kitų metų biudžeto projektas dar gali keistis, jis neužsimena.
Algirdas Monkevičius
Algirdas Monkevičius / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

„Atstovaudami švietimo bendruomenei visada esame jos pusėje ir palaikome mokytojus, mokinius, studentus, dėstytojus ir kitus darbuotojus. Visi turi teisę reikšti savo poziciją, naudotis pilietinės laisvės suteiktomis galimybėmis“, – taip universiteto planus stabdyti veiklą antradienį įvertino A.Monkevičius.

Jo komentarą 15min perdavė ministro atstovas spaudai Kęstutis Butvydas.

A.Monkevičius pabrėžė, kad Vyriausybė parengė pakoreguotą kitų metų biudžeto projektą, kuriame numatyta didinti mokytojų, dėstytojų ir tyrėjų darbo užmokestį.

„Taip pat bus didinamos socialinės ir skatinamosios stipendijos“, – pridūrė jis.

Tam reikalingų lėšų, anot ministro, ieškojo Finansų ir kitos ministerijos, o įsipareigojimai buvo patvirtinti pasirašant kolektyvinę sutartį su dalį mokytojų, mokslo darbuotojų atstovaujančiomis profsąjungomis. Tiesa, VU bendruomenė nėra šios sutarties šalis.

„Valstybės biudžeto projektą dar svarstys Seimas. Tikiuosi, kad numatytos lėšos mokytojų, švietimo pagalbos specialistų, dėstytojų ir mokslininkų atlyginimų didinimui bus patvirtintos“, – išreiškė viltį jis.

Premjero patarėjo ironija

Žinia, kad VU paskelbė nedarbą, feisbuke pasidalijo VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas Mažvydas Jastramskis. Po įrašu komentarą paliko ir premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas.

„[Premjero Sauliaus] Skvernelio Vyriausybė prisiekė 2016 m. gruodį. Nuo 2017 m. sausio iki 2019 m. spalio darbuotojų VU skaičius išaugo, o atlyginimai beveik padvigubėjo.

Bus įdomu pamatyti, kaip atlyginimus per trejus metus padvigubins kita Vyriausybė, kuriai tai nebus „paskutinis prioritetas“, – ironizavo jis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Skirmantas Malinauskas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Skirmantas Malinauskas

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos duomenimis, valstybės skiriamų lėšų suma 2017–2019 metais VU didėjo 34,5 proc. – šiai aukštajai mokyklai esą tenka apie trečdalis visų universitetams skiriamų valstybės asignavimų.

Kitų metų biudžeto projekte dėstytojų, mokslo darbuotojų ir kitų tyrėjų atlyginimams numatyta 7,5 mln. eurų daugiau negu šįmet.

Protestuodamas dėl kitąmet numatyto finansavimo švietimo sektoriui seniausia ir didžiausia Lietuvos aukštoji mokykla VU ketvirtadienį ir penktadienį paskelbė laikinai stabdantis veiklą – dėstytojai nedirbs, nors gaus užmokestį, neveiks bibliotekos, nevyks užsiėmimai studentams.

VU, kreipdamasis į Seimą, reikalauja nuo kitų metų sausio dėstytojų darbo užmokestį didinti 20 proc., skirti didesnį finansavimą neakademiniam personalui, didinti skatinamąsias studentų stipendijas.

Manė, kad Vyriausybė girdi

Susitarimą su profsąjungomis pasirašiusi Vyriausybė Seimui grąžino tokį biudžeto projektą, pagal kurį algų augimas neakademiniam personalui nenumatytas, o dėstytojų darbo užmokestį planuojama didinti nuo kitų metų rugsėjo – 10 proc.

Praėjusį trečiadienį priešais Vyriausybę streikavę VU dėstytojai dalijo diplomus už „ačių“. Tuomet VU rektorius įspėjo – jei į aukštosios mokyklos reikalavimus nebus atsižvelgta, darbai sustos.

Vyriausybės vicekancleris Deividas Matulionis įspėjimo rimtai neįvertino.

„Puiku, studentai bus laimingi“, – su ironija atsakė jis, paklaustas, kaip vertina tokius planus.

Tiesa, tąkart po pokalbio su Vyriausybės atstovais A.Žukauskas teigė susidaręs įspūdį, kad reikalavimai girdimi.

„Mus girdi. Mes stengiamės bendradarbiauti su Vyriausybe. Daug mūsų argumentų buvo išgirsta. Ypač labai svarbus argumentas, kad universitetų sektorius yra didžiausios pridėtinės vertės mūsų šaliai, mūsų specialistų pajungimo kaina yra dešimt kartų mažesnė negu tų specialistų sukurta vertė per pirmuosius savo darbo metus“, – dėstė rektorius.

Po VU reikalavimų sąrašu parašus padėjo Nacionalinio vėžio instituto, Lietuvių kalbos instituto, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto, Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto ir kitų institucijų atstovai.

Biudžetą Seimas planuoja priimti gruodžio 17-ąją.

Daugiau informacijos apie VU reikalavimus, protesto pasekmes studentams ir tolimesnius veiksmus – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?