Organizuotas Kazickų šeimos fondo iniciatyva, renginys tapo platforma ne tik konstruktyvioms diskusijoms, bet ir tarpsektorinių partnerysčių paieškai.
Ieškant bendros vizijos
Renginį pradėjusi švietimo, mokslo ir sporto ministrė Raminta Popovienė pabrėžė, kad vaikų emocinė gerovė turi tapti vienu iš esminių švietimo prioritetų.
„Emocinę gerovę galime vadinti vienu iš svarbiųjų visuomenės klestėjimo ramsčių, tad labai vertinu Kazickų šeimos fondo iniciatyvą sutelkti skirtingų sektorių atstovus diskusijai. Viena mokykla negali užtikrinti vaikų socialinės ir emocinės gerovės – tai reikalauja visų dalyvaujančiųjų, nuo šeimos iki bendruomenės, įsitraukimo. Švietimo įstaiga yra ta vieta, kur susitinka visi, siekiantys vaiko gerovės, todėl ypač svarbu stiprinti socialinį ir emocinį ugdymą ne tik mokyklose, bet ir namuose bei visoje bendruomenėje“, – sakė ministrė.
Kazickų šeimos fondo direktorė Lietuvoje Domantė Howes akcentavo dialogo ir ryšių svarbą:
„Tokie susitikimai yra ne apie pavienes iniciatyvas – jie apie platesnį paveikslą, apie tai, kaip galime stiprinti visos Lietuvos socio-emocinį klimatą. Todėl visus drąsiai kviečiu – burkimės, kalbėkimės, bendradarbiaukime. Tai, ką darome kartu, visada turės gilesnę prasmę.“
Diskusijos – apie atsakomybę, bendradarbiavimą ir inovacijas
Panelinėje diskusijoje „Emocinė gerovė – kieno atsakomybė?“ dalyvavo ŠMSM viceministras Jonas Petkevičius, mokytoja ir programos „Mokytojų palaikymo ratai“ vadovė Eglė Stankūnaitė, „Vaikų linijos“ vadovas Robertas Povilaitis bei „EIKA“ grupės atstovė Jorūnė Juodžbalytė. Diskusiją moderavo Kazickų šeimos fondo direktorė Domantė Howes.
„Džiaugiuosi turėjusi galimybę dalyvauti šiame renginyje ir kalbėti apie itin svarbią temą – mokinių emocinę gerovę. Emocinis raštingumas ir atsparumas šiandien tampa vienais svarbiausių prioritetų. Tokie susitikimai padeda ne tik geriau išgirsti vieniems kitus, bet ir stiprina bendradarbiavimą, kuris būtinas norint kurti realų, teigiamą pokytį“, – sakė Eglė Stankūnaitė.
Diskusijos metu išryškėjo aiškus poreikis stiprinti tarpsektorinį bendradarbiavimą, pritaikyti geriausias pasaulines praktikas Lietuvoje bei užtikrinti ilgalaikį finansavimą sėkmingų iniciatyvų vykdymui.
Gerųjų praktikų pristatymas: nuo ankstyvojo ugdymo iki bendruomenių standartų
Renginyje buvo pristatytos dvi reikšmingos Kazickų šeimos fondo remiamos iniciatyvos, kurios siekia ilgalaikio poveikio vaikų emocinei gerovei – pasaulinė SEU programa „Think Equal“ bei Lietuvoje gimusi „Smartuoliai“ iniciatyva.
Kaip dalinosi „Think Equal“ vyr. patarėja Lina Benetė, programa yra įgyvendinama daugiau nei 34 šalyse, orientuota į 3–6 metų amžiaus vaikus – laikotarpį, kai formuojasi svarbiausi neurologiniai procesai. Ši programa jau pradėta taikyti ir Lietuvos darželiuose – tai pirmieji žingsniai link sisteminio požiūrio į ankstyvąją emocinę vaiko raidą.
„Kazickų šeimos fondo renginys padėjo kurti atvirą dialogą, kaip sustiprinti socialinį emocinį ugdymą Lietuvoje. Partneriai siūlė naudingas idėjas, kaip integruoti pamatinę SEU programą „Think Equal“ į švietimo sistemą. Tyrimai rodo, kad kokybiškas emocinis ugdymas teigiamai veikia ne tik vaikų pasiekimus, bet ir visuomenės raidos kryptį“, – kalbėjo L.Benetė.
EIKA grupės atstovė Jorūnė Juodžbalytė renginio metu pasidalijo „Smartuolių“ iniciatyvos ištakomis ir raida:
„Prieš keletą metų uždavėme sau paprastą, bet svarbų klausimą – ką galime nuveikti kaip verslas, kad mūsų parama kurtų ne vienkartinį efektą, o ilgalaikį pokytį. Tuomet pradėjome kalbėtis su organizacijomis, kurios dirba su vaikais ir jaunimu. Tie pokalbiai labai aiškiai atvėrė realybę – šiandien Lietuvoje daug vaikų jaučiasi vieniši, nesaugūs, nepriimti. Jie susiduria su patyčiomis, emociniais sunkumais, neretai – ir su visišku nesupratimu, kur kreiptis pagalbos.“
„Smartuolių“ iniciatyva prasidėjo kaip socialinis hakatonas, o šiandien vienija verslus ir nevyriausybines organizacijas. Šio bendradarbiavimo rezultatas – Vaikui saugios aplinkos standartas, sukurtas taip, kad būtų pritaikomas bet kurioje įstaigoje: darželyje, mokykloje ar dienos centre.
„Baigėme pirmąjį etapą – standartai parengti. Dabar žengiame į antrąjį – jų testavimą ir įgyvendinimą. Tai mūsų bendras darbas ir bendras atsakomybės laukas“, – akcentavo J.Juodžbalytė.
Abi programos – tiek „Think Equal“, tiek „Smartuoliai“ – rodo, kad emocinė gerovė gali būti kuriama ne pavienėmis iniciatyvomis, o bendradarbiaujant, dalijantis žiniomis ir siekiant ilgalaikių rezultatų.
Po diskusijos ir iniciatyvų pristatymo, dalyviai aktyviai mezgė naujas partnerystes neformaliame priėmime.
Rezultatai ir tolimesni žingsniai
Diskusijos ir gerųjų praktikų pasidalijimas atvėrė kelią tarpsektorinėms partnerystėms. Renginyje gimė keli konkretūs susitarimai dėl tolesnių veiksmų: planuojami susitikimai tarp viešojo, NVO ir verslo atstovų, siekiant įgyvendinti SEU iniciatyvas. Dalyviai sutarė dėl būtinybės kurti bendras platformas, pritaikyti geriausias pasaulines praktikas, dalintis ištekliais, kad emocinė gerovė taptų ne išimtimi, o švietimo sistemos norma.
Šis susitikimas tapo ne tik proga dalintis patirtimis, bet ir atvirai įvardyti iššūkius. Viena didžiausių problemų Lietuvoje – vis dar fragmentiškas požiūris į socialinį ir emocinį ugdymą, tęstinumo stoka ilgalaikėms iniciatyvoms vykdyti bei nevienoda šių temų integracija skirtingose ugdymo įstaigose.
Renginio metu tapo aišku, kad švietimas ir emocinė gerovė – tai ne vieno sektoriaus atsakomybė. Tai – bendras siekis, kuriam reikia atviro dialogo, bendrų sprendimų ir ilgalaikio įsipareigojimo. Kazickų šeimos fondas tikisi, kad po renginio pradėtos iniciatyvos virs konkrečiais žingsniais – nuo politikos sprendimų iki praktinių programų švietimo sistemoje.
Kazickų šeimos fondas – filantropinė organizacija Lietuvoje, jau daugiau nei du dešimtmečius kurianti ilgalaikį poveikį švietimo, jaunimo ugdymo, socialinės įtraukties, technologijų ir medicinos srityse. Fondas buvo įkurtas 1998 m., dr. J.P.Kazickui sėkmingai pardavus jo paties įkurtą pirmąją mobiliojo ryšio bendrovę Lietuvoje „Omnitel“. Šiandien tai yra didžiausia privati filantropinė įstaiga Lietuvoje.
Daugiau: www.kazickasfamilyfoundation.lt