„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Siūloma pirminį profesinį mokymą finansuoti tik du kartus, nebaigus mokslų tektų grąžinti pinigus

Prezidentė Dalia Grybauskaitė siūlo pataisas, kurios apribotų galimybę daug kartų valstybės lėšomis mokytis profesinėse mokyklose – pirminis profesinis mokymas nemokamas būtų tik du kartus.
Eugenijus Jovaiša, Dalia Grybauskaitė, Jurgita Petrauskienė, Linas Kukuraitis
Eugenijus Jovaiša, Dalia Grybauskaitė, Jurgita Petrauskienė, Linas Kukuraitis / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Mokslų nebaigus tektų valstybei grąžinti lėšas, kurias ji sumokėjo už profesijos studijas. Šiuo pakeitimu, be kita ko, siekiama, kad į profesinę mokyklą nebūtų stojama tik dėl socialinių garantijų (draudimo, transporto lengvatų ir pan.).

Prezidentės teikiamos pataisos taip pat numato, kad du kartus įgijus profesiją vėliau nemokamas būtų tik tęstinis profesinis mokymas, kuris skirtas persikvalifikuoti ir trunka trumpiau nei pirminis. Tik tęstinis profesinis mokymas būtų nemokamas ir įgijusiems aukštąjį išsilavinimą.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Linas Kukuraitis ir Dalia Grybauskaitė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Linas Kukuraitis ir Dalia Grybauskaitė

Be kita ko, numatoma profesines mokyklas pertvarkyti į viešąsias įstaigas (dabar tai daugiausia biudžetinės įstaigos), į jų valdymą tikimasi labiau įtraukti darbdavius, savivaldos atstovus. Besimokančiųjų profesinėse mokyklose rengimas būtų labiau susietas su praktika realioje darbo vietoje. Profesinę kvalifikaciją mokinys galėtų įgyti vien už kompetencijas, praktiškai įgyjamas pas darbdavį.

Pasak prezidentės atstovų, pataisos rengtos bendradarbiaujant su Seimu, ministerijomis, verslo atstovais. Profesinio mokymo pertvarka turėtų apimti ir mokymo įstaigų tinklo peržiūrą. Šiuo metu Lietuvoje yra 70 valstybinių profesinių mokyklų.

Anot Prezidentūros, Lietuva nuolat sulaukia pastabų iš tarptautinių ekspertų dėl nekokybiško profesinio parengimo, nesugebėjimo susieti šių studijų su valstybės, savivaldybių ir verslo poreikiais. Per metus valstybė profesiniam ugdymui išleidžia 85 mln. eurų, bet profesinių mokyklų rengiamos profesijos neatitinka rinkos poreikių, mokiniai neįgauna pakankamai realių darbo įgūdžių.

„Turime stagnuojančią, nefunkcionalią ir archajišką sistemą, kai, pavyzdžiui, grožio specialistų rengiame daugiau nei pramonės ir socialinės rūpybos darbuotojų“, – žurnalistams trečiadienį sakė prezidentės patarėja Rūta Kačkutė.

Šiuo metu šalies profesinėse mokyklose mokosi 29 proc. mokinių, ES vidurkis siekia 50 procentų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“