Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Paaiškėjo, kad baigę universitetus uždirba daugiau

Paaiškėjo, kad turintys diplomą uždirba daugiau – aukštąjį išsilavinimą turintys asmenys 2010 m. uždirbo 87 proc. daugiau nei turintys vidurinį išsilavinimą. Lietuva – viena iš lyderių pagal studijuojančiųjų ir aukštąjį išsilavinimą įgijusių asmenų skaičių Europoje. Tačiau nuo Europos Sąjungos (ES) vidurkio vis dar stipriai atsiliekame kitoje srityje – Lietuvos studentui skiriamas finansavimas daugiau nei du kartus mažesnis nei ES vidurkis.
Pristatytos apžvalgos „Lietuvos studijų būklė“ ir „Lietuvos mokslo būklė“, kurias parengė Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centras išvados.
Pristatytos apžvalgos „Lietuvos studijų būklė“ ir „Lietuvos mokslo būklė“, kurias parengė Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centras išvados. / MOSTA nuotr.

Minėta apžvalga atskleidė, kad Lietuva – viena iš lyderių pagal studijuojančiųjų ir aukštąjį išsilavinimą įgijusių asmenų skaičių Europoje. Naujausiais duomenimis, 2011 m. Lietuvos aukštosiose mokyklose studijavo per 170 tūkstančių studentų. Vis dėlto pastaraisiais metais studentų skaičius mažėja, ši tendencija prognozuojama iki 2020 m.

Studentiškas naujienas sekite socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje. Čia verda studentiškas gyvenimas!

Ši apžvalga atskleidė, kad Lietuva – viena iš lyderių pagal studijuojančiųjų ir aukštąjį išsilavinimą įgijusių asmenų skaičių Europoje. Naujausiais patvirtintais duomenimis, 2011 m. Lietuvos aukštosiose mokyklose studijavo daugiau kaip 170 tūkstančių studentų. Vis dėlto, pastaraisiais metais mažėja studentų skaičius ir šio skaičiaus mažėjimo tendencija prognozuojama iki 2020 m.

Turintys aukštąjį išsilavinimą uždirba daugiau

Iš kitų ES šalių Lietuva išsiskiria ir užimtumo srityje tarp skirtingo išsilavinimo gyventojų. Nedarbo lygis tarp turinčių aukštąjį išsilavinimą Lietuvoje yra du kartus mažesnis nei tarp jo neturinčių. Be to, aukštąjį išsilavinimą turintys asmenys 2010 m. uždirbo 87 proc. daugiau nei turintys vidurinį išsilavinimą.

Kuo daugiau visuomenėje išsilavinusių žmonių – tuo jie pilietiškesni. Tai įrodo pilietinės galios indeksas, kuris, kaip parodė „Studijų būklės apžvalga“, aukštesnis tarp aukštąjį išsilavinimą turinčius žmones.

Studentų apklausų duomenys rodo, kad didžioji dalis bakalauro ir magistro studijų studentų studijomis yra patenkinti. Studijų aplinkai Lietuvos studentai vidutiniškai skiria 8 balus iš 10, panašiai jie įvertina ir santykius su kitais studentais bei dėstytojais, studijų infrastruktūrą.

Tačiau ar visi, norintys studijuoti, gali tai daryti? Statistika rodo, kad mokančių už mokslą studentų, priimtų į pirmosios pakopos studijas, skaičius nuo 2009 metų pradėjo mažėti. 2011–2012 m. už mokslą mokėjo 58 proc. universitetų ir 47 proc. kolegijų I pakopos pirmo kurso studentų. MOSTA atlikta apklausa „EUROSTUDENT IV“ parodė, kad būtent išlaidos įmokoms už mokslą yra svarbiausios studentų išlaidų struktūroje.

Studentui skiriamas finansavimas daugiau nei du kartus mažesnis nei ES vidurkis

Aukštųjų mokyklų finansavimas Lietuvoje per pastarąjį dešimtmetį išaugo. 2011 m. vienam studentui teko 7,7 tūkst. Lt valstybės ir savivaldybių lėšų. Tačiau nuo ES vidurkio vis dar stipriai atsiliekame – Lietuvos studentui skiriamas finansavimas daugiau nei du kartus mažesnis nei ES vidurkis.

Daugėja Lietuvos studentų ir dėstytojų, kurie išvyksta pasisemti patirties, žinių į užsienio aukštąsias mokyklas.  Lietuvos dėstytojai taip pat išsiskiria tarp savo kolegų kitose ES šalyse – jų judumo rodiklis yra vienas iš didžiausių. Vien pagal ERASMUS programą išvykusiųjų skaičius per dešimtmetį padidėjo beveik 4 kartus ir 2010–2011 m. į užsienį stažuotis išvyko 9 proc. visų Lietuvos dėstytojų. Spartus augimas pastebimas ir vertinant mokslinių publikacijų skaičių – per dešimtmetį jis išaugo 68 procentais. Lietuvos piliečių, siekiančių kvalifikacinio laipsnio kitose ES šalyse, dalis nuo visų studentų per pastarąjį dešimtmetį išaugo iki 5 procentų ir viršijo ES šalių vidurkį, kuris svyruoja apie 3 procentus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos