Socialdemokratai ragina stabdyti švietimo įstaigų tinklo pertvarką

Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) ragina stabdyti švietimo įstaigų tinklo pertvarką ir atnaujinti ją iš naujo suderinus su savivaldybėmis, įvertinus bei nustačius naujus reikalavimus.
Vaikai mokykloje
Pamoka / 123RF.com nuotr.

Tai rašoma šeštadienį partijos tarybos bendru sutarimu priimtoje rezoliucijoje.

Anot socialdemokratų, būtina atlikti pertvarkos poveikio vertinimą, suderinti pertvarką su savivaldybėmis, turi būti nustatyti mokyklų ir klasių dydžių reikalavimai valstybinėms ir nevalstybinėms mokyklos, taip pat raginama „perkrauti“ mokinių pavėžėjimo sistemą.

„Būtina siekti, kad vaikas būtų atvežamas ne anksčiau nei likus 30 minučių iki pamokų pradžios“, – rašoma rezoliucijoje.

Taip pat vykdant pertvarką būtina užtikrinti neformaliojo ugdymo užsiėmimus, steigti dienos centrus, spręsti mokyklų perpildymo problemas nustatant maksimalią pradinių klasių dydžio ribą iki 20, vyresnių – iki 24.

Be kita ko, siūloma riboti mokyklų vykdomas atrankas, taip pat nustatyti „Tūkstantmečio mokyklų“ programos aiškų strateginį tikslą, kad didžioji dalis lėšų būtų skiriamos „tam tikros kritinės infrastruktūros stokojančias švietimo įstaigas, taip pat kurių moksleivių rezultatai yra prastesni“.

LSDP tvirtina, kad pertvarka prieštarauja pernai priimtam partijų susitarimui dėl švietimo ir suvaržo vietos savivaldos savarankiškumą, sudaro sąlygas vaikų diskriminacijai ir prieštarauja Konstitucijai

„Valstybinėms mokykloms numatomos kur kas griežtesnės klasių komplektavimo sąlygos nei nevalstybinėms mokykloms. Valstybei finansuojant tiek valstybines, tiek nevalstybines mokyklas, jos turi būti reguliuojamos vienodai, taip pat užkirstas bet koks pagrindas vaikų diskriminacijai, įskaitant dėl jų tėvų socialinės ir turtinės padėties“, – rašoma dokumente.

„Tik su šia išlyga pasirašėme aukščiau minėtąjį parlamentinių partijų susitarimą. Mums apmaudu, kad vyriausybė, pamindama gerą valią, kuria parašytas šis susitarimas, toliau skatina švietimo privatizaciją“, – priduriama jame.

Socialdemokratų teigimu, Vyriausybė sprendimus dėl pertvarkos priėmė neišklausiusi partnerių ir neatlikusi poveikio vertinimo, taip pat pertvarka neatitinka lygių galimybių principo.

Be kita ko, pertvarka „menkai sprendžia“ perpildytų mokyklų ir klasių problemas, diskriminuoja mažesnes mokyklas.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos inicijuota „Tūkstantmečio mokylų“ programa numato iki 2026-ųjų vidurio skirti paramą 150-čiai savivaldybių pasirinktų ir nustatytus kriterijus atitinkančių mokyklų, kuria būtų siekiama gerinti mokymo aplinką, pikti įrangą, priemones, sukurti naują ar atnaujinti infrastruktūrą, ugdyti mokyklų vadovų, pedagogų kompetencijas.

Kartu savivaldybėms bus keliami reikalavimai mažinti jungtinių klasių komplektų, didinti moksleivių skaičių klasėse, gerinti moksleivių pagrindinio ugdymo pasiekimus, turės daugėti švietimo pagalbą gaunančių ar būreliuose dalyvaujančių moksleivių.

Ministerija pabrėžia, kad sukurta infrastruktūra ir kitomis galimybėmis galės naudotis visos aplinkinės mokyklos.

Savivaldybės, kuriose mokosi 10-15 tūkst. moksleivių, pasak ministerijos, galės pretenduoti į 5,5 mln. eurų krepšelį.

Savivaldybėms duota laiko iki kovo pabaigos apsispręsti, kurios mokyklos taps projekto dalyvėmis, bendras jo biudžetas siekia 210 mln. eurų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai