07 10 /12:10

Ministerija apsisprendė dėl kitų metų valstybinių brandos egzaminų: kas keisis?

Nuo kitų mokslo metų brandos egzaminai bus sudaryti iš dviejų dalių, kurių pirmąją bus galima išsilaikyti III gimnazijos klasėje, antrąją – IV gimnazijos klasėje. Abi dalys bus laikomos egzaminų centruose ne ugdymo proceso, o atskiros sesijos metu. Šių metų ir 2024-2025 m. m. vienuoliktokai galės pirmąją dalį perlaikyti, jei rezultatas netenkins, pranešė Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.

Tokius sprendimus patvirtino Švietimo, mokslo ir sporto ministerija po bendro darbo su konsultacine grupe ir daugiau kaip mėnesį trukusio derinimo.

„Kartu su švietimo bendruomene ieškojome pačių geriausių sprendimų. Po ilgai trukusio derinimo su mokytojų asociacijomis išgryninome mokykloms ir mokiniams palankiausią egzaminų organizavimo modelį.

Labai svarbu pabrėžti, kas mes ir toliau išlaikome pasiektų susitarimų kryptį, ir toliau juos įgyvendinsime tardamiesi su bendruomenėmis“, – sako švietimo, mokslo ir sporto ministrė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Skirmanto Lisausko / BNS nuotr./Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė
Skirmanto Lisausko / BNS nuotr./Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė

Vyks birželį egzaminų centruose

Kaip jau buvo skelbta anksčiau, tarpiniai patikrinimai ir valstybinis brandos egzaminas yra atitinkamai pervadinami į valstybinio brandos egzamino I dalį ir valstybinio brandos egzamino II dalį.

Valstybinio brandos egzamino I dalis organizuojama III gimnazijos klasės pabaigoje – birželio mėnesį. Šiemet patikrinimai vyko ugdymo proceso metu, ir tai sukėlė daug nepatogumų mokyklų bendruomenėms ir vienuoliktokams, nes tą pačią dieną ir dienomis prieš patikrinimus jie turėjo dalyvauti pamokose.

Be kita ko, vienuoliktokai paskutines dvi ugdymo savaites nebebus mokomi naujų temų, šis laikas bus skirtas išmoktų dalykų kartojimui.

„Tikimės, kad taip bus lengviau ir mokyklų bendruomenėms organizuoti procesą (...) ir moksleiviams bus mažiau streso“, – sakė ministrė.

Lietuvių kalbos egzamino I dalis – per žiemos atostogas

Lietuvių kalbos ir literatūros VBE I dalis (kalbėjimo) bus organizuojama per žiemos atostogas vasario mėn. – toks sprendimas rastas po pasitarimų su lietuvių kalbos ir literatūros mokytojų asociacijomis. „Iš pradžių derindami konsultacinėje grupėje buvome numatę, kad kalbėjimo dalis vyktų birželio pirmąją savaitę.

Tačiau po šio siūlymo gavome iš lituanistų bendruomenės prašymą persvarstyti šį sprendimą ir perkelti šios egzamino dalies vykdymą į mokinių atostogų laikotarpį. Pagrindiniai argumentai priimti šį sprendimą buvo poreikis tolygiau išdėstyti mokytojams pasiekimų patikrinimų vertinimo krūvį, turėti daugiau laiko kryptingai ruoštis VBE II daliai – rašinio rašymui“, – sakė švietimo, mokslo ir sporto viceministras Ignas Gaižiūnas.

Skirmanto Lisausko / BNS nuotr./Ignas Gaižiūnas
Skirmanto Lisausko / BNS nuotr./Ignas Gaižiūnas

Valstybinių brandos egzaminų I dalies laikymas, išskyrus lietuvių kalbos ir literatūros, bus organizuojamas egzaminų centruose – kaip dabar organizuojami valstybiniai brandos egzaminai. Tai leis užtikrinti akademinį sąžiningumą.

Mokiniams nereikės tą pačią dieną ar dieną prieš laikyti VBE I dalį ir eiti į pamokas, ruošti namų darbų. Kadangi birželio mėnesį dar nepasibaigęs ugdymo procesas, paskutinės dvi savaitės III gimnazijos klasių ugdymo procese bus skiriamos žinioms ir gebėjimams kartoti, įtvirtinti ir patikrinti.

Daugumos dalykų VBE dalių struktūra vienoda: I dalis sudaro 40 proc. galutinio įvertinimo, II dalis – 60 proc. Tik lietuvių kalbos ir literatūros VBE I dalis sudarys 30 proc., antra – 70 proc. galutinio įvertinimo. Lietuvių kalbos ir literatūros VBE bus iš dviejų dalių, t. y. atsisakyta anksčiau numatyto antrojo tarpinio patikrinimo. Toks sprendimas priimtas atsižvelgus į lituanistams atstovaujančių asociacijų pasiūlymus.

Matematikos egzaminas – irgi dviejų dalių

Iki šiol buvo numatytos trys matematikos valstybinio brandos egzamino dalys. Po diskusijų su matematikos mokytojais, įsiklausius į jų argumentus, prieita prie sutarimo rengti tik dviejų dalių egzaminą – kaip ir kitų dalykų.

„Po ilgų diskusijų buvo priimtas sprendimas, kad matematikos egzaminas bus sudarytas iš dviejų dalių, kaip ir kiti egzaminai. 40 proc. sudarys pirmoji dalis, o 60 proc. – antroji“, – žurnalistams antradienį sakė švietimo viceministras I.Gaižiūnas.

Pirmoji matematikos brandos egzamino dalis, kaip ir kitų dalykų, vyks vienuoliktoje klasėje birželio mėnesį.

Šių metų vienuoliktokai galės perlaikyti laikytus tarpinius

Kokių dalykų egzaminus laikyti, spręs pats mokinys III gimnazijos klasėje ir IV gimnazijos klasėje. Sprendimą reikės priimti iki lapkričio 25 d.

Kaip buvo numatyta anksčiau, dabartiniai III gimnazijos klasės mokiniai kitais mokslo metais turės galimybę perlaikyti VBE I dalį – šiemet laikytąjį tarpinį patikrinimą – 2025 m. birželio pabaigoje per pakartotinę VBE sesiją. Ši sesija bus organizuojama ir 2025 m. negalėjusiems laikyti VBE I dalies per pagrindinę sesiją dėl pateisinamų priežasčių ir mokiniams, kurie norės perlaikyti 2025 m. laikytas VBE I dalis.

IV gimnazijos klasės mokiniai turės iki lapkričio 25 d. nuspręsti, kokių dalykų VBE I dalį nori perlaikyti. III gimnazijos klasės mokiniai apsisprendimą perlaikyti laikytą VBE I dalį turės priimti per 3 dienas nuo VBE dalies laikymo pateikdami prašymą mokyklos vadovui.

Išlieka iki šiol galiojasi nuostata, kad lietuvių kalba ir literatūros vykęs tarpinis patikrinimas (kalbėjimo dalis) ir lietuvių kalbos ir literatūros VBE I dalis nėra perlaikoma.

Skirmanto Lisausko / BNS nuotr./Aidas Aldauskas
Skirmanto Lisausko / BNS nuotr./Aidas Aldauskas

Stiprinama brandos egzaminų užduočių rengimo kokybė

Stiprinama valstybių brandos egzaminų užduočių rengimo kokybė. Užduotys bus rengiamos dvejus metus: pirmus metus paruošiamas ir atrinktose mokyklose išbandomas jų projektas, antrais metais – parengiamas ir pateikiamas galutinis variantas.

„Parengtos užduotys bus išbandomos įvairių profilių mokyklose. Užduočių kūrimo procese galės dalyvauti mokytojai, mokantys III-IV gimnazijų klasių mokinius. Tai leis išplėsti galimų užduočių autorių ratą, bus sumažintas vienos grupės ar vieno eksperto efektas“, – sako Aidas Aldakauskas, laikinai einantis Nacionalinės švietimo agentūros direktoriaus pareigas. Anot jo, šis pokytis bus įgyvendinamas nuo 2026 metų.

Užduočių rengėjai tinkamas užduotis įtrauks į egzaminą, o kitos bus paskelbiamos viešame užduočių banke ir prieinamos visiems mokytojams.

Mokytojai, dalyvaujantys šioje veikloje, turės galimybę dalyvauti specializuotose NŠA mokymuose egzaminų rengėjams, taip pat šią patirtį įskaityti keliant kvalifikacinę kategoriją.

Taip pat į užduočių rengimą bus daugiau įtraukiami mokytojai, jie galės teikti uždavinius ir klausimus egzaminams. Užduočių rengėjai tinkamas užduotis įtrauks į egzaminą, o kitos bus paskelbiamos viešame užduočių banke ir prieinamos visiems mokytojams. Mokytojai, dalyvaujantys šioje veikloje, turės galimybę dalyvauti specializuotose NŠA mokymuose egzaminų rengėjams, taip pat šią patirtį įskaityti keliant kvalifikacinę kategoriją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis