Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Studijos JAV – kodėl verta ir kiek kainuoja?

„Stojant į aukštąsias mokyklas JAV į bakalauro laipsnio programas yra visiškai normalu nežinoti, kuo nori būti ateityje. Normalu yra net keletą kartų keisti savo specialybės pasirinkimą. Tokios laisvės nesuteikia nė vienas Europos universitetas“, – teigia Studijų užsienyje informacijos centro (SUIC) vadovė Žaneta Savickienė.

Viso gyvenimo investicija

Tačiau kiek vis dėlto reikia turėti pinigų vykstant studijuoti į JAV? Ar visus pinigus reikia turėti iš anksto, ar galima už mokslą mokėti dalimis? O gal yra galimybė pasiimti paskolą arba studijų metu susirasti darbą ir mokslo kaštus padengti savo paties uždarbiu?

Atsakydama į visus šiuos klausimus Studijų centro vadovė pabrėžia, jog stebuklų nebūna – „plikas“, „basas“ važiuoti negali. Nors už studijas yra mokama dalimis, tačiau dar iki išvykimo universitetai reikalauja pateikti suplanuotą studento šeimos metų biudžetą. Tai nebūtinai turi būti „solidi“ suma banke, tačiau bent jau patikima, teigiamus finansinius šeimos rodiklius pagrindžianti ataskaita.

„Jeigu šeima yra sunkiai besiverčianti ir ji negali skirti į metus apie 15 tūkst Eur, sunku iš viso galvoti apie užsienį, nes tai jau tampa ne studijomis, o žaidimu ties išgyvenimo riba“, – teigia Ž.Savickienė. Paskolų sistema, šiuo atveju, galėtų pagelbėti tik tiems, kurių giminės ar pažįstami, gyvenantys JAV, sutiktų (bei galėtų) už juos laiduoti finansiškai.

Į darbą, kaip į pagrindinį finansinį šaltinį (studijų metu) Studijų centro vadovė pataria didelių vilčių nedėti: „JAV yra ribotas leistinas studento darbo valandų skaičius, t. y. jis gali dirbti 20 val per savaitę ir nedaugiau. Taigi, uždarbis priklauso nuo valandos įkainio, kuris, pavyzdžiui, dirbant greitojo maisto restorane ar bibliotekoje tikrai gali būti labai nedidelis.“

Jeigu yra planuojamas vaiko aukštasis išsilavinimas (nesvarbu, ar Lietuvoje, ar užsienyje), šeima turi pradėti kaupti tam pinigus iš anksto.

Siekiant nepakliūti į finansinę „katastrofą“, šeimoms patariama santaupas vaikų mokslams pradėti kaupti iš anksto. „Jeigu yra planuojamas vaiko aukštasis išsilavinimas (nesvarbu, ar Lietuvoje, ar užsienyje), šeima turi pradėti kaupti tam pinigus iš anksto. Tai yra pati svarbiausia investicija, kuri „atsiperka“ jei ne pinigais, tai žmogaus saviverte, savirealizacija ir t.t.“, – įsitikinusi Ž.Savickienė.

Irmanto Gelūno nuotr./Paroda „Studijos“
Irmanto Gelūno nuotr./Paroda „Studijos“

Kur ir iki kada paruošti dokumentus?

Studijų centro teigimu, stojimu į universitetus dokumentai turi būti parengti jau 12-os klasės rudenį. Didelė svarba, šiuo atveju, yra teikiama anglų kalbos testams (TOEFL arba IELTS), kuriuos, kaip pastebi Ž.Savickienė, dalis stojančių laiko per vėlai.

„Mokiniai kažkodėl yra linkę atidėlioti egzaminą, ir nors jie jį formaliai „laiko“ dar iki dokumentų pridavimo pabaigos, tačiau rezultatai neretai atkeliauja jau po paraiškos teikimo termino. Tai apsunkina, o kartais ir nulemia stojimo sėkmę, ypač tuo atveju, kai egzaminą reikia perlaikyti“, – įspėja Studijų centro vadovė.

Apie studijas JAV informaciją teikiantis akademinis konsultantas būtinai privalo būti Amerikos ambasados akredituotas asmuo.

Žinoma, norint laikyti egzaminą, būtina iš anksto numatyti laiką pasiruošimui. Jeigu mokinys ir jo šeima apsisprendžia studijas rinktis užsienyje, pradėti ruoštis reiktų kuo anksčiau, o geriausia – iki 11-tos klasės pabaigos. Priklausomai nuo mokinio mokymosi savybių, galima lankyti specializuotus kalbų kursus arba mokytis savarankiškai, naudojant nemokamas interneto platformas MOOCs.

Ž.Savickienė taip pat įspėja, jog svarbu pasirinkti akredituotą įstaigą, galinčią kvalifikuotai konsultuoti studijų JAV klausimais bei padėti suruošti reikiamus dokumentus: „Apie studijas JAV informaciją teikiantis akademinis konsultantas būtinai privalo būti Amerikos ambasados akredituotas asmuo, turintis tarptautinį ženklą „EducationUSA“, kuris patvirtina, jog konsultantas yra praėjęs kasmetinius mokymus ir yra kompetentingas šioje srityje.“

„EducationUSA“ logotipas
„EducationUSA“ logotipas

Į visus likusius dominančius klausimus Studijų užsienyje informacijos centro atstovai atsakys š. m. vasario 4 – 6 dienomis LITEXPO parodų rūmuose vykstančioje tarptautinėje mokymosi, žinių ir karjeros planavimo parodoje „STUDIJOS 2016“ stendo numeris 3.14. Parodos programą galite rasti čia. Daugiau apie Studijų centro veiklą galite sužinot čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas