Universitetai ministerijos planą dėl pertvarkos vertina nevienareikšmiai

Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) pristatytą tolesnį universitetų tinklo reorganizavimo planą iki šiol pertvarkai skeptiškos aukštosios mokyklos sutinka nevienareikšmiai: dalis pertvarkai anksčiau prieštaravusių universitetų poziciją švelnina, kiti siūlomų pokyčių atžvilgiu išlieka kategoriškai kritiški.
Aukštųjų mokyklų mugė
Aukštųjų mokyklų mugė / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Lietuvos edukologijos universitetas (LEU) nesutinka su planu jį padalinti tarp Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) bei Vilniaus universiteto (VU) ir kartoja, kad nori jungtis tik su VDU. Mykolo Romerio universitetas (MRU) nepritaria scenarijui, pagal kurį jis būtų sujungtas su VU, ir kartoja, kad nori likti savarankiška aukštąja mokykla.

Tuo metu Lietuvos sporto universitetas (LSU), anksčiau teigęs, kad prioritetas turėtų būti savarankiška sporto aukštoji mokykla, dabar palankiai atsiliepia apie galimybę veikti bendrame darinyje su visomis kitomis Kauno aukštosiomis mokyklomis.

Sporto universitetas – mažiau kritiškas

LSU rektorius Aivaras Ratkevičius BNS pirmadienį sakė, kad planą rektoriams praėjusią savaitę pristatęs švietimo ir mokslo viceministras Giedrius Viliūnas neatskleidė visų reformos detalių, o būtent nuo jų daug kas priklauso.

„Kadangi nežinome detalių: neaišku, koks bus to naujo universiteto, kuris bus įkuriamas Kaune, valdymo modelis, kaip jis funkcionuos, tai labai sunku komentuoti. Jeigu jis suteiks mums maksimaliai savarankiškumo vystyti veiklą sporto mokslo ir sveikatinimo srityje – taip, kaip mes norime, tai mes tiktai sveikiname tokią iniciatyvą, kad visi Kaune galėsime dirbti bendrai. Tai nėra blogai, jeigu bus atitinkamas valdymo modelis“, – sakė A.Ratkevičius.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Aivaras Ratkevičius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Aivaras Ratkevičius

Jo teigimu, gerokai blogiau LSU būtų blaškytis tarp kelių Kauno universitetų, kuriuos buvo numatyta palikti savarankiškus Seimo birželį patvirtintame plane.

„Birželio 29 dienos Seimo nutarime dar mažiau aiškumo buvo, ten buvo įvardyta, kad galimi Kaune trys universitetai: plačios aprėpties klasikinis, sveikatos mokslų ir technologinių mokslų, tai ten iš viso neaišku buvo, kur mes būtume. Neįmanoma būtų išskaidyti, nes pavyzdžiui pas mus sporto treneriai ar fizinio lavinimo mokytojai studijuoja ir edukologiją, ir sporto mokslą, tai kaip galima studijų vieną kursą organizuoti viename universitete, o kitą dalį – kitame (...). Dabartinis variantas mūsų atžvilgiu atrodytų šiek tiek palankesnis kelias, nes pas mums yra ir biomedicinos, ir socialinių mokslų dalykų. Jei būtų vienas universitetas, gal tas bendradarbiavimas atrodytų natūralesnis“, – svarstė rektorius.

Jeigu jis suteiks mums maksimaliai savarankiškumo vystyti veiklą sporto mokslo ir sveikatinimo srityje – taip, kaip mes norime, tai mes tiktai sveikiname tokią iniciatyvą, kad visi Kaune galėsime dirbti bendrai.

Anot jo, bendradarbiavimas su kitais universitetais LSU galėtų pakylėti į aukštesnį lygį.

„Jeigu tas universitetas būtų racionalus, funkcionuotų taip, kad žmonės galėtų bendradarbiauti tarpusavyje, tai būtų visai neblogai, atsivertų naujos ateities galimybės, tai mes iš tikrųjų tokį vieną universitetą Kaune ir sveikintume. Savarankiškumas yra labai svarbus dalykas, mūsų universitetas daug metų egzistuoja kaip savarankiškas, turime gerai dirbančių ir socialinių mokslų, ir biomedicinos mokslų padalinių, bet galbūt tas naujas universitetas mums toliau leis veikti savarankiškai maksimaliai naudojant savivaldos principą. ir dar sustiprės galimybės kurti bendras jungtines stiprias studijų programas. Tai nėra visiškai nelogiškas pasiūlymas, bet viskas slypi detalėse“, – kalbėjo A.Ratkevičius.

MRU ir LEU toliau priešinasi

MRU Komunikacijos skyriaus vedėjas Vaidotas Norkus BNS patvirtino, kad universitetas nekeičia savo pozicijos likti savarankiška aukštąja mokykla.

Spalio pradžioje universitetas informavo ministeriją apie apsisprendimą įgyvendinti savarankiškos aukštosios mokyklos koncepciją.

„Artimiausioje perspektyvoje universitetą matome kaip savarankišką aukštąją mokyklą, kuri toliau augina ir stiprina savo dėstytojų ir mokslininkų potencialą, užtikrina aukštą studijų ir mokslo kokybę, kelia Lietuvos aukštojo mokslo vertę“, – sakoma BNS perduotame MRU rektoriaus Algirdo Monkevičiaus komentare.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Algirdas Monkevičius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Algirdas Monkevičius

LEU aiškina, kad turėtų jungtis su VDU.

„Po dvejus metus trukusio intensyvaus darbo Lietuvos edukologijos ir Vytauto Didžiojo universitetų tarybos priėmė sprendimą dėl bendros jungties. O rugsėjo 28 dieną surengtoje Seimo Švietimo ir mokslo komiteto spaudos konferencijoje, kurioje dalyvavo komiteto pirmininkas akademikas Eugenijus Jovaiša, švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė, viceministras Giedrius Viliūnas, LEU rektorius akademikas Algirdas Gaižutis ir VDU rektorius akademikas Juozas Augutis, buvo informuota, kad susitarta dėl LEU ir VDU jungties steigiant VDU Švietimo akademiją Kaune. Ministrė taip pat išsakė pritarimą VDU ir LEU jungčiai (...).

Laikydamiesi priimto susitarimo ir turėdami Švietimo ir mokslo ministerijos palaikymą, universitetai nekeičia savo pozicijos“, – teigia LEU studijų prorektorė Vilija Salienė. Jos komentarą BNS perdavė LEU Tarptautinių ryšių ir ryšių su visuomene skyrius.

Klaipėdos universitetas mato vieną alternatyvą

Pagal ministerijos pristatytą projektą, dėl Klaipėdos universiteto (KU) ateities svarstomi du alternatyvūs variantai: jis arba būtų reorganizuojamas prijungiant prie plačios aprėpties valstybinio universiteto universitetinio mokslo centro teisėmis, arba liktų autonomiškas ir būtų stiprinamas, išgryninant jo profilį.

Paties universitetas pirmadienį išplatintame pranešime sakoma, kad KU pasiūlyta vystymo alternatyva yra rimtas postūmis derantis dėl universiteto ateities.

„Tai yra kryptingos universiteto vadovų veiklos rezultatas, rūpinantis savarankiško KU raida, stiprinant ryšius su Vakarų Lietuvos regiono savivaldybėmis ir verslu. Šiuo metu ypač svarbu, kad akademinė bendruomenė susitelktų reorganizuojant universitetą, išgryninant jo profilį ir stiprybes, įrodant, kad universitetas gali keistis, yra modernus ir atviras naujovėms“, – teigia universitetas.

Pagal planą, kurį švietimo ir mokslo viceministras G.Viliūnas penktadienį pristatė Lietuvos rektorių konferencijai, siūloma sujungti visus universitetus Kaune, o Lietuvos edukologijos universitetą išdalyti Vilniaus ir Vytauto Didžiojo universitetams. Prie Vilniaus universiteto būtų jungiamas Mykolo Romerio universitetas bei Šiaulių universitetas. Dėl Klaipėdos universiteto ateities, kaip minėta, svarstomi du alternatyvūs variantai.

Pateikti planą, kaip turėtų būti įgyvendinamas Seimo nutarimas dėl universitetų optimizavimo, parlamentas Vyriausybę yra paprašęs iki gruodžio 1 dienos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis