Šios neįtikėtinai stiprios ir ištvermingos moters istoriją įtaigiai perteikia istorijų pasakotoja Milda Varnauskaitė, pasakojimo meno mokiusis Nyderlanduose ir kitur. Iš pasakojimo sužinome, kad Magdalenai, kad ir kaip ją greitos kojos gelbėjo, nepavyko išvengti rusų žandarų kankinimų ir tremties į Rusijos gilumą. Kankinama ji savo bendražygių neišdavė, o grįžusi iš tremties toliau tęsė knygnešės veiklą iki pat spaudos atgavimo.
Skaityti ir rašyti skurdžiai augusi Magdė išmoko pati, jau būdama suaugusi, nes labai norėjo sužinoti, kas tose knygose ir laikraščiuose rašoma. „O jūs ar mokytumėtės skaityti lietuviškai, rašyti lietuviškai, jei to nemokytų mokyklose?“ – skamba klausimas pasakojimo pabaigoje ir palinkėjimas savyje atrasti bent šiek tiek Magdalenos Bankaitės, jos drąsos ir žinių troškimo.
Šis pasakojimas atsirado neatsitiktinai - šiemet minime lietuviškos spaudos atgavimo 120-ąsias metines. „Istorijos moko, įkvepia ir primena dalykus, kurie iš tikro yra svarbūs“, – teigia VLKK pirmininkė dr. Violeta Meiliūnaitė ir ragina visuomenę kurti bendrą pasakojimą apie kalbą, žmones ir valstybę.
Kūrinys nufilmuotas Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos erdvėje, menančioje knygnešių epochą. Filmavimo ir montažo darbus atliko VšĮ „Vilniaus studija“.
Vaizdo įrašas prieinamas VLKK „Youtube“ kanalu (žr. čia). Siūloma juo dalintis, naudoti pamokose, renginiuose ir pan.
Apie pasakotoją Mildą Varnauskaitę daugiau:
ir