Iki 300 Lt žmogui
Štai vienas portalo 15min.lt žurnalistas savo dukrą abiturientę ketina išleisti ne į minėtą šventę, o į muzikos festivalį. Anot jo, Vilniuje vieną mokyklą baigusiai merginai įdomiau dalyvauti festivalyje. Tėvas tuo tik pasidžiaugė, nes šventė jų šeimai būtų atsiėjusi labai brangiai – apie 300 Lt kiekvienam šeimos nariui, o jų – penki.
Abiturientei šventė atsieis 330 Lt ir reikės primokėti po 80 Lt už kiekvieną svečią.
Vilnietė abiturientė Agnė papasakojo, kad jos mokykla išleistuves šį savaitgalį švęs sodyboje. Abiturientei tai atsieis 330 Lt ir reikės primokėti po 80 Lt už kiekvieną svečią. Taigi, tarkime, trijų asmenų šeimai šventė kainuotų 490 Lt.
Kalbinti kelių sostinės mokyklų darbuotojai negalėjo įvardyti šiemetinės šventės sumos, nes tai organizatorių – tėvų ir jų vaikų – reikalas. Tačiau jie minėjo kiek mažesnes sumas.
Pavyzdžiui, Vilniaus jėzuitų gimnazijos direktoriaus pavaduotoja Rasa Kairevičienė teigė, kad šiemetinių kainų ji nežino, bet ankstesniais metais jos nebūdavo didesnės nei 200 Lt abiturientui, o tėvams kainos būdavo dar mažesnės, nes tai ir taip didelės išlaidos šeimai.
„Didesnėmis sumomis pas mus niekas neoperavo, nors tarsi ir galėtų. Tik tikrosios privačios mokyklos įdomesnėmis sumomis operuoja“, – šyptelėjo R.Kairevičienė.
Tie, kurie negali sau leisti tokių švenčių, dalyvauja tik oficialiame diplomų įteikime. Anot direktoriaus pavaduotojos, tai nėra visiškai nemokama, nes kainuoja, pavyzdžiui, fotografo darbas ar simbolinės dovanėlės mokytojams. Kainos svyruoja tarp 20 ir 50 litų.
Išsivers itin pigiai
Apie 50 km nuo sostinės nutolusiame Giedraičių miestelyje yra tik viena vidurinė mokykla. Jos abiturientai troško, kad visi galėtų ateiti į šventę ir dar atsivesti šeimos narius – ne tik tėvus, bet ir brolius ar seseris. Todėl nutarė brandos atestatų įteikimą paminėti mokyklos valgykloje.
Giedraičių Antano Jaroševičiaus vid. mokyklos abiturientė Dominyka pasakojo, kad jų klasei pavyko išsisukti labai pigiai – šventė kainuos po 60 litų žmogui. Taip sutaupyta, nes nereikia nuomoti patalpų.
„Mes irgi galvojome, kad nuomotis kažkur reiktų patalpas, bet kai suvokėme, po kiek kainuos, tai ir nusprendėme, kad geriau jau valgykloje, bet visiem kartu. Kaip sakoma: svarbu ne kur, o su kuo. Prabanga šventės įsimintinos nepadaro, jei nėra pusės bendraklasių ir tėvų.
Nelabai suprantu, kodėl miestuose po 200–300 Lt išleistuvėms kiekvienas išleidžia. Gal jie ten padavėjus samdo?
Nepaisant nedidelės kainos, išleistuvėse bus visko, ko reikia: ir vakaro vedėjas, ir muzikantas, ir maisto. Nelabai suprantu, kodėl miestuose po 200–300 Lt išleistuvėms kiekvienas išleidžia. Gal jie ten padavėjus samdo?“ – stebėjosi abiturientė.
Kad būtų pigiau, organizatoriai nusprendė užsakyti dalį maisto iš miestelio kavinės, o kitą – didesnę – dalį nupirkti. Vaikai su tėvais nupirks vaisių, daržovių, pyragų, mėsyčių, patys viską pjaustys ir ruoš stalą.
Be to, mamos pažadėjo ko nors atnešti: vienos sušių pagamins, kitos savo firminių užkandėlių priruoš.
Minėtą mokyklą šiemet baigė 21 mokinys. Kiekvienas žada į šventę mokyklos valgykloje atsivesti po du arba tris žmones.
Dominykos teigimu, mokykla noriai sutiko priimti būrį žmonių ir nesibaimina, kad išgėrę abiturientai ar jų svečiai iškrės kvailysčių. Išleistuvėse, kurios beveik kasmet švenčiamos būtent mokykloje, šiek tiek pabūna ir mokytojai, o likusieji švęsti gali nors ir iki paryčių. Ilgametę tradiciją eiti pasitikti saulės dvyliktokai ketina tęsti.
Kaip teigia Dominyka, tokios šventės paminėjimas priklauso nuo žmonių vertybių.