Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Pilietiškumo žaidynės: kai mokaisi ginti Tėvynę

Jeigu kas norėtų pamatyti pilietinę bendruomenę pačioje energingiausioje jos išraiškoje – galėjo gegužės 13 d. nuvykti į Pasvalį, kuriame vyko Pilietiškumo žaidynės. Jaunimas ir senjorai, baikeriai ir mokytojai, gydytojai ir valstybės tarnautojai, šeimos, kaimynai, draugai, susibūrę į komandas iš Pasvalio, Panevėžio, Joniškio, Biržų rungėsi, kas greičiau ir tiksliau įvykdys 13-os tarnybų užduotis.
Pilietiškumo žaidynės
Pilietiškumo žaidynės / vyr. srž. A. Čemerka

O užduočių būta įvairių – nuo to, kaip laikrodžiui skaičiuojant minutes, susidėti išgyvenimo kuprinę, kaip uždėti turniketą ar panaudoti defibriliatorių širdžiai gaivinti, kaip padėti gaisrininkams nešti vandenį paduodančią žarną ar perduoti koduotą žinutę radijo ryšiu, iki to, kaip taikytis į taikinį – čia, patikrinti savo žinias bei įgyti naujų įgūdžių, kaip elgtis ekstremalių situacijų atveju, galėjo visi, kas netingėjo arba, kas saulei žeme ridinėjantis, nedirbo žemės darbų vidurio Lietuvos lygumose.

Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamentas prie Krašto apsaugos ministerijos, Pasvalio rajono savivaldybė kartu su Pasvalio piliečių bendruomene „Aktyvus Pasvalys“ surengė jau trečiąsias „Pilietiškumo žaidynes“, kuriose susirungė 24 komandos iš šiaurės Lietuvos.

vyr. srž. A. Čemerka/Pilietiškumo žaidynės
vyr. srž. A. Čemerka/Pilietiškumo žaidynės

Užduotis komandoms galvojo Lietuvos kariuomenės, Lietuvos šaulių sąjungos, Gen. J. Žemaičio Lietuvos karo akademijos, Panevėžio miesto Greitosios medicinos pagalbos stoties, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento, Policijos departamento, Generolo Povilo Plechavičiaus kadetų licėjaus ir kitų organizacijų atstovai.

Renginys skirtas pasitikrinti žinias, kaip galima prisidėti prie neginkluotos valstybės gynybos.

„Renginys skirtas pasitikrinti žinias, kaip galima prisidėti prie neginkluotos valstybės gynybos. Todėl šiandien atvažiavau čia, kartu su komanda, pasitikrinti savo žinias ir įgūdžius, kaip galėčiau prisidėti prie gynybos ne tik ginklu, bet ir kitais būdais“, – atidarydamas žaidynes sakė Krašto apsaugos viceministras Žilvinas Tomkus ir iš karto, kartu su savo šeima, kibęs į užduotis.

vyr. srž. A. Čemerka/Pilietiškumo žaidynės
vyr. srž. A. Čemerka/Pilietiškumo žaidynės

Tiesa pasakius, tokios margos dalyvių puokštės, turbūt nesitikėjo net ir patys organizatoriai. Policijos departamento pučiamųjų orkestrui grojant, estrados pavėsyje poromis susėda garbingiausiojo amžiaus atstovai. Dvi damos su plačiabrylėmis skrybėlėmis ritmingai atitaria orkestro vadovui.

Kiek tolėliau – rikiuojasi Pasvalio baikerių komanda. Tatuiruotėmis išmargintos rankos ir ant odinių liemenių trispalvės antsiuvai. Šalia zuja moksleiviai. Atskira komanda nekantrauja užsiregistruoti – ant jų marškinėlių užrašyta aš iš Ukrainos – tai nuo karo pasitraukę ir saugų prieglobstį Pasvalyje atradę ukrainiečių vaikai. Dar toliau – jaunimas su marškinėliais Aistra šokiui.

Justas, Pasvalio baikerių klubo prezidentas, sako: „Žinau, ką reikėtų daryti, jei mums iškiltų grėsmė. Pirmiausia, išgirdus pavojaus signalą, jungtis Lietuvos radiją ir televiziją. Žinau, ką susidėti, ką reikėtų pasiimti. Pagrindines žinias turiu, bet jaučiu, kad žinių reikėtų daugiau. Todėl aš esu žaidynėse.

vyr. srž. A. Čemerka/Pilietiškumo žaidynės
vyr. srž. A. Čemerka/Pilietiškumo žaidynės

Čia suvažiavo savo srities specialistai – nuo greitosios pagalbos iki kariuomenės – turim galimybę eiti, domėtis ir sužinoti dar daugiau“. Baikeriai rungiasi nuoširdžiai, bėga nuo vienos užduoties prie kitos, rinkdami įvykdytų iššūkių lipdukus. O akyse – nuoširdus smalsumas. Aišku, su gero humoro doze. „Ei, žmogų palikot!”, – šūkteli tatuiruotas pasvalietis gaisrininkų žarną traukiantiems žaidėjams. Meluoja, nes niekas neatsiliko, o po gaisrininkų šalmais ir pirštinėmis suplukę žaidynių dalyviai suka jau trečią ratą aplink tą pačią pušelę ir iš po šalmų jų žvilgsniai atrodo niūroki.

