Iš 141 Seimo nario dėl įstatymo pakeitimo balsavo 62 parlamentarai – 58 pritarė, konservatoriai Sergejus Jovaiša, Antanas Matulas ir Ingrida Šimonytė susilaikė, Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė balsavo prieš.
Pagal projektą, nuo kitų metų rugsėjo tėvai arba globėjai galėtų patys spręsti, nuo kelerių metų – 5 ar 6 – vaikas pradės lankyti priešmokyklinę grupę. Atitinkamai pradinį ugdymą vaikas pradėtų lankyti 6 ar 7 metų.
„Tokiu būdu jau nuo 2018 m. rugsėjo mėn. būtų pradėtas ugdymo ankstinimo procesas, tačiau ne privalomai, o suteikiant teisę tėvams patiems nuspręsti dėl jų vaiko leidimo į priešmokyklinę grupę vienais metais anksčiau“, – rašoma projekto aiškinamajame rašte.
Pristatydamas įstatymo projektą E.Jovaiša teigė, kad jis – tik pirmasis žingsnis ankstinant moksleivių ugdymą.
„Pats ankstinimas [...] yra sudėtingas procesas, mes jam ruošiamės. Reikės parengiamųjų metų, nes reikia ir turinį sužiūrėti, ir mokytojus apmokyti, ir vadovėlius parengti, ir infrastruktūrą parengti. Tam reikia nemažai pinigų – paskaičiuota apie 11 mln. [eurų] – todėl tai bus procesas, kuris, geriausiu atveju, vainikuosis 6-mečių pradėjimu eiti į mokyklą 2020 metais“, – Seimo posėdžio metu kalbėjo Seimo narys.
Šiuo metu leidžiant vaikus į priešmokyklinę grupę ir mokyklą anksčiau, tai yra, atitinkamai nuo 5 ir 6 metų, tėvai turi gauti teigiamą specialistų išvadą – vaiko brandos vertinimą. Priėmus siūlomą įstatymo projektą, ekspertų vertinimas nebūtų privalomas – jo reikšmė būtų tik rekomendacinė.
„Švietimo ir mokslo ministerijos duomenimis, yra apie 300 skundų dėl vaiko brandumo mokytis komisijos veiklos [...]“, – pažymėjo E.Jovaiša.
Konservatorė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė reaguodama į šį teiginį parlamentaro pasiteiravo, kas paskatino rengti tokį siūlymą, suabejojo įstatymo projekto tikslais ir problematika.
„Jeigu vaikas nepasiruošęs eiti į mokyklą ir tą nustato ekspertai profesionalai, matyt, reiktų tėvams atsižvelgti į tas nuostatas ir nekankinti vaiko pernelyg ankstyvu leidimu į pirmą klasę“, – poziciją dėstė Seimo narė.
„Psichologinė tarnyba ir toliau tarnauja tėvams, – atsakė E.Jovaiša. – Tėvai gali kreiptis, jeigu jie abejoja [...], jie gali kreiptis ir tarnyba privalės duoti kvalifikuotą pagalbą. Jeigu tėvai (globėjai) drąsūs, labai daug dirba su savo vaikučiais ir yra nusprendę, jog jie gali [lankyti mokyklą], tai jie gali. Ir mokykla gali priimti. Suprantamas dalykas, bus paskubėjusių tėvų, neįvertinusių sugebėjimų, visaip bus [...]. Čia noras ir palengvinti patį procesą, ir noras vengti nuolatinių ginčų tarp tėvų ir tarnybos.“
Ugdymo ankstinimo klausimą Seimas svarstys gruodžio 19 dieną.