Keletas patarimų prieš egzaminą:
-
Darkart peržiūrėkite, kokie tekstai bus kompiuteryje.
-
Konspektuose svarbiausias vietas spalvotai pasibraukite.
-
Vakare nebesimokykite. Išeikite pasivaikščioti ar (lengvai) pasportuoti.
-
Susiorganizuokite transportą iš vakaro ir pasirūpinkite, kad prie mokyklos būtumėte ne vėliau negu 8 min. 25 val.
-
Iš vakaro susidėkite daiktus. Nepamirškite asmens dokumento ir juodai rašančių tušinukų. Neimkite pieštuko ir trintuko, nes dar kils pagunda su juo kažką rašyti ir paskui vedžioti... Ir galite nespėti.
-
Laiku nueikite miegoti. Net jei neužmigsite, negerkite vaistų.
- Ryte pavalgykite angliavandenių su baltymais, pavyzdžiui, dribsnių su jogurtu. Jeigu prisirysite mėsos, kraujas nukeliaus į žarnyną, o ne į smegenis. Jeigu nieko nevalgysite, iki 13 val. tikrai gali įsisopti galvą.
- Dar maždaug per pusvalandį nesistengdami detaliai skaityti peržvelkite spalvotai pabrauktas konspektų vietas (tinka tiems, kurių atmintis vizualinė: jų, pasak psichologų, apie 70 proc.).
- Rinkdamiesi temą iškart galvokite apie autorius ir jų kontekstus.
- Pasidarykite rašinio planą: juodraštyje užsirašykite pagrindinę mintį ir tokį planą, koks jums labiausiai patinka: „4 kampai“, pastraipų teiginiai ir t.t.
- Prie teiginių būtinai juodraštyje sau pasirašykite autorių pavyzdžių: 10 min. eikite prie kompiuterio būtent dabar, o ne pabaigoje, nes tikėtina, kad tada visiems kils geriausių idėjų – gal net ir jums, todėl neišnaudokite viso laiko iškart.
- Naudokitės žodynu rašybai pasitikrinti, o ne žodžių reikšmėms nurašinėti.
-
Parašę juodraštį pasėdėkite ir pažiūrėkite pro langą bent 5–7 min. Tada juodraštį skaitykite ir redaguokite.
-
Nebijokite parašyti daugiau negu 500 žodžių: jei turite, ką pasakyti, vadinasi, esate įsigilinę į temą. Kita vertus, nekartokite nuolat to paties.
-
Patarimas tiems, kurie daro rašybos klaidų: skaitykite skiemenimis. Krutinkite lūpas įsivaizduodami, kad tariate garsus. Užtruksite ilgiau, bet ištaisysite daugiau klaidų.
-
Patarimas tiems, kurie daro skyrybos klaidų: galvokite apie junginių (išplėstinių pažyminių, šalutinių dėmenų, išplėstinių aplinkybių ir t.t.) ribas. Tai padės šiuos junginius išskirti iš abiejų pusių.
-
Suredagavę juodraštį, dar truputį pasėdėkite ir pažiūrėkite pro langą. Tada imkitės perrašinėti.
-
Perrašinėdami nebijokite tvarkingai (!) nubraukti ar įterpti žodį – nubraukite ir parašykite žodį šalia arba viršuje. Negalima naudoti korektūros priemonių arba užtušuoti.
-
Nepaišykite paraštėse gėlyčių, katukų,