„Mes norime parodyti, kad priešgaisrinės gelbėtojų tarnybos darbas yra sunkus. Svarbiausia mūsų tarnyboje – laikas – vos per vieną minutę turime išvažiuoti, prisipildyti žarnas. Kol tu tai padarai, išeikvoji daug energijos – tai reikia patirti. Ką pasakyčiau tokiam, kuris dar vis sako nežinantis savo vietos valstybės gynyboje? Kuo skubiau susirasti informacijos.

Kiekvienas pilietis turi žinoti, kur jo vieta gynyboje, kokioje situacijoje kaip reikėtų elgtis.

Kiekvienas pilietis turi žinoti, kur jo vieta gynyboje, kokioje situacijoje kaip reikėtų elgtis. Žinoti, koks tavo vaidmuo, turėtų būti taip pat natūralu, kaip ryte atsigerti stiklinę vandens“, – sako Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento atstovas.

Krašto apsaugos savanorių pajėgos (KASP) išrikiavo savo ginklus ir karius. Praeinant pro KASPo palapinę, sutrinki – užsimaskavęs taip, kad net vaiskią pavasario dieną negali išskirti žmogaus iš aplinkos, pasaloje sėdi karys.

„503-ioji kuopa, Pasvalys. Esu krašto gynėjas. Mano rankose – lengvasis kulkosvaidis. Duok Deive, kad nereikėtų ginklo panaudoti. Kiekvienas pilietis turėtų mokėti savo šalį ginti. Aš tikrai žinau, kur būsiu ir ką darysiu, jei nutiktų diena x“, – sako karys. Jo kalba tokia paprasta ir tokia įtaigi, kad negali nepatikėti – bus, kas gina.

vyr. srž. A. Čemerka/Pilietiškumo žaidynės
vyr. srž. A. Čemerka/Pilietiškumo žaidynės

Dvi Urtės – joms aštuoniolika, abi iš Panevėžio – atitaria kariui: „Mes važiavome į šitas žaidynes, kad sužinotume, kaip viskas veikia. Kariuomenės, priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos, medicinos pagalbos, policijos užduotys labai naudingos, ypač tiems, kurie netrukus bus pakviesti į privalomąją pradinę karo tarnybą, – sako viena Urtė. – Pagrindiniai principai, kuriuos visi mes turėtume žinoti, yra evakuacija – kaip pasiruošti, ką pasiimti.

Pagrindiniai principai, kuriuos visi mes turėtume žinoti, yra evakuacija – kaip pasiruošti, ką pasiimti.

Karas yra karas, tai ne žaidimas, reikia žinoti, kaip veikti“, – pratęsia kita Urtė. Jos planuose – Jaunesniųjų karininkų vadų mokymai Lietuvos karo akademijoje ir savo draugo palaikymas jam pasirinkus iškart po mokyklos atlikti karo tarnybą.

„Aktyvus Pasvalys“ bendruomenės atstovai sako tiesiai – žaidynės pavyko. „Daug išmokome. Nors žinių ir šiaip esu sukaupęs daug, šiandien išmokau uždėti turniketą. Žaidynės tuo puikios, kad ne tik atlieki užduotis, bet ir išgirsti, ką darai neteisingai. Čia iš tiesų mokaisi“, – sako vienas iš Pilietiškumo žaidynių organizatorių.

„Žinote, kas svarbiausia, ko išmokstame kaip bendruomenė dalyvaudami tokiuose renginiuose? Draugystės. Nes draugystė duoda daug ką, visų pirma – supratimą, kad draugo nelaimėje nepaliksi, o tai – moralinis dėmuo. Kita vertus, žinai kaip organizuosi darbus, kas kokią užduotį gali atlikti geriausiai. Mes ruošiamės, mes labai rimtai esame susitelkę“, – apibendrina Linas, „Aktyvus Pasvalys“ bendruomenės narys.

Šios bendruomenės sąskaiton krenta pagalbos nuo karo bėgantiems ukrainiečiams organizavimas, pandemijos metu patirti iššūkiai ir veiksmų pilietiniam pasipriešinimui sustygavimas. Dirbama nuoširdžiai, taip, kaip tik šiaurės Lietuvos derlingųjų lygumų sodiečiai moka.

Žaidynių nugalėtojais tapo komanda „Stereo Tipai“: „Susitikome Pasvalio krašto muziejaus organizuotame žygyje laisvės kovų takais. Susibūrėme, nes mums rūpi“. Sveikiname!

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?