Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Svajonės pildosi: būti IT specialistu gali ir pabaigęs politikos mokslus

Aukštojo mokslo diplomas ne visada garantuoja karjerą, mėgstamą ir vidinį pasitenkinimą keliantį darbą. Turbūt ne vienam kyla noras keisti ir viską pradėti iš naujo, tačiau dažnai tam sukliudo abejonės ar baimė daryti tai, ko nemoki. Vis dėlto geriausias sprendimas yra atidėti visus klausimus į šalį ir veikti.
Kaunietis Mantas Puskunigis
Kaunietis Mantas Puskunigis / Asmeninio archyvo nuotr.

Kaunietis Mantas Puskunigis yra baigęs Vytauto Didžiojo universitetą ir turi politikos mokslų bakalauro laipsnį. Visgi svajonės jo neapleido – Mantas norėjo būti vystytoju (angl. developer). Kai labai ko nors nori, gyvenimas tau tai ir pasiūlo. Taip nutiko ir Mantui – jis neseniai grįžo iš inovatyvios programos, kurioje kartu su 10 britų stažavosi ir gilino informacinių technologijų (IT) žinias Lydse, Jungtinėje Karalystėje.

Diplomas nėra svarbiausia

Absolventų (angl. „Graduate“) programa, įgyvendinama britų kapitalo įmonės „Callcredit Information Group“, unikali tuo, kad IT specialistu galima tapti ir anksčiau nieko bendra su tuo neturėjus. Programos tikslas – sudaryti sąlygas būsimiems talentams įgyti patirties, tobulinti žinias, ugdyti būsimus darbuotojus, kurie sėkmingai ir greitai įsilietų į kolektyvą. Programa griauna mitus, kad IT srityje gali dirbti tik IT išsilavinimą turintys specialistai ir kad čia nėra vietos kitų specialybių asmenims. Netiesa – svarbu yra norėti mokytis ir siekti savo tikslo.

Nors programa daugiausiai orientuota į talentų iš išorės pritraukimą, laimė joje dalyvauti nusišypsojo ir Mantui, kuris jau dirbo minėtos įmonės Kauno padalinyje. Mantas, iš savo kolegos gavęs programos skelbimo nuotrauką, iš karto nusprendė joje dalyvauti. „Kadangi jau seniai norėjau tapti vystytoju, ilgai negalvojau ir užpildžiau aplikaciją“, – teigia Mantas.

Svarbu visada bandyti

Pastangos nenuėjo veltui – Mantas įveikė visus tris (anketa, pokalbis telefonu ir gyvas interviu) atrankos etapus. „Paskutinis etapas buvo pats sudėtingiausias. Interviu metu buvo tikrinamos tiek dalyvių asmeninės savybės, tiek techninė patirtis ar problemų sprendimo įgūdžiai. Taip pat reikėjo atlikti loginę užduotį, o atranką vainikavo finalinė užduotis komandoje. Atrankos lygis buvo tikrai aukštas, o jos metu buvo siekiama kuo geriau pažinti kandidatus“, – pastebi Mantas.

Kartu su Mantu programoje dalyvavo 10 britų. Tik keletas jų buvo dirbę IT srityje anksčiau. Didžioji dalis programos dalyvių neturėjo nieko bendra su IT: buvo baigę matematikos, fizikos, grafinio dizaino mokslus. Jie visi kartu tris mėnesius dalyvavo specialiai jiems paruoštuose techniniuose ir profesiniuose mokymuose (programinės įrangos inžinerijos srityje), o juos pasibaigę toliau tobulina savo įgūdžius tęsdami karjerą įmonėje.

Stebino IT specialistų kūrybiškumas

Mantas programos metu sakosi pakėlęs savo kvalifikaciją visose srityse. Negana to, įgyti programavimo pagrindai ir susipažinimas su kitomis technologijomis, jo nuomone, itin prisidės prie jo, kaip profesionalaus specialisto augimo. „Programą rekomenduočiau visiems savo kolegoms ar norintiems dirbti informacinių technologijų srityje. Jos metu susipažinsite su puikiais savo srities žinovais ir galėsite iš jų mokytis“, – teigia Mantas.

Per ekspertų paskaitas kartais jausdavausi kaip per komedijos šou, – priduria M.Puskunigis.

Bene labiausiai Mantą sužavėjo profesionalų sugebėjimas sudominti ir kitaip pateikti informaciją techniškomis ir iš šalies „sausomis“ laikomomis temomis. „Niekada nemaniau, kad galima taip įdomiai papasakoti apie binarinį kodą – nuliukus ir vienetukus. Per ekspertų paskaitas kartais jausdavausi kaip per komedijos šou“, – priduria M.Puskunigis.

Ne tik techninių įgūdžių tobulinimas

Programos metu daugiausia dėmesio skiriama techninių ir profesinių įgūdžių tobulinimui. Tris mėnesius trukusiuose mokymuose dalyviai gilinosi net į 17 skirtingų disciplinų: nuo programavimo kalbų pagrindų, testavimo teorijos iki projektų valdymo tobulinimo įgūdžių. Tačiau techninių kompetencijų tobulinimą puikiai papildė ir psichologiniai ar vidinės įmonių kultūros elementai. „Man ypač patiko mokymai apie asmenybių tipus ir tai, kaip komandoje suderinti intravertų ir ekstravertų poreikius bei lūkesčius, atskleisti vieni kitų geriausias savybes“, – pažymi M.Puskunigis. Jis tikisi tai pritaikyti ir praktikoje savo kasdieniame darbe.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos