Ministras antradienį Seime atsakinėjo į parlamentarų klausimus. Jis pabrėžė, kad siekis įvesti nemokamas bakalauro studijas nėra visiškai tikslus.
„Turėčiau iš karto pasakyti, kad sąlyginis pavadinimas, kuris buvo įrašytas pačioje pradžioje 2016 metais, kad tai yra nemokamo bakalauro studijos, iš esmės aš pritariu, kad pats pavadinimas gal nėra iš esmės tikslus. Aš labiau vadinčiau jį nauju bakalauro studijų finansavimo modeliu“, – kalbėjo A.Monkevičius.
Anot jo, „niekada nebus taip, kad Lietuvoje nebūtų valstybės nefinansuojamų studijų vietų. Tai teigia ir mūsų Konstitucija, Konstitucinio Teismo išaiškinimas, konstitucinė bazė“.
Konstitucija numato, kad valstybė nemokamą mokslą garantuoja gerai besimokantiems piliečiams.
O aukštųjų mokyklų siekis gauti pajamų iš ne Europos Sąjungos studentų, pasirinkusių siekti išsilavinimo Lietuvoje, ar tų, kurie renkasi studijų programas, nors specialistų poreikis jose perteklinis, programas, kurios labai brangios, yra skatintinas, palaikytinas ir vertingas, nurodė A.Monkevičius.
Naujas bakalauro studijų finansavimo modelis, anot ministro, įsigalios nuo kitų metų rugsėjo.
„Lėšos biudžete tam yra projektuojamos, preliminariai jos yra suderintos“, – teigė jis, pridurdamas, kad 2020 metais valstybei tai kainuos 6 mln. eurų, 2021 metais – 17,9 mln. eurų.
Švietimo ministerijos duomenimis, 17,9 mln. eurų modelio pritaikymui reikės 2022, 2023 metais, 2024-aisiais – 11,9 mln. eurų
„Tie dalykai Vyriausybėje yra aptarti, suderinti ir manome, tai yra protinga kaina, kaip investicija, kuri duos didžiulę grąžą. Gerokai didesnę negu investicija į bakalauro modelį“, – tikino švietimo ministras.
Ministerijos duomenimis, kuriuos pristatė A.Monkevičius, nemokamai studijuojančiųjų skaičius, pritaikius naują bakalauro studijų finansavimo modelį, išaugs nuo 11,7 tūkst. studentų iki 17,5 tūkst. jau kitąmet.
Vyriausybė, įgyvendinama švietimo finansavimo reformą, programoje nurodė sieksianti visų studijų pakopų studentams, priimtiems į studijas valstybei svarbiose srityse, kur galimas specialistų poreikio planavimas, garantuoti valstybės finansuojamą nemokamą studijų vietą, susietą su studento įsipareigojimu pasiekti apibrėžtus studijų rezultatus.
Ministrų kabinetas praėjusią savaitę nutarė Seimui teikti pataisas, pagal kurias nemokamų bakalauro studijų vietų skaičius išaugtų dvigubai – valstybės finansavimą studijoms siūloma skirti visiems, kurių rezultatai atitinka nustatytą kokybės kartelę. Daugiau apie tai – čia.