Rektorių konferencija turės nuolatinę darbo grupę etikos klausimams

Lietuvos universitetų rektorių konferencija (LURK) nutarė steigti nuolatinę darbo grupę etikos klausimams, ji sieks kelti mokslo įstaigose akademinės etikos standartus.
Lietuvos universitetų rektorių konferencijos posėdis
Lietuvos universitetų rektorių konferencijos posėdis

Konferencijos prezidentas, Vytauto Didžiojo universiteto rektorius Juozas Augutis BNS sakė, kad darbo grupė daugiausia bus sudaryta iš universitetų etikos komisijų pirmininkų ir universitetų deleguotų teisės ekspertų.

Bus bandoma suvienodinti, harmonizuoti visuose universitetuose veikiančius etikos ir procedūrų kodeksus.

„Be to, kad parengs etikos kodeksą, atsižvelgiant į Europos universitetų asociacijos rekomendacijas, darbo grupė turės sudaryti veiklos planą dėl etikos klausimų, teisingo citavimo, kitų dalykų sklaidos universitetuose, yra pakankamai daug medžiagos, kurią centralizuotai teikia Europos universitetų asociacija. (...) Bus bandoma suvienodinti, harmonizuoti visuose universitetuose veikiančius etikos ir procedūrų kodeksus, kad vienodai visi suprastų, aiškiai matyti, kad šviečiamojo darbo tikrai reikia“, – sakė J.Augutis.

Jis teigė, kad prie vienodų etikos standartų vėliau galėtų būti kviečiamos prisidėti kolegijos, mokslo institutai.

„Tai nebūtų darbo perėmimas iš Akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus tarnybos, kuri yra oficiali, čia yra daugiau savivaldos klausimas ir reikalas“, – aiškino rektorius.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Juozas Augutis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Juozas Augutis

Rugsėjo pabaigoje vykusiame LURK posėdyje universitetų rektoriai sutarė, kad reikia parengti naują dokumentą dėl akademinės etikos reikalavimų.

„Universitetai turi etikos kodeksus, Lietuva turi Akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus tarnybą, to kaip ir užtektų tiek užkardyti, tiek išnagrinėti visus atvejus, bet tokia kaip mūsų asociacija irgi turėtų turėti savo moralės, skaidrumo, sąžiningumo kodeksą dar papildomai, jis demonstruotų galbūt net aukštesnius reikalavimus“, – tuomet BNS sakė J.Augutis.

Klausimas dėl etikos kodekso kilo, kai plagiatu buvo apkaltintas Kauno technologijos universiteto (KTU) rektorius Petras Baršauskas.

Akademinės etikos kontrolierius Vigilijus Sadauskas praėjusią savaitę paskelbė išvadą, kad P.Baršauskas pažeidė akademinės etikos ir intelektinės nuosavybės teisių užtikrinimo principus. Anot kontrolieriaus, P.Baršausko habilitacinis darbas gali būti laikomas plagiatu.

Pats P. Baršauskas etikos kontrolieriaus sprendimą ketina skųsti teismui, o kaltinimus dėl plagiato vadina politiniu susidorojimu. Jis pripažįsta, kad darbe yra techninių klaidų, tačiau neigia plagijavimą.

Kontrolieriui dar atliekant tyrimą, P.Baršauskas po raginimų atsistatydinti KTU tarybai įteikė prašymą jį atleisti ir šią savaitę nustojo eiti pareigas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų