Praktikas atliekantys studentai pranoksta lūkesčius: darbai puošia naujus produktus

Psichologai sutaria: norint maksimaliai įsisavinti teorines žinias, jas būtina nedelsiant panaudoti praktikoje. Tokiai nuomonei pritaria ir ateities specialistus ruošiantys Lietuvos universitetai, vis dažniau į ugdymo procesus integruojantys realias praktines užduotis – ryžtasi partnerystėms su verslininkais. Ekspertų teigimu, modernus bendradarbiavimas atsiperka visapusiškai: studentams padeda įgyti vertingos patirties, o verslui – „užsiauginti“ specialistus.
Vilniaus dailės akademija
Vilniaus dailės akademija / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Būdas įtvirtinti žinias

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) studentus konsultuojančios psichologės Gretos Glizikienės teigimu, teorija – būdas sužinoti, tuo tarpu praktika – įtvirtinti įgytas žinias. Todėl planuojant ugdymo procesus teorinė studijų medžiaga nuo praktikos turėtų būti neatsiejama.

„Panaudoti šviežiai įgytas žinias studentai turėtų čia ir dabar, pavyzdžiui, dirbdami grupelėse ar, dar geriau, porose. Teorijos ir praktikos sąveika šiek tiek primena važiavimą dviračiu: pradžioje mokomės minti pedalus ir laikyti pusiausvyrą, tačiau gerai važiuoti be jokių dvejonių imame tik daugsyk pabandę, įgudę. Norint išties įsisavinti žinias, reikia daug dirbti ir džiaugtis kiekvienu mažu pasiekimu“, – svarsto G.Glizikienė.

Dar geriau, jei praktinės studentų užduotys yra ne imituojamos, bet atliekamos realiai. Čia, pasak Vilniaus dailės akademijos (VDA) Grafinio dizaino katedros dėstytojo, docento Roberto Jucaičio, ir prisireikia partnerių – bendradarbiauti nusiteikusių verslininkų.

„Gyvename ypač sparčių technologinių ir metodinių pokyčių laikotarpiu, todėl tai, ko nepritaikysime šiandien, ryt gali būti nebeaktualu. Bendradarbiavimas su verslu mums reikalingas, nes ugdome ne menininkus, o ekonominės grandinės, kurios viename gale – užsakovas, kitame – vartotojas, specialistus. Mūsų studentai kurs verslui pridėtinę vertę, todėl kuo anksčiau jie susipažins su kūryba realiomis sąlygomis ir užsakovų kritika, tuo daugiau naudos gaus“, – sako R.Jucaitis.

Nauda abipusė

Docentas vardija visą eilę verslų, su kuriais VDA bendradarbiavo pastaraisiais metais. Pavyzdžiui, bendrovei „Lesta“ studentai kūrė tepalų talpos struktūrinės pakuotės ir jos etiketės dizainą, bendrovei „Magnum“ – įvairių sulčių rūšių etikečių dizainus. Tuo tarpu šįmet itin reikšmingu projektu tapo VDA partnerystė su kepykla „Vilniaus duona“, kurios metu studentai kūrė naują „Agotos“ duonos pakuotės dizainą. Projekto būta tokio sėkmingo, kad dar šįmet prekybos vietose pasirodys suvenyrinė duona, kurios pakuotės dizainą sukūrė trečio kurso VDA studentė Saulė Kašėtaitė.

„Projektas buvo labai vertingas, nes studentai praktiškai susipažino su spaudos ir produkto gamybos baze, gilino žinias technologijų, rinkodaros srityse, susipažino su sprendimų paieška konkurencinėje aplinkoje, šlifavo bendradarbiavimo su klientu įgūdžius, mokėsi apginti idėjas ir atsižvelgti į kritiką, dirbti su kūrybine užduotimi, kuri yra ne suvaržymas, o tramplinas gyvybingoms idėjoms generuoti, bei pratinosi kurti atsižvelgiant į ribotą projektui skirtą laiką“, – pasakoja R.Jucaitis.

Partnerystė su kaupu pateisino ir verslininkų lūkesčius. „Formuluodami užduotį prašėme studentų sukurti lengvai įsimenamą, inovatyvią pakuotę, kurioje derėtų prekės ženklo išskirtinumas ir atpažįstamumas. Prisipažinsiu, išvydęs studentų darbus likau maloniai nustebintas – pademonstruotas kūrybiškumas ir technika pranoko lūkesčius, todėl papuošti suvenyrinę „Agotos“ duoną VDA studentės darbu mums bus garbė“, – sako „Vilniaus duonos“ marketingo direktorius Artūras Kokoškinas.

Laukia praktikantų

Padidintą dėmesį studentų praktikai suinteresuotas skirti ir bendradarbiavimui atviras Vilniaus universitetas (VU). Ryškus pavyzdys – naujai Ekonomikos ir verslo administravimo fakultete (EVAF) pristatyta Kiekybinės ekonomikos bakalauro studijų programa, sukurta ir įgyvendinama kartu su VU strateginiu partneriu Lietuvos banku (LB).

„Ši partnerystė programai leidžia turėti precedento neturinčią dėstytojų komandą: du trečdaliai numatytų dėstytojų yra mokslininkai ir tyrėjai, įgiję mokslo laipsnius užsienio universitetuose ir praktiškai vykdantys mokslinius tyrimus Lietuvos banko Tyrimų centre. Jie yra sukaupę didelę ekonominės politikos formavimo ir įgyvendinimo patirtį. Tad per paskaitas ir seminarus bus nagrinėjami realaus pasaulio pavyzdžiai ir situacijos, diskutuojama, kaip ir kokius įgūdžius būtų galima pritaikyti sprendžiant konkrečias problemas“, – sako VU EVAF mokslo prodekanas dr. Linas Tarasonis.

Anot dr. L.Tarasonio, įsiklausant į socialinių partnerių pageidavimus, profesinė praktika naujojoje programoje vyks ne pavasario semestro metu, kaip yra įprasta Lietuvoje, o vasaros metu, po antrųjų studijų metų. „Tarp viešojo sektoriaus įmonių praktikantų lauks Lietuvos bankas, Finansų ministerija bei Valstybės kontrolė. Studentai taip galėsis atlikti praktiką AB „Nasdaq Vilnius“ bei kitose privataus sektoriaus įmonėse bankininkystės ir duomenų analitikos srityse, su kuriomis šiuo metu dar deramės“, – sako prodekanas.

VU atstovo teigimu, ekonomikos mokslas yra iš esmės taikomojo pobūdžio, todėl teorijos ir praktikos sąveika studijų metu – būtina. „Ekonomikos mokslas yra apie žmonių, įmonių, politikų bei šalių pasirinkimus. Tokie pasirinkimai realiame pasaulyje vyksta nuolatos, ir galimybė juose dalyvauti tiesiogiai studentui ne tik leidžia panaudoti, bet ir iš esmės suvokti, suprasti įgytas žinias“, – sako dr. L.Tarasonis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų