Vienam iš jų norint sutaupyti svajonei prireikė kario uniformos, o kitai – sandorio, paženklinto net krauju.
Po didmiesčio linksmybių – atgal į kaimą
Eglė pasakoja apie naujo gyvenimo etapo pradžią: „Kol dar gyvenau gimtajame mieste, nuolat galvojau, kaip greičiau pabėgti iš to kaimo. Pagaliau įstojau į Veterinarijos akademiją Kaune ir pradėjau mėgautis didmiesčio gyvenimu. Tėvai iš manęs juokėsi ir sakė, kad pati savo noru sugrįšiu.“
Žinoma, vien tik šių finansų nebūtų užtekę, tad reikėjo atsisakyti naujų rūbų ir skanių patiekalų restoranuose. Taip pradėjau skaičiuoti kiekvieną centą, – kalba mergina.
„Na, tik pamanykit – būtent taip ir atsitiko. Labai užsinorėjau pasinaudoti studentams suteikiama galimybe per vasarą išvykti dirbti ir pakeliauti į JAV. O tam, pasirodo, reikėjo nemažos sumos pinigų. Deja, žinojau, kad jos iš tėvų taip lengvai negausiu, tad teko nuleidus galvą jiems pasiūlyti sandorį. Kadangi tėvai yra veterinarai, nusprendžiau savaitgaliais ir visų atostogų metu padėti jų klinikoje ir taip užsidirbti pinigų kelionei. Žinoma, vien tik šių finansų nebūtų užtekę, tad reikėjo atsisakyti naujų rūbų ir skanių patiekalų restoranuose. Taip pradėjau skaičiuoti kiekvieną centą“, – kalba mergina.
Vietoje Naujųjų vakarėlio – skubi operacija
Ji pasakoja, ką teko patirti, siekiant svajonės: „Ne gana to, kad visus laisvadienius praleidau gimtajame mieste, teko atsisakyti ir Naujųjų metų vakarėlio. Tą vakarą, kai jau norėjau išbėgti pro duris, suskambo mamos telefonas ir dar nepasibaigus pokalbiui supratau, kad reikės dalyvauti skubioje Cezario pjūvio operacijoje. Jai pasibaigus mano suknelę „puošė“ raudoni taškeliai, o makiažas nubėgo kartu su prakaitu nuo įtampos.“
Antrakursė Eglė šį etapą prisimena kaip vieną sunkesnių, tačiau priimtu sprendimu dirbti pas tėvus didžiuojasi. „Šis taupymo laikotarpis man nebuvo lengvas. Kartais net pasvarstydavau apie galimybę viską mesti ir gyventi įprastai – su studentiškomis linksmybėmis. Tačiau vos dieną praleidusi Amerikoje supratau, kad pasielgiau teisingai. Nei Naujųjų metų vakarėlis, nei puošniausi rūbai nėra verti Didžiojo kanjono platybių, San Francisko tilto puikybės ar prabangių Čikagos dangoraižių reginio.“
Braškių skynimas nepadėjo tapti nepriklausomu nuo tėvų
Kitas studentas Andrius pasakoja istoriją apie pirmuosius užmojus tapti finansiškai nepriklausomu: „Po mokyklos įstojau į Automobilių techninio eksploatavimo specialybę kolegijoje. Būdamas antrame kurse supratau, kad nebenoriu gyventi iš tėvų kišenės, taip pat pradėjau galvoti apie nuosavą būstą. Kaip tik tada, kai mano galvoje sukosi mintys apie finansus, draugas pasiūlė vasarą kartu vykti į Norvegiją skinti braškių. Žinoma aš sutikau, o pinigų kelionei pasiskolinau iš tėvų.“
Jaunuolis prisimena gyvenimo pradžią Norvegijoje: „Lietuvoje buvau įpratęs gyventi aktyviai ir pernelyg savęs nevaržyti. Atvykęs į svečią šalį linksminausi klubuose, parduotuvėse pirkau tai, ką norėjau. Taip net nesulaukęs pirmos algos iššvaisčiau pasiskolintus pinigus. Po šio įvykio supratau, kad visgi norint sutaupyti, reikėtų tokio gyvenimo būdo atsisakyti.“
Sutaupyti padėjo kariuomenės disciplina
Užsidirbęs norimą sumą pinigų Andrius iškeliavo namo, tačiau nesėkmės nesibaigė. „Norėjau kuo greičiau pasiekti Lietuvą, susitikti su draugais ir tėvais. Skubėdamas smarkiai viršijau greitį ir už tai gavau didelę baudą, kurią sumokėjus vos liko pinigų atiduoti skolą tėvams.“
Studentas pastebi, kad po šios patirties tapo atsakingesnis. „Grįžęs suvokiau, kad atėjo laikas dideliems pokyčiams. Tai pastūmėjo mane sustabdyti studijas ir tapti Lietuvos kariuomenės savanoriu. Dabar, nors ir negaudamas didelių pajamų, aš jau turiu dalį pradiniam būsto įnašui reikiamos sumos. Prie to prisidėjo kariuomenėje išugdyta disciplina, perskaityti įvairūs straipsniai apie taupymą bei programėlė „Studento biudžetas“. Jos pagalba seku savo išlaidas ir matau, kokią pinigų sumą jau pavyko sutaupyti.“
Finansų specialistės patarimai studentams
Kontroliuoti savo finansus ir sutaupyti gali padėti ir papildomi įrankiai, pavyzdžiui, mobiliosios programėlės. Manau tai puiki išeitis būtent jaunimui, – sako L.Ligutė.
Su finansiniais sprendimais kiekvieną dieną susidurianti kompanijos „Provident Finansai“ korporatyvinių reikalų vadovė Laura Ligutė pastebėjo, kad studentams nėra lengva valdyti asmeninius finansus: „Šios ir panašios istorijos rodo, kad jaunimui taupymas ir asmeninių finansų valdymas – iššūkis. Tai natūralu, kadangi studentai, ypatingai išvykstantis studijuoti į didesnius miestus, susiduria su padidėjusiomis ir naujomis išlaidomis, nepastoviomis pajamomis, taip pat dar neturi reikiamų įgūdžių tinkamai valdyti savo biudžetą.“
L.Ligutė pateikia studentams keletą patarimų, kurie padės lengviau sutaupyti: „Svarbiausia – išmokti planuoti savo finansus. Tai reikėtų daryti stebint išlaidas, grupuojant ir analizuojant jas pagal tam tikras kategorijas bei sudarant ne tik einamojo mėnesio, bet ir pusmečio ar net visų metų biudžetą. Kontroliuoti savo finansus ir sutaupyti gali padėti ir papildomi įrankiai, pavyzdžiui, mobiliosios programėlės. Manau tai puiki išeitis būtent jaunimui.“