Pirmokę į mokyklą registruojanti vilnietė: kas ir kodėl nubraižė tokį Vilniaus mokyklų žemėlapį?

Savo dukrą į pirmą klasę rugsėjį lydėsianti Daiva Kaminskienė sako nesuprantanti, kas ir kokia logika remdamasis braižė Vilniaus žemėlapį, pagal kurį tam tikrose gatvėse gyvenantiems vilniečiams priskirtos konkrečios sostinės mokyklos. Fizikų gatvėje gyvenanti šeima dukrą turėtų leisti į S.Stanevičiaus progimnaziją, nors net dvi kitos Vilniaus mokyklos yra gerokai arčiau ir patogesnėje vietoje.
Mokslo metų pradžia Žaliakalnio progimnazijoje
Mokslo metų pradžia / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Kovo 1 dieną Vilniuje prasidėjo elektroninė registracija į mokyklas naujiems mokslo metams.

„Prašymus galima patogiai ir greit pateikti internetu svietimas.vilnius.lt, prieš tai pageidaujamas mokyklas atsirinkus interaktyviajame mokyklų žemėlapyje. Vilnius gali didžiuotis turėdamas vieną moderniausių priėmimo į mokyklas e.sistemų, kokios neturi toks didelis miestas kaip Berlynas. Per susitikimą su Berlyno meru, Vilniaus vadovas pasiūlė pagalbą, įsidiegiant tokią registraciją vietoj „gyvų eilių“ ir popierinių dokumentų“, – rašoma savivaldybės pranešime spaudai.

Pirmą kartą elektroninę registraciją į mokyklas savivaldybė išbandė 2017–2018 mokslo metais, tvirtina Vilniaus miesto savivaldybė, todėl šiais metais ją dar patobulino, supaprastindama prašymų pateikimą iki 3 pasirenkamų mokyklų – esą dėl to sklandžiau vyks administravimas ir priėmimo komisijų darbas.

„Registruojantis būtina pasirinkti mokyklą, kuri yra priskirta pagal gyvenamąją teritoriją ir dar dvi mokyklas, kuriose moksleivis taip pat norėtų mokytis“, – rašoma pranešime.

Priskirta tolima mokykla

Kaip tik šis dalykas ir tapo kliuviniu vilnietei D.Kaminskienei, kai ji nusprendė užregistruoti savo dukrą, kuri rugsėjo 1-ąją eis į pirmą klasę.

„Mes gyvename Fizikų gatvėje ir, pasirodo, pagal gyvenamąją vietą mums priskirta S.Stanevičiaus progimnazija. Niekaip negaliu suprasti, kokiais kriterijais remiantis priskirta būtent ši mokykla – ji toli, iki jos be persėdimo viešuoju transportu nenuvažiuosi, o juk su dviem persėdimais nepaleisi vienos pirmokės. Mums kur kas arčiau yra Jeruzalės ir Baltupių progimnazijos, bet kažkas kitaip nubraižė žemėlapį, kurį, kaip man sakė savivaldybėje, patvirtino Vilniaus miesto taryba“, – kalbėjo mama.

Fizikų gatvės vaikams siūloma rinktis toli esančią mokyklą
Fizikų gatvės vaikams siūloma rinktis toli esančią mokyklą

Jos teigimu, logika diktuoja, kad turėtų būti priskiriama arčiausiai esanti mokykla, o tada jau prasidėtų loterija, pateksi į ją ar ne. „Jeigu pasižiūrėtumėte į Vilniaus žemėlapį, tai S.Stanevičiaus gatvė mums labai toli“, – sakė moteris.

Niekaip negaliu suprasti, kokiais kriterijais remiantis priskirta būtent ši mokykla – ji toli, iki jos be persėdimo viešuoju transportu nenuvažiuosi, – sakė D.Kaminskienė.

Ir išties – pagal aukščiau esantį Vilniaus žemėlapį, iš Fizikų gatvės pasiekti Jeruzalės progimnaziją galima pėsčiomis. O ir Baltupių progimnazija arčiau. Be to, į abi šias mokyklas galima nuvažiuoti autobusu be persėdimo.

„Jeigu nesirenku priskirtos mokyklos, sistema neleidžia registruoti, primygtinai reikalauja, kad pasirinktume S.Stanevičiaus mokyklą. Jeigu dukrą turėsiu vežti į tą mokyklą, tai palikti klasėje teks 7 val. ryte, kitaip nespėsiu į darbą“, – kalbėjo D.Kaminskienė.

Skundžiasi ir kiti

Moteris tvirtina savivaldybėje taip pat sužinojusi, kad jeigu nepasirinks trijų mokyklų, tuomet jai bus priskirta bet kokia miesto mokykla, kur bus vietų – ir tai nebus siejama su gyvenamąja vieta, todėl gali būti ir Naujojoje Vilnioje.

Apie tai, kad pagal gyvenamąją vietą priskirtos mokyklos yra visiškai nelogiškai sudėliotos, socialiniame tinkle „Facebook“ Nacionalinio aktyvių mamų sambūrio paskyroje skundžiasi ir kitos mamos. Vienos teigimu, išėjus iš namų, kur šeima gyvena ilgiau nei 4 metus, matyti A.Kulviečio progimnazija, tačiau, pasirodo, pagal gyvenamąją vietą jiems priskirta Fabijoniškių mokykla, nors iki jos toloka ir teks vaikams eiti per gatves, kurių perėjos net šviesoforais nereguliuojamos.

„Antakalnyje yra dvi mokyklos, į kurias nori patekti vaikai (Antakalnio progimnazija ir Inžinerijos licėjus), viena, kurią mažai kas renkasi (Volungės), bet mums priskirta mokykla Žirmūnuose! Kur net viešasis transportas be persėdimų nevažiuoja“, – piktinosi kita mama.

123RF.com nuotr./Moksleiviai bendrauja su mokytoju
123RF.com nuotr./Moksleiviai bendrauja su mokytoju

Pagal įstatymą

Vilniaus savivaldybė teigia, kad miesto mokyklų aptarnaujamų teritorijų žemėlapis sudarytas tokiu principu, kad kiekvienam adresui Vilniaus mieste yra priskirta konkreti viena mokykla. Toks suskirstymas galiojo ir ankstesniais metais, o jį reglamentuoja Švietimo įstatymas.

Ankstesniais metais Jeruzalės mokyklai priskirtoje teritorijoje pagal gyventojų registro duomenis buvo žymiai daugiau vaikų, nei mokykla galėjo talpinti, – teigė A.Kovalevskaja.

„Vilniaus miestų mokyklų teritorijos suskirstytos atsižvelgiant į tai, kiek konkrečioje teritorijoje yra deklaruotų vaikų, kurie rugsėjo 1 d. turėtų atverti mokyklos duris, taip pat įvertintas mokyklų projektinis pajėgumas, kiek naujų mokinių jose galėtų mokytis ir kiek mokosi šiuo metu, todėl pagrindinis žemėlapio tikslas ne tik nustatyti patogiai pasiekiamą mokyklą, bet ir šioje teritorijoje gyvenantiems vaikams suteikti pirmenybę patekti į tokią mokyklą.

Ankstesniais metais Jeruzalės mokyklai priskirtoje teritorijoje pagal gyventojų registro duomenis buvo žymiai daugiau vaikų, nei mokykla galėjo talpinti, todėl šiais metais perskirstytos teritorijų ribos, kad faktiškai būtų užtikrinta galimybė patekti į teritorinę mokyklą“, – teigė Alina Kovalevskaja, Vilniaus savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto departamento laikinoji direktorė.

Tačiau ji atkreipė dėmesį, kad tėvai gali pasirinkti iki trijų mokyklų ir savo pasirinkimus sudėlioti eiliškumo tvarka pagal norą į jas patekti.

„Į mokyklą, nepriklausančią pagal gyvenamąją vietą, jie galės patekti, jeigu priėmus vaikus, kuriems ši mokykla priklauso pagal deklaruotą gyvenamąją vietą, nebus sukomplektuotas numatytas mokinių skaičius ir mokykla turės laisvų ugdymosi vietų klasėje“, – apie galimybes lankyti kitas mokyklas sakė A.Kovalevskaja.

O nepakeitus mokyklų teritorijų priskyrimo būtų tik daugiau mokinių, nepatekusių į teritorines mokyklas, bet problemos dėl artimesnės mokyklos vis tiek liktų neišspręstos, tvirtina Vilniaus miesto savivaldybė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų