EASA Europoje buvo pradėta organizuoti 1981 m. Tuomet du jauni ambicingi architektūros studentai Geoff Haslam ir Richard Murphy sumanė sukviesti visos Europos architektūros studentus į Angliją. Sulaukę palaikymo iš Karališkojo Britanijos architektų instituto (angl. RIBA) studentai išsiuntė pusšimtį laiškų į skirtingas Europos architektūros mokyklas su kvietimu 1981 m. vasarą susitikti Liveruplyje. Į kvietimą atsakė ir atvyko apie 200 žmonių.
Pirmosios asamblėjos tikslas buvo pasikeisti žiniomis apie skirtingas architektūros edukacijos praktikas visoje Europoje. Užmegzti ryšiai nenutrūko, renginys pamažu tapo kasmetiniu ir vyksta iki šių dienų.
Asamblėja šiandien – išaugusi ir moderni
EASA renginys per 35 metų istoriją sukūrė didelį architektūros studentų bei jaunų architektų tinklą Europoje. Asamblėja tapo didžiausiu tokio pobūdžio renginiu Senajame Žemyne, vienu didžiausių pasaulyje.
Kasmet apie 600 dalyvių dviems savaitėms susiburia į vieną vietą bei įgyvendina apie 30 įvairaus žanro bei mastelio kūrybinių dirbtuvių. Didžiausias dėmesys nukrypsta į konstrukcines kūrybines dirbtuves, kurių rezultatai ilgam pasilieka renginio vietoje. Be šių objektų, EASA metu būna sukuriami ir laikini fiziniai objektai – meninės instaliacijos, įvyksta kitų meno šakų – šokio, teatro, muzikos – kūrybinės dirbtuvės, diskusijos, mokymai. Renginio metu vyksta paskaitų ciklai, ekskursijos bei parodos.
Europos architektūros studentų asamblėja – tai didelį kūrybinį užtaisą turinti bendruomenė, kurios tikslas pagerinti miestų gyvenimą, suprasti vietos problematiką ir savo kompetencijos ribose pasiūlyti profesionalius sprendimus problemoms spręsti. EASA metu sukurti kūriniai ir įvykdytos intervencijos ne kartą nušviestos architektūros naujienose visame Pasaulyje.
Lietuvoje – pirmą kartą
Sprendimas suteikti Lietuvos komandai teisę rengti tokį renginį buvo duotas 2014 metais Berlyne vykusiame Asamblėjos atstovų suvažiavime. Konkurso metu pristatyta Nidos kandidatūra ir po nuožmių kelias dienas trukusių diskusijų Lietuva paskelbta EASA 2016 organizatore. Not Yet Decided (liet. nensupręsta) – tai artėjančio renginio tema, kviesianti diskutuoti apie sprendimo galią ir svarbą, apie Kuršių Nerijos unikalumą ir problematiką.
Renginys organizuojamas bendradarbiaujant su Neringos miesto savivaldybe, Kuršių nerijos nacionaliniu parku, Lietuvos aukštosiomis mokyklomis, Architektūros fondu, Kultūros rėmimo fondu, architektais, privačiomis ir viešomis įmonėmis bei institucijomis.