Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Pedagogikos prestižas: Vilnius rugsėjį pasitinka su 250 darželio auklėtojų deficitu

Vilniaus mieste yra 120 valstybinių darželių. Juos lanko apie 30 tūkst. vaikų. Šiuo metu eilėje vietą darželyje gauti laukia apie 2000 vaikų. Tačiau sostinėje stinga ne tik vietos darželinukams, bet ir darželio auklėtojų. Šį rudenį jaučiamas maždaug 250 pedagogų trūkumas. Be to, darželiai kenčia nuo auklėtojų kaitos.
Modulinis vaikų darželis
Modulinis vaikų darželis / Bendrovės nuotr.

Vilniaus miesto savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto departamento vadovė Alina Kovalevskaja pažymėjo, kad pastaraisiais metais savivaldybė deda pastangas, kad ikimokyklinio ugdymo paslauga kuo greičiau būtų suteikta visiems norintiems.

Be to, vykdomos kompleksinės priemonės dėl ikimokyklinio ugdymo plėtros galimybių: darželiai-mokyklos jau pertvarkyti į lopšelius-darželius, darželiuose, kuriuose patalpos buvo neišnaudotos, įrengtos naujos grupės, prie 6 darželių statomi moduliniai priestatai, perkamos patalpos, kuriose steigiami nauji darželiai.

„Visoms naujai įsteigtoms grupėms reikia auklėtojų, o jų kiekvienais metais šalies aukštosios mokyklos ir kolegijos parengia vis mažiau.

Tai priklauso ir nuo vadovo gebėjimo kurti kolektyve gerą mikroklimatą.

Daugumoje Vilniaus miesto darželių kolektyvas yra stabilus, tačiau tai priklauso ir nuo vadovo gebėjimo kurti kolektyve gerą mikroklimatą.

Nemažai auklėtojų išeina į pensiją, todėl kai kurioms atsiranda galimybė susirasti darbą arčiau namų“, – 15min kalbėjo A.Kovalevskaja.

Darbo grupė teiks rekomendacijas

Darželio auklėtojų stygių lemia ir ekonominiai veiksniai – už sunkų ir atsakingą darbą mokama neadekvačiai mažai.

Darželio auklėtojų atlyginimas priklauso nuo darbo stažo ir kvalifikacijos. Vilniuje algos vidurkis siekia maždaug apie 800 Eur iki mokesčių.

„Mokslininkų tyrimai rodo, kad pagal vaiko raidos etapus ikimokyklinis ugdymas yra itin svarbus. Tačiau, nors auklėtojas valstybė vadina pedagogėmis, atlyginimų „šakutės“ – koeficientai nuo iki – yra smarkiai mažesni nei kitų pedagogų. Ką tik praūžusi etatinio mokytojų darbo užmokesčio reforma vėl už borto paliko „ikimokyklininkus“, – konstatavo sostinės vicemeras Gintautas Paluckas.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Gintautas Paluckas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Gintautas Paluckas

Nuo praėjusių metų liepos 1-osios Vilniaus miesto savivaldybė padidino auklėtojų atlyginimus: daugiau nei 1800 auklėtojų gauna 150 eurų didesnę algą. Tam iš miesto biudžeto skirta daugiau kaip 2 mln. eurų.

„Bet tai – vis tiek yra mažai, o pati sistema neteisinga. Tokia darbo užmokesčio politika lemia darbuotojų kaitą darželiuose. Norint pakelti mokytojo profesijos prestižą, ikimokyklinio ugdymo pedagogai negali likti už borto. Iš esmės jie juk ir padeda pamatą visiems vėliau reikalingiems kognityviniams įgūdžiams“, – įsitikinęs G.Paluckas.

Norint pakelti mokytojo profesijos prestižą, ikimokyklinio ugdymo pedagogai negali likti už borto.

Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Aida Janionytė pažymėjo, kad darželių auklėtojams ir kitam pedagoginiam personalui, taip pat ir švietimo pagalbos specialistams, jau dabar taikomas etatinis apmokėjimas, kai atlyginama už visas etate numatytas veiklas.

„Dėl jų darbo apmokėjimo pokyčių ŠMM jau suburta darbo grupė, kuri savo veiklą baigs ir rekomendacijas pateiks rudenį“, – sakė A.Janionytė.

Neatliepia tėvų lūkesčių

G.Palucko įsitikinimu, darželio auklėtojų stoką lemia dar dvi aplinkybės – išaugę tėvų lūkesčiai ir ŠMM reikalavimai auklėtojo išsilavinimui.

„Vis daugiau tėvų supranta ugdymo reikšmę ir jo reikalauja, tačiau vis dar pasitaiko atvejų (tiek savivaldybės, tiek privačiuose darželiuose), kai įstaigų vadovai tų lūkesčių tiesiog neatliepia. Tam, aišku, įtakos turi ir nepilnavertis aprūpinimas naujomis/įdomiomis ugdymo priemonėmis nuo smulkiosios motorikos iki kalbos lavinimo“, – svarstė G.Paluckas.

VGTU nuotr.
VGTU nuotr.

Jis pažymėjo, kad pagal Švietimo ir mokslo ministro įsakymą darželio auklėtoju gali dirbti tik ikimokyklinio pedagogo studijas baigęs asmuo: „Tai – lengvas absurdas, mat tokiu būdu susiaurinamas pasirinkimas į laisvas auklėtojų vietas. Juk visi pedagogai studijų metais praeina ikimokyklinio ugdymo programą, bet ministro įsakymas sako, kad kiti netinka.“

Kvalifikaciją siūlo įgyti per trumpesnį laiką

A.Janionytė pabrėžė, kad ikimokyklinis ir priešmokyklinis ugdymas neabejotinai yra labai svarbus ir turi didelės reikšmės vaiko ateičiai. Todėl su tokio amžiaus vaikais turi dirbti kvalifikuoti pedagogai.

„Higienos normose reglamentuotas tik minimalus darželių grupėse dirbančių darbuotojų skaičius: du darbuotojai, iš kurių vienas privalo būti pedagogas ir turėti atitinkamą kvalifikaciją, o antras gali turėti kitokį išsilavinimą ar net neturėti jokio. Taip pat gali dirbti ir daugiau nei 2 darbuotojai“, – aiškino ŠMM Komunikacijos skyriaus specialistė.

Ji atkreipė dėmesį, kad šiuo metu pakeisti kai kurie švietimo ir mokslo ministro įsakymai, todėl ikimokyklinio ugdymo auklėtojo ar priešmokyklinio ugdymo pedagogo kvalifikacijas galima įgyti per trumpesnį laiką: „Taip pat įteisinta, kad į darbą gali būti priimtas atitinkamą išsilavinimą turintis asmuo, kuris jau dirbdamas per trejus metus galėtų įgyti ir reikiamą pedagogo kvalifikaciją.“

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr.
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr.

A.Janionytė akcentavo, kad ikimokyklinis ugdymas yra savarankiškoji savivaldybių funkcija, todėl savivaldybės taryba atsako už ikimokyklinių ugdymo įstaigų optimalaus tinklo sudarymą, tokių įstaigų ir jų vadovų darbą, vaikų priėmimo ar išbraukimo tvarkų patvirtinimą, mokesčio nustatymo, jo mažinimo galimybes, ugdymo organizavimą, jo kokybę, švietimo pagalbos teikimą ir kt.

Savivaldybės pačios esą turėtų daugiau dėmesio ir lėšų skirti ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo kokybei ir aprūpinimui.

Faktai ir skaičiai

  • Šiuo metu eilėje vietą darželyje gauti laukia apie 2000 vaikų, iš jų 1650 deklaruoti Vilniaus mieste. Eilėje laukiančiųjų skaičius kasdien didėja, nes registruojami vis nauji prašymai. Be to, iš visų laukiančiųjų 1400 yra vaikai nuo 1,5 iki 3 metų: gavę darželį jie ne iš karto ima jį lankyti, nes yra dar labai maži.
  • Savivaldybė neturi duomenų apie darželio auklėtojų amžiaus vidurkį sostinėje.
  • Vilniaus mieste yra 120 valstybinių darželių. Juos lanko apie 30 tūkst. vaikų. Dar apie 6 tūkst. vaikų lanko privačius darželius.
  • 100 eurų kompensacijas kas mėnesį šeimoms mokanti savivaldybė savo biudžete metams tam yra numačiusi 7 mln. eurų sumą.
  • Šiemet suplanuota ir vykdoma ikimokyklinio ugdymo plėtra Pilaitėje, Verkiuose, Žirmūnuose. Projektuojami du nauji darželiai Pilaitėje ir Pašilaičiuose bei statomi moduliniai priestatai prie šešių darželių: Antakalnio g. „Atžalėlė“, Gabijos g. „Gabijėlė“, Didlaukio g. „Gintarėlis“, I.Šimulionio g. „Strazdelis“, Žadeikos g. „Vandenis“ ir A.P.Kavoliuko g. „Medynėlis“.
  • Be to, planuojama sukurti apie 300 naujų vietų, perkant arba išnuomojant patalpas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